W ramach międzynarodowego projektu fizycznego do którego dostała się nasza szkoła młodzież klasy I B i I F uczestniczyła w wykładzie on-line Uniwersytetu Warszawskiego.
W projekcie „Odyssey” oprócz Polskich szkół udział biorą Grecy Serbowie, Anglicy i Estończycy.
Wszyscy uczniowie z tych państw jednocześnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych możliwości rozwoju transportu morskiego przez Ocean Arktyczny.
Dowiedzieliśmy się na temat tras które mogą stanowić drogi transportu morskiego konkurencyjne dla tradycyjnych szlaków żeglugowych. Aktualnie płynąc z Rotterdamu do San Francisco należy pokonać Ocean Atlantycki, Kanał Panamski i płynąć przez Ocean Spokojny wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Alternatywą dla tej trasy jest Przejście Północno-Zachodnie.
Płynąc z Rotterdamu na wschód – do Shanghaju i Jokohamy statki pokonują niewielki odcinek Oceanu Atlantyckiego, Morze Śródziemne, Kanał Sueski, Morze Czerwone, Ocean Indyjski. Alternatywą dla tej drogi jest Przejście Północno-Wschodnie. Jakie są prognozy wzrostu temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku? Na te i podobne pytania młodzież otrzymała wyczerpujące informacje.
To wszystko wiąże z koniecznością podejmowania działań na rzecz ograniczania tempa zmian klimatu.
|
|
|
|
|