Czy to jeszcze literatura, czy może już sztuka? |
Książka butelka, harmonijka, pocięta w paski tak by tworzyć niezliczone kombinacje poezji czy w formie kart do gry lub pudełka z luźnymi składkami – takie i inne cuda można było zobaczyć na wystawie w Czytelni na piętrze ILO w ramach Inicjatyw Oddolnych Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna - projekt „Rozczytana koalicja”.
Na wystawie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zaprezentowane zostały książki najwybitniejszych autorów tego gatunku ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Towarzyszył jej także wykład Agnieszki Rybarczyk, kierownik Oddziału gromadzenia i uzupełniania zbiorów BU o początkach liberatury na świecie w Polsce. Liberatura to rodzaj literatury w której treść i forma dzieła stanowią integralną całość. Nośnikiem informacji jest tutaj nie tylko treść, ale także kształt książki, tekstura okładki, liczba stron czy znaków a nawet puste, niezadrukowane strony. Autorzy dzieł liberackich mają zdecydowanie nieszablonowe podejście do książki, która przybiera najróżniejsze postaci i lokuje się między literaturą a sztuką. Dzięki temu intryguje, budzi ciekawość i zastanawia jaką tajemnicę autor właśnie zdradza czytelnikowi.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 -2025. Organizatorzy dziękują także OSK FLESZ i FREEDOM SCHOOL za wsparcie inicjatywy.
Sztuczna inteligencja- szanse i zagrożenia |
Sztuczna inteligencja, czy jest potrzebna? Jakie stwarza szanse i zagrożenia? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy spotkania z Mikołajem Kołodziejczakiem z firmy eBigData, ekspertem od wdrażania tego typu zmian w firmach, członkiem Wielkopolskiej Izby Gospodarczej. Uczniowie mogli też zapoznać się z przykładowymi realizacjami. Temat cieszył takim zainteresowaniem, że swój początek ma już specjalna grupa projektowa.
Wykład na temat sztucznej inteligencji był kolejnym spotkaniem z cyklu „Warto wiedzieć”, które realizowane są w ramach współpracy z Wielkopolską Izbą Gospodarczą. Do tej pory młodzież mogła zapoznać się z tematami prawnymi i z zakresu zielonej energii.
Nieznajomość prawa szkodzi! |
Czasami skutki tej nieznajomości rodzą daleko idące i nieodwracalne konsekwencje. Mogli się o tym przekonać uczestnicy kolejnego spotkania z mecenasem Karolem Sikorskim z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy i prezesem Wielkopolskiej Izby Gospodarczej, który tym razem postanowił uczulić młodzież na to, jak dotkliwe mogą być następstwa braku podstawowej wiedzy prawniczej.
Teoretyczny spacer przez różne gałęzie prawa, poparty praktycznymi przykładami (z prawniczego doświadczenia) jasno pokazuje, że warto znać swoje prawa i obowiązki. Lepiej zapobiegać niż leczyć – brzmi stare powiedzenie i przekłada się na każdą dziedzinę życia, także tą regulowaną przepisami prawnymi. Wykład był kolejnym z cyklu „Warto wiedzieć” zrealizowanym we współpracy I Liceum z Wielkopolską Izbą Gospodarczą.
Wystawa prac plastycznych F. S. Sych |
Każdy artysta życzył by sobie tak udanego debiutu. Od piątku w Czytelni na piętrze ILO można oglądać prace plastyczne Fern F. S. Sych. Kto nie zdołał dotrzeć może jeszcze nadrobić. Wystawa czynna będzie do 24 marca.
Utalentowana Autorka prac to tegoroczna maturzystka w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Od dziecka, pytana o przyszły zawód, mówiła z entuzjazmem "malarka". Teraz planuje składać swoje portfolio na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Z dnia na dzień pomnaża własną twórczość malarską, poetycką, teatralną i muzyczną. Udziela się w lokalnych wydarzeniach artystycznych i korzysta z każdej możliwej okazji by pokazać swoje prace.
Wystawa czynna do 24 marca (od poniedziałku do piątku) od 10.00 do 15.30
Wystawa prac plastycznych F. S. Sych |
Każdy uznany artysta kiedyś debiutował! Pierwsza wystawa jest wyjątkowa i niezapomniana. I ta, która przed nami też będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Zapraszamy zatem do Czytelni na piętrze ILO na pierwszą wystawę prac plastycznych FERN F. S. SYCH z cyklu DEBIUTY.
Obdarzona wyjątkowym talentem Autorka prac to tegoroczna maturzystka w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Od dziecka, pytana o przyszły zawód, mówiła z entuzjazmem "malarka". Teraz planuje składać swoje portfolio na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Z dnia na dzień pomnaża własną twórczość malarską, poetycką, teatralną i muzyczną. Udziela się w lokalnych wydarzeniach artystycznych i korzysta z każdej możliwej okazji by pokazać swoje prace.
Wernisaż: 24.02. 2023 godz. 18.00, Czytelnia na piętrze ILO
Wystawa czynna do 24 marca (od poniedziałku do piątku) od 10.00 do 15.30
Prawo od kuchni! |
Po raz kolejny uczniowie I Liceum mieli możliwość poznania kulis zawodu prawnika. Spotkanie z mecenasem Karolem Sikorski z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy i prezesem Wielkopolskiej Izby Gospodarczej z pewnością było przydatne dla tych wszystkich, którzy z prawem wiążą swoją przyszłość, lub zwyczajnie chcą wiedzieć więcej.
Podczas spotkania młodzież mogła się przekonać m.in. jak wszechstronny i interdyscyplinarny jest zawód prawnika. Wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale także wiedzy psychologicznej, umiejętności interpersonalnych, a także sprawnej analizy i logicznego myślenia.
Spotkania odbywają się w ramach współpracy z Wielkopolską Izbą Gospodarczą. Ich celem jest poszerzanie wiedzy młodych ludzi na tematy związane z prawem, ekonomią i innowacjami technologicznymi.
Powstanie Wielkopolskie – lekcja o odwadze i bohaterstwie! |
28 grudnia przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Stała się ona okazją do przypomnienia historycznych wydarzeń, które 104 lata temu rozegrały się także w Gnieźnie. Podczas prelekcji Macieja Elantkowskiego, adiunkta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich (autora trasy po Gnieźnie „Śladami Powstania Wielkopolskiego” zrealizowanej w ramach projektu Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski) młodzież miała okazję posłuchać o ludziach, wydarzeniach i miejscach, mających kluczowe znaczenie dla przebiegu powstania. Spotkanie ubarwiły powstańcze eksponaty, które można było wziąć do ręki, obejrzeć a nawet przymierzyć.
Mecenasem spotkania była Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski w Gnieźnie. Dziękujemy za arcyciekawą lekcję historii.
Lektura z innej perspektywy |
Czy Iliada Homera to zajmująca lektura? Chyba nikt, kto opuszczał czytelnię po prelekcji Pawła Bąkowskiego nie miał wątpliwości, że tak właśnie jest! Absolutne arcydzieło przypisywane Homerowi ciągle inspiruje i stawia wiele otwartych pytań m.in. o to czy siła jest słabością, czy słabość siłą?
Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Laboratorium Słowa" Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Nic tylko sięgnąć po książkę i poszukać własnych kontekstów.
Niezwykłe wizje natury |
Unikatowe fotografie przyrody można od piątku oglądać w Czytelni na piętrze ILO. Szaleńczy pęd codzienności nie zawsze pozwala nam się zatrzymać i zauważyć wyjątkowość tego co nas otacza. Na szczęście są Artyści, którzy potrafią takie niezwykłe miejsca i momenty utrwalić w kadrze.
Wystawa zorganizowana została z okazji 25-lecia Związku Polskich Fotografów Przyrody. Ekspozycja składa się z 60 prac 60 autorów ukazujących piękno polskiej przyrody. ZPFP zrzesza miłośników przyrody i fotografii przyrodniczej. Promuje fotografię przyrodniczą, popularyzuje wiedzę ekologiczną, współuczestniczy w ochronie przyrody oraz propaguje zasady etyczne, towarzyszące fotografowaniu fauny i flory. Ponadto zaprezentowane prace mają na celu szerzenie empatii w stosunku do natury, by ludzka wrażliwość nie była obojętna na ochronę przyrody, a szacunek do niej stał się elementem naszej tożsamości.
Wystawa czynna w każdy piątek do 16 grudnia od 15.00 do 18.00,
dostępna jest także:
- w biurze Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski w Gnieźnie
- oraz Centrum Kultury w Witkowie
Prawo od kuchni. To warto wiedzieć! |
Jak w rzeczywistości wygląda praca prawnika? Jakie umiejętności i wykształcenie trzeba posiąść by z sukcesem wykonywać ten zawód? Wreszcie czy samo bycie prawnikiem jest gwarancją finansowego dobrobytu? Na te i inne pytania, podczas spotkania z młodzieżą, odpowiadał mecenas Karol Sikorski z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy i prezes Wielkopolskiej Izby Gospodarczej.
Spotkanie było kolejnym z cyklu: „To warto wiedzieć’, które odbywają się w ramach współpracy Czytelni na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego z Wielkopolską Izbą Gospodarczą. Ideą projektu jest poszerzanie wiedzy młodych ludzi, którzy stają przed koniecznością wyboru swojej zawodowej drogi o interesujące ich dziedziny. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się na temat zielonej energii z Mikołajem Kołodziejczakiem, twórcą Wielkopolskiego Klastra Energii. W planach są także wykłady
i warsztaty na temat innowacji technologicznych czy sztucznej inteligencji.
VII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Piskurz rozstrzygnięty! |
Martyna Błaszyk ze Śniecisk z powiatu średzkiego zwyciężyła w tegorocznej edycji literackich zmagań. Druga nagroda trafiła do Julii Jarczyk z Klimkówki niedaleko Nowego Sącza, a trzecia do Macieja Serżysko z Witkowa. Laureatów uhonorowano podczas uroczystej Gali w Czytelni na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego.
Jury konkursu (Dawid Jung, przewodniczący oraz Irmina Kosmala i dr Wojciech Grupiński) postanowili przyznać także sześć równorzędnych wyróżnień: dla Anny Broczkowskiej z Kiszkowa, Julii Grzybowskiej z Gniezna, Filipa Kowalskiego z Lulkowa, Nikodema Lisieckiego z Gniezna, Marii Kolad z Myślenic, Patryka Krala z Bąkowa oraz dwa honorowe wyróżnienia drukiem w książce: dla Grzegorza Choczyńskiego z Wołowic i Amelii Łaczkowskiej z Gniezna. Prace laureatów ukazały się, podobnie jak w ubiegłym roku w pokonkursowej publikacji. Zbiór tekstów młodych literatów zawiera także niepublikowane dotąd wiersze Anny Piskurz, zilustrowane przez uczennice I LO: Zofię Eggebrecht, Zuzannę Kaźmierską oraz Fern F.S. Sych. Wystawa tych prac towarzyszyła Gali wręczenia nagród.
Patronat na siódmą już edycją konkursu literackiego sprawowali Instytut Literatury, Zeszyty Poetyckie i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Partnerem wydarzenia było Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Absolwentów ILO i Miejski Ośrodek Kultury. Mecenatem konkurs objęli: Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski w Gnieźnie, Wielkopolska Izba Gospodarcza, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy oraz IBK System.
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Wszystkim Instytucjom wspierającym przedsięwzięcie bardzo dziękujemy!
Fot. J. Zawadzki, Rafał Wichniewicz, Gniezno24 com.
Znamy finalistów VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego |
Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz pod przewodnictwem Dawida Junga, w składzie: Irmina Kosmala i dr Wojciech Grupiński, po przeanalizowaniu nadesłanych prac zakwalifikowało do ścisłego finału następujących autorów: Martyna Błaszyk, Anna Broczkowska, Grzegorz Choczyński, Julia Grzybowska, Julia Jarczyk, Maria Kolad, Filip Kowalski, Patryk Kral, Nikodem Lisiecki, Amelia Łaczkowska i Maciej Serżysko.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali
07.10.br. o godz. 14.00 w Czytelni na piętrze ILO
przy ul. Kostrzewskiego 3 w Gnieźnie
Fotografowie Gniezna Ukrainie – zebraliśmy prawie 5 tys. zł !!! |
Podsumowaliśmy zbiórkę Fotografowie Gniezna Ukrainie. Wszystkie prace znalazły swoich odbiorców. Efekt zaskoczył nas samych. Zebraliśmy 4844,77 zł.
Serdecznie dziękujemy wszystkim artystom za przekazanie prac. Zdjęcia podarowali: Robert Andre, Bogusław Biegowski, Jacek Brzeźniak, Przemek Degórski, Heinz Ebert, Jerzy Gozdowski,Ola Gronikowska, Andrzej Haegenbarth, Tobiasz Jankowiak,Witold Jagiełłowicz, Mateusz Kiszka, Marceli Konieczny, Remigiusz Kosmala, Paweł Kostusiak, Michał Koszela, Dariusz Kozłowski, Przemysław Loba, Henryk Maćkowiak, Aleksander Matczyński, Daniel Mopert, Władysław Nielipiński, Katarzyna Olejniczak – Gołembowska, Beata Orczykowska, Agata Ożarowska, Piotr Robakowski, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Dawid Stube, Waldemar Stube,Waldemar Śliwczyński, Lech Szymanowski, Krzysztof Szymoniak, Piotr Tomaszewski i Sebastian Uciński.
Dziękujemy także Wszystkim tym, którzy kupili przekazane zdjęcia, jak również Wolontariuszom
ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni”. Zebrane pieniądze trafią teraz do rodzin ukraińskich artystów. Dzięki Wam trochę łatwiej będzie im zacząć życie od nowa!
Akcja - Wielkopolska Press Photo! |
Najlepsze fotoreportaże wybrane w konkursie przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu można oglądać na wystawie w Czytelni na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego. Gnieźnieńska odsłona „Wielkopolska Press Photo 2021” potrwa do 23 kwietnia.
Konkurs jest doroczną konfrontacją reporterów województwa wielkopolskiego. Wywołuje liczne dyskusje o roli fotografii w praktyce dziennikarskiej i stwarza forum prezentowania ich dorobku.
Do ubiegłorocznej edycji 84 autorów nadesłało 1310 zdjęć, które jury oceniło w sześciu kategoriach.
Wystawie towarzyszy w tym roku wyjątkowa akcja charytatywna „Fotografowie Gniezna Ukrainie”. Gnieźnieńscy artyści, a także fotografowie sympatyzujący z tym środowiskiem przekazali swoje prace by wesprzeć ukraińskie rodziny, które znalazły w naszym regionie i w innych miejscach kraju schronienie przed wojną. Fotografie będzie można nabywać do końca trwania wystawy, czyli 23 kwietnia.
Wystawa czynna:
11.04 (poniedziałek) – w godz. 8.00 – 15.30 22.04 (piątek) – w godz.14.-18.00
12.04 (wtorek) – w godz. 8.00 – 15.30 23.04( sobota) – w godz. 12.00 – 15.00
13.04 (środa)– w godz. 8.00 – 15.30
20.04 (środa)– w godz. 8.00 – 15.30
21.04 (czwartek)– w godz. 8.00 – 15.30
Bliżej Natury |
Kilkadziesiąt zdjęć najlepszych wielkopolskich fotografów przyrody można oglądać na wystawie w Czytelni na piętrze ILO. Zdjęcia powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Są efektem długich chwil spędzonych przez fotografki i fotografów sam na sam
z przyrodą.
Na wystawę składają się zdjęcia dwudziestu autorek i autorów zrzeszonych w Okręgu Wielkopolskim Związku Polskich Fotografów Przyrody. Niektóre z nich zdobywały laury na prestiżowych konkursach fotograficznych. Wszystkie są wynikiem dużej wiedzy przyrodniczej, kunsztu fotograficznego i niezwykłej wrażliwości twórców.
Związek od ponad 25 lat promuje fotografię przyrodniczą i popularyzuje wiedzę ekologiczną. Propaguje także zasady etyczne, towarzyszące fotografowaniu. Współuczestniczy w ochronie przyrody oraz współdziała w tworzeniu kultury narodowej. Czyni to poprzez liczne publikacje, wydawnictwa, organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, plenerów i sympozjów.
Wystawa czynna będzie do 14. stycznia, w każdy piątek od 14.00 do 18.00. Zwiedzanie grupowe po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr. tel. 602 34 34 52.
Fot. Przemek Degórski, Rafał Wichniewicz
Zaduszki Literackie |
Gniezno jest nie tylko miastem królów i prymasów, ale też poetów i literatów, którzy żyli tutaj i tworzyli na przestrzeni dziejów. Przypomniał o nich podczas Zaduszek Literackich w czytelni Dawid Jung, poeta, pisarz i badacz kultury.
Od czasów średniowiecznych w Gnieźnie żyli wybitni twórcy literatury: poeci, kronikarze, tłumacze. O wielu z nich już dawno by zapomniano. Pamięć o tych niezwykłych postaciach niezmiennie od lat przywraca Dawid Jung. Autor licznych publikacji z zakresu historii literatury, zbiorów poezji staropolskiej i współczesnej przypomniał podczas spotkania takie nazwiska jak choćby, Klemens Janicki – humanista okresu odrodzenia i poeta piszący w języku łacińskim, Antoni Kossakowski – poeta i tłumacz, marszałek dworu arcybiskupa gnieźnieńskiego, a potem także sekretarz gabinetu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Jan Albertrandi, wybitny archiwista, poliglota i tłumacz. Swoje miejsce podczas prelekcji znaleźli też współcześni poeci: Maria Springer, Sławomir Kuczkowski czy Anna Piskurz. Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem wystawy archiwalnych tekstów tej ostatniej poetki do których współczesne zdjęcia wykonali uczniowie I liceum. Uczestnicy spotkania, którzy wykazali się aktywnością otrzymali w prezencie książki.
Wręczenie nagród w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz |
Paweł Pestka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Libelta w Poznaniu wygrał tegoroczną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz.
W piątek w Czytelni na piętrze ILO odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Na konkurs napłynęło w tym roku ponad sto prac z całego kraju.
Drugie miejsce zajęła Natalia Kaczmarek z V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, a trzecie Kamila Pałac z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Jury przyznało także dwa wyróżnienia: dla Patrycji Golon z Zespołu Placówek Oświatowych w Sypniewie i Ellen Kuźmy z I Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy. Drukiem w książce wyróżniono także prace: Magdaleny Koral z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie i Aleksandry Przybylskiej z ZSP nr1 im. Powstańców Wielkopolskich w Jarocinie. Uczestnicy konkursu mieli w tym roku za zadanie opisać swoją najciekawszą podróż do innego kraju, regionu albo w głąb samego siebie.
Prace oceniało Jury pod przewodnictwem Dawida Junga- redaktora naczelnego Zeszytów Poetyckich, w składzie: Łucja Dudzińska - prezes Fundacji Otwartych na Twórczość i Wojciech Grupiński - Gnieźnieński Klub Literacki. Nagrodzone opowiadania już po raz trzeci znalazły się w wieńczącym konkurs zbiorze opowiadań. W książce zawarte zostały także archiwalne teksty patronki konkursu Anny Piskurz, a współczesne zdjęcia do nich wykonali (pod kierunkiem Waldemara Stube) uczniowie I LO: Kinga Giętkowska, Martyna Marcinkowska, Mikołaj Staszak, Judyta Szymańska, Liliana Tomczak i Ewa Zander. Projekt dokumentowała Martyna Zielińska. Fotografie wraz z tekstami można oglądać na towarzyszącej gali wystawie.
Konkursowi patronowali: Instytut Literatury, Zeszyty Poetyckie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział w Łodzi i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Mecenat nad wydarzeniem objęli: Miejski Ośrodek Kultury, Miasto Gniezno, Stowarzyszenie Absolwentów ILO, a także Fundacja Identitas, OT Szlak Piastowski, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy i Wielkopolska Izba Gospodarcza.
Znamy finalistów VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz |
Już po raz szósty młodzi adepci sztuki pisarskiej z całego kraju stanęli przed wyzwaniem napisania opowiadania. Jury wyłoniło finałową „piątkę“ spośród ponad stu prac, które nadesłano na konkurs.
Odija o Lemie. Spotkanie autorskie online |
Czytelnia na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego zaprasza na spotkanie autorskie online z pisarzem Danielem Odiją - Wokół Lema. Okazją do przypomnienia postaci jednego z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej jest obchodzony 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Dorobek twórczy Lema zaliczany jest do kanonu światowej literatury. Jego książki wydane zostały w nakładzie ponad 30 mln egzemplarzy i przetłumaczone na ponad 40 języków. Lem to także filozof i futurolog. Przepowiedział m.in. smartfony, audiobooki i internet. Autor „Solaris”, „Cyberiady”, czy „Bajek robotów” do dziś inspiruje innych twórców.
O swojej fascynacji Lemem opowie Daniel Odija, prozaik, dziennikarz i animator kultury, dwukrotnie nominowany do nagrody NIKE. To właśnie zachwyt pisarskim kunsztem i osobowością Lema spowodował, że sam zaczął tworzyć literaturę. Do tej pory wydał cztery powieści: „Ulica”, „Niech to nie będzie sen”, „Tartak”, „Kronika umarłych”, oraz dwa tomy opowiadań „Szklana huta” i „Przezroczyste głowy”. Jest także autorem sztuk teatralnych, słuchowisk, scenariuszy komiksowych, filmowych oraz libretta do baletu i laureatem wielu prestiżowych nagród.
We wrześniu tego roku Stanisław Lem obchodził by swoje 100 urodziny. Z tej okazji Sejm, doceniając znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku, ustanowił rok 2021 rokiem Lema.
MĘSKIE portrety - wystawa fotografii |
Jacy oni są, jacy byli, jacy będą? Wizerunek mężczyzny zmienia się na przełomie lat. Czy można jednoznacznie wskazać definicję prawdziwego mężczyzny? Czy można jednoznacznie określić kto nim jest a kto nie? Próby odpowiedzi na te pytania podjęli się znakomici gnieźnieńscy fotografowie Dawid i Waldemar Stube.
Efekty ich wspólnego projektu można było zobaczyć na wystawie w Czytelni na Piętrze ILO w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wystawa, na którą składa się dwadzieścia męskich portretów, jest swego rodzaju dyskusją na temat współczesnej męskości. Autorzy zdjęć postanowili w tym projekcie spotkać się z mężczyznami, w różnym wieku i wykonującymi różne zawody, by porozmawiać o byciu „prawdziwym facetem”. Odpowiedzi okazały się zaskakujące i tak różne, jak ścieżki życiowe uwiecznionych na portretach panów.
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku (do 6. listopada) od godz. 15.30 do 17.30.
Książki zebrane. Rekord pobity! |
Kilkaset książek zebrali wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni” podczas Wielkiej Zbiórki Książek dla Fundacji Szlachetny Bohater.
Akcja po raz kolejny prowadzona jest wspólnie z portalem zaczytani.org. Jej celem jest stworzenie kolejnych stu bibliotek w szpitalach, hospicjach, domach dziecka, domach pomocy, świetlicach wiejskich oraz centrach aktywności lokalnej.
Uczniowie I Liceum, jak zwykle okazali się niezawodni. W odpowiedzi na apel Fundacji Szlachetny Bohater przynieśli do czytelni kilkaset najróżniejszych książek, które z pewnością ucieszą i młodszych
i starszych.
Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom serdecznie dziękujemy!
V Ogólnopolski Konkurs Literacki rozstrzygnięty |
Stanisław Halkiewicz z Lubojny niedaleko Częstochowy zwyciężył w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz. Nagrody, w konkursie zainicjowanym pięć lat temu przez Czytelnię na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, wręczono w podczas uroczystej Gali w Miejskim Ośrodku Kultury.
Jury konkursu (Dawid Jung, przewodniczący oraz redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich, Łucja Dudzińska ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i dr Wojciech Grupiński z Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego) postanowiło przyznać także drugą i trzecią nagrodę.
Ta pierwsza trafiła do Mileny Maksymiuk z Warszawy, a trzecie miejsce zajął Maciej Serżysko z Witkowa. Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia: dla Katarzyny Krzykawskiej z Krakowa i Marka Zielińskiego z Ostrołęki.
Dodatkowo Jury postanowiło wyróżnić poprzez publikację w zbiorze opowiadań prace: Bartosza Dłubały z Rogalinka, Aleksandra Krzyżanowskiego z Bydgoszczy, Pauliny Salawy z Legnicy i Anny Wojno z Warszawy.
Mottem tegorocznej edycji konkursu, któremu patronowali: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, był cytat z pisarki: „ Kiedyś usłyszę głos planet, których jeszcze nie ma...” Pod tym samym tytułem najlepsze teksty z tegorocznej edycji konkursu ukazały się ( podobnie jak w ubiegłym roku) także w formie książkowej oraz na stronie Zeszytów Poetyckich. W zbiorze opowiadań znalazły się też grafiki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie do wierszy Anny Piskurz: Małgorzaty Kukurendy i Bartka Degórskiego. Można je było obejrzeć na wystawie towarzyszącej Gali wręczenia nagród. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Domino”.
Współorganizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie oraz Zeszyty Poetyckie.
Organizatorzy serdecznie dziękują ecenasom wydarzenia: Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski, Wielkopolskiej Izbie Gospodarczej, Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Sikorscy oraz Fundacji Identitas.
Znamy finalistów V Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Anny Piskurz |
Już po raz piąty młodzi adepci sztuki pisarskiej z całego kraju stanęli przed wyzwaniem napisania opowiadania. Tym razem tematem przewodnim konkursu były futurystyczne zagadnienia przyszłości kultury i społeczeństw. Jury bardzo wysoko oceniło poziom nadesłanych prac.
Do ścisłej czołówki tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowanych zostało pięciu autorów.
Jury w składzie: Dawid Jung (redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich) - przewodniczący, Łucja Dudzińska (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich) oraz dr Wojciech Grupiński (Gnieźnieński Klub Literacki), wyróżniło prace następujących autorów: Stanisława Halkiewicza,Katarzyny Krzykawskiej, Mileny Maksymiuk, Macieja Serżysko oraz Marka Zielińskiego.
Ostateczne wyłonienie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali we wrześniu w Czytelni na piętrze ILO przy ul. Kostrzewskiego 3 w Gnieźnie. O jej terminie poinformujemy Państwa na początku roku szkolnego.
Najlepsze opowiadania wydane zostaną w formie książkowej oraz opublikowane na stronie Zeszytów Poetyckich.
Patronat: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (oddział w Poznaniu), Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (oddział w Łodzi).
Partnerzy: Zeszyty Poetyckie, Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski w Gnieźnie, Fundacja Identitas.
Organizatorzy: I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
Wszystkim Finalistom gratulujemy!
Kadry z życia okiem Wielkopolan |
tekst Rafał Wichniewicz, Gniezno24com
W piątkowy wieczór w siedzibie Czytelni na piętrze działającej przy I LO zgromadziła się spora grupa gnieźnian, których łączy zamiłowanie do fotografii.
Wszystko to za sprawą wystawy zdjęć, które w tym roku zostały nagrodzone w najbardziej prestiżowym, regionalnym konkursie Wielkopolska Press Photo 2019. Organizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, w ostatniej odsłonie otrzymał prawie 1500 zdjęć nadesłanych przez 91 autorów. Z tej ogromnej puli "kadrów z życia", a niekiedy także pozowanych, wyłonionych zostało kilkunastu tych, którzy zasłużyli na nagrody. Wśród nich byli gnieźnianie.
Przyjazd wystawy Wielkopolska Press Photo do Gniezna to wyróżnienie, którego nie mogły sobie odmówić osoby związane z lokalnym środowiskiem fotograficznym. Dlatego też tego wieczoru w Czytelni na piętrze pojawiło się wielu z nich, chcących obejrzeć zdjęcia. Wszystkich powitali organizatorzy spotkania, a przedstawiciel WBPiCAK, a zarazem członek jury Włodzimierz Nielipiński omówił najciekawsze prace, jakie pojawiły się na planszach. Wśród nich (a zarazem i nagrodzonych zdjęć), pojawiły się te, których autorami są Marek Lapis, Piotr Robakowski, Dawid Stube oraz Waldemar Stube.
Prace oglądać można do 15 marca w Czytelni na Piętrze, działającej przy I Liceum Ogólnokształcącym.
Fot. Rafał Wichniewicz
Reportaże z podróży |
Nie wystarczy wyjechać do egzotycznego kraju, żeby powstał ciekawy reportaż z podróży. Trzeba jeszcze wiele zabiegów i umiejętności by nasza relacja zainteresowała czytelnika. O najważniejszych zasadach tworzenia reportaży i relacji z ciekawych miejsc na świecie można było się dowiedzieć podczas spotkania z podróżnikiem i blogerem Filipem Falińskim.
To właśnie na swoim blogu www.stacjafilipa.pl młody podróżnik zamieszcza relacje z odległych zakątków świata, opisując to wszystko co niecodzienne i zadziwiające. Ostatnio choćby niedokończone osiedle ponad siedmiuset pałacyków dla bogaczy, które powstało w na wzgórzach środkowej Anatolii w Turcji, czy ekologiczne graffiti, które wywołało skandal nie tylko w mieście Temirtau, gdzie powstało, w północnym Kazachstanie. Takich, nieprawdopodobnych opowieści na jego blogu można znaleźć znacznie więcej. Podróżnik lubi bowiem nie tylko wyszukiwać, ale i opisywać wszystko co niecodzienne.
Filip Faliński odwiedził kilkadziesiąt państw na świecie. Jego ulubione miejsca to kraje Ameryki Południowej, a najlepiej czuje się w miastach widmach. Na swoją pierwszą wyprawę na Syberię udał się jako dwudziestolatek. Od tego czasu, gdy tylko kończy jedną podróż zaczyna następną.
Śladami OBRAZÓW dawnego Gniezna |
Wystawę pod takim właśnie tytułem oglądać można w Czytelni na piętrze ILO. Ekspozycja jest efektem fotograficznego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Autorkami zdjęć są uczennice kl 3c: Angelika Bosacka i Urszula Jopa.
Inspiracją do powstania wystawy była ekspozycja prezentowana w muzeum od 16 listopada 2018 r. do 3 lutego 2019 r. pt.: „Gniezno w malarstwie, rysunku i grafice.” Prezentowane obrazy powstawały od lat 20. XIX w. do lat 80. XX w. Przez ten czas Gniezno znacznie zmieniło swoje oblicze. Uczennice zaintrygowane muzealną wystawą postanowiły „wejść w dialog z artystami malarzami” i odnaleźć prezentowane miejsca współcześnie. W efekcie powstało kilkanaście zdjęć ukazujących okolice katedry, teatru, ulice: Franciszkańską, Stromą, Żuławy, Kaszarską i inne zakątki gnieźnieńskiej Starówki.
Angelika Bosacka - liczy do ośmiu, podejmuje próby rozpoznawania dominanty septymowej, kwarty i innych tercji. Francuski poznaje robiąc kolejne fouetté czy też assemblé. Podobno jedyny kręgosłup jaki posiada, to ten moralny - co jest spowodowane zespołem nadmiernej ruchomości stawów. Świat odbiera poprzez dotyk i ruch, stąd też zamiłowanie do tańca czy też akrobatyki powietrznej. Uczennica m.in. Szkoły Tańca Współczesnego w Poznaniu. Obserwatorka świata i emocji, zainteresowana teatrem, szczególnie fizycznym.
Zapytana o autorytet wymienia Ohada Naharina, Martę Graham, Andrzeja Adamczaka czy też Jacka Wazelina. Jej ulubionym zajęciem w podróży jest czytanie, a podczas zwiedzania fotografowanie. W domowym zaciszu próbuje namalować obraz, który będzie nadawał się do powieszenia na ścianie. W marzeniach skrzypaczka.
Urszula Jopa - usłyszała kiedyś zdanie, którym zdecydowanie może się opisać. Właściwie nie tworzy nic konkretnego (lub zbyt wiele tego, co mało konkretne), ale w zamian za to - studiuje wszystko. Interesuje się wszelkimi rodzajami sztuki. Lubi rzeczy, które są w jej oczach ładne, nietypowe, dziwne i nieszablonowe. Kocha kolory i przejawia chorobliwą fascynację zwierzętami (jej szczególną słabością są kaczuchy). Próbowała swoich sił w wielu dziedzinach mniej, lub bardziej związanych ze sztuką, zbyt wielu żeby je tu wymieniać. Odkąd pamięta ciągnęło ją do aparatu. Jako dziecko biegała ze starym analogiem rodziców i pstrykała wszystko co się da. Zresztą nadal tak robi. Fotografuje to, co ją otacza - ludzi, zwierzęta, przedmioty, architekturę, naturę, pejzaże etc. Lubi uwieczniać chwile, momenty w których kryje się o wiele więcej niż widać na pierwszy rzut oka, ale także chwytać piękno tego, co z początku wcale się takie nie wydaje, tak jak prezentowane na wystawie, na pozór, brzydkie, miejskie budynki.
Zdobywca przestworzy z tytułem „Orła” I Liceum |
Kapitan pilot Janusz Centka, wielokrotny mistrz świata w szybownictwie, otrzymał tytuł Orła I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Honorową nagrodę, podczas uroczystego spotkania z cyklu „Z Orlików na Orły wyrośli” wręczył dyrektor szkoły Paweł Matkowski. Laudację na cześć gościa wygłosił Jan Wesołowski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów ILO, które było współorganizatorem wydarzenia.
Podczas spotkania z młodzieżą Janusz Centka wspominał początki swojej kariery, największe sukcesy, a także te dramatyczne momenty, jak choćby wypadek podczas zawodów szybowcowych we Włoszech, z którego ledwie uszedł z życiem, czy atak terrorysty podczas prowadzenia samolotu rejsowego. Opowiadał o przygotowaniach do zawodów, latach szkolnych i zachęcał młodzież by rozwijała swoje pasje.
Kapitan pilot Janusz Centka urodził się w 1950 r. w Tonowie niedaleko Żnina. Naukę latania rozpoczął w Aeroklubie Poznańskim. Jest jednym z najbardziej utytułowanych pilotów szybowcowych. Trzykrotnie wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata, wielokrotnie wicemistrza. Pracował także jako pilot rejsowy w PLL LOT. Za swoje osiągnięcia został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem szybowcowym – Medalem Tańskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jako jeden z siedmiu Polaków otrzymał także najwyższe szybowcowe wyróżnienie na świecie – Medal Lilienthala.
Tytuły „Orła” nadawane są od 2017 roku wybitnym absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego. W gronie laureatów jest światowej sławy konserwator zabytków Marzena Szczerkowska, prof. Jerzy Siepak, a także małżeństwo prof. dr hab. Anna i Wojciech Stankowscy.
Literackie Mikołajki z Jakubem Skworzem |
Już po raz piąty w Czytelni na piętrze ILO z okazji mikołajek zorganizowano literackie spotkanie dla najmłodszych. Tym razem gościł na nim autor książek dla dzieci i młodzieży Jakub Skworz. Były eksperymenty chemiczne, doświadczenia fizyczne, a także słodkie prezenty, ale przede wszystkim spotkanie z literaturą z najwyższej półki. Mecenasem wydarzenia było Starostwo Powiatowe.
W tym roku młodzi czytelnicy poznali przede wszystkim postać Adama Mickiewicza, narodowego wieszcza z nieco innej niż dotychczas strony. Pretekstem do przybliżenia dzieciństwa i młodości jednego z najwybitniejszych polskich poetów była napisana przez Jakuba Skworza i oparta na faktach książka pt. „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz.”
To jednak nie jedyny wielki Polak, który przykuł uwagę dzieci podczas tegorocznych mikołajek. Uczestników zafascynowała też droga do sukcesu Marii Skłodowskiej – Curie, czyli książkowej „Manii Skłodowskiej”. Uczniowie chętnie zadawali pytania i zabierali głos, a po spotkaniu każdy otrzymał autograf pisarza i słodki upominek od Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego, Piotra Gruszczyńskiego.
Jakub Skworz, choć ma zalewie 29 lat, może pochwalić się sporym dorobkiem literackim. Jako autor książek dla dzieci i młodzieży zadebiutował w 2015 roku. Najważniejsze z nich to opowieść pt. „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”, która opisuje awanturniczą młodość polskiego wieszcza i zupełnie inny od współczesnego świat w którym dorastał, a także poświęcona polskiej noblistce publikacja pt. „Mania Skłodowska”. Ukazały się także inne książki Skworza: „Wampirek Alfred i ostatni ząbek”, „Prawie bajki”, czy cała seria książek z księżniczką Adel w roli głównej.
Świąteczne spotkanie dla najmłodszych zorganizowano w czytelni już po raz piąty. Idea jest taka, żeby dzieci w prezencie od Mikołaja dostały ambitną rozrywkę, która w efekcie zachęci ich do samodzielnych poszukiwań czytelniczych.
Każdego roku zaproszenie na Literackie Mikołajki kierowane jest do podopiecznych innej placówki. W tym roku skorzystali z niego uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie. W przygotowaniu spotkania pomagały wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni” m.in. własnoręcznie przygotowały zaproszenie i kartki na autograf.
Wiersze malowane |
Wystawa ekfraz do niepublikowanych dotąd wierszy Anny Piskurz, których autorami są uczniowie i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego, otworzyła tegoroczne Zaduszki Poetyckie. W Starym Ratuszu z inicjatywy Klubu Literackiego, działającego w Miejskim Ośrodku Kultury wspominano gnieźnieńskich poetów.
Anna Piskurz, Sławek Kuczkowski i Tomasz Wincenty Rzepa – gnieźnieńscy poeci, których nie ma już wśród nas byli bohaterami zaduszkowego spotkania. Żyli cicho i skromnie, ale zostawili po sobie spory dorobek literacki. W sobotni wieczór, w sali Starego Ratusza można było posłuchać wspomnień, obejrzeć rękopisy, tomiki wierszy i pamiątkowe zdjęcia.
Zaduszkom towarzyszyła wystawa ekfraz do poezji Anny Piskurz, pochodzących ze zbioru opowiadań wydanego w ramach IV. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. „Spotkałam tylu ludzi, a nie spotkałam nikogo…”. Autorami prac są uczniowie i absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie skupieni w kole plastycznym, prowadzonym przez artystę plastyka Krzysztofa Burgharda: Bartek Degórski, Marta Kłodawska, Małgorzata Kukurenda, Paulina Nowakowska, Rozalia Rębasz, Julia Siwińska, Michalina Skrzyńska, Marta Szymańska i Anna Wąsowicz. Wystawę można zwiedzać w Starym Ratuszu do końca listopada.
O fotografowaniu w pigułce |
Jak fotografować przyrodę i w jakie miejsca na terenie powiatu gnieźnieńskiego warto zajrzeć – tego m.in. dowiedzieli się uczniowie kl. 1d podczas spotkania z autorem wystawy pt. „W obiektywie przyrodnika” Przemkiem Degórskim.
Choć wykonanie dobrej fotografii nie jest sprawą prostą to – jak przekonywał P. Degórski, nie zależy tylko od dobrego, a często także kosztownego sprzętu. Na początek wystarczy telefon komórkowy, trochę chęci i umiejętność obserwowania otoczenia. Żeby fotografie rzeczywiście cieszyły oko czasami trzeba wiele razy przemierzyć okolicę wzdłuż i w szerz, by utrwalić miejsca w odpowiednim oświetleniu i porze roku. Autor zdjęć zapoznał też uczestników spotkania z podstawowymi zasadami zachowania przy fotografowaniu przyrody. Chodzi o to, by jak najmniej ingerować w naturalne środowisko. Przede wszystkim nie dokarmiać zwierząt w celu zwabienia ich do sfotografowania, nie niszczyć roślinności i nie płoszyć ptaków.
Przemek Degórski z wykształcenia jest biologiem i chemikiem. Fotografią fascynuje się od czasów licealnych. Jest członkiem Gnieźnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Wielkopolski). Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych grup wiekowych. Jest także laureatem wielu konkursów fotograficznych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych.
W obiektywie przyrodnika |
Nie trzeba wcale dalekiej podróży, by podziwiać prawdziwe cuda natury – tak w wielkim skrócie można opowiedzieć o wystawie fotografii Przemka Degórskiego. Do końca listopada w Czytelni na piętrze ILO można podziwiać niezwykłe zdjęcia urokliwych miejsc, roślin, owadów, ptaków i zwierząt. Ziemia gnieźnieńska może być fascynująca – przekonuje artysta.
Autor zdjęć ma swoje ulubione miejsca, które często odwiedza w różnych porach roku: Jezioro Lednica z otaczającym je parkiem krajobrazowym, „Bieszczady Kłeckie”, lasy czerniejewskie, okolice Mielna z pomnikowymi dębami czy Wał Wydartowski. Wszędzie tam można znaleźć malownicze zakątki, niezwykłej urody rośliny i ciekawe zwierzęta. By zatrzymać je w kadrze trzeba jeszcze nie lada fotograficznych umiejętności i przyrodniczej pasji.
Przemek Degórski z wykształcenia jest biologiem i chemikiem. Fotografią fascynuje się od czasów licealnych. Jest członkiem Gnieźnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego i Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Wielkopolski). Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych grup wiekowych. Jest także laureatem wielu konkursów fotograficznych. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych.
(gron)
Fot. Rafał Wichniewicz, Bartek Degórski
Komiks intryguje i zaskakuje |
Już po raz czwarty Czytelnia na piętrze ILO wypełniła się po brzegi miłośnikami komiksów. Kolejna już Strefa Komiksu pokazała, że zainteresowanych tą dziedziną sztuki nie brakuje, a komiks za każdym razem zaskakuje i pokazuje coraz to inne oblicza.
Tym razem na komiksomaniaków czekał prawdziwy przegląd tej sztuki, od klasyków i najważniejszych dzieł tego gatunku jak choćby „Maus” Arta Spiegelmana ( uhonorowany Nagrodą Pulitzera komiks o holokauście), a także najwcześniejszych komiksów, które powstały jeszcze przed wojną, po komiksy 3D, blanc covery, variant covery, czasopisma poświęcone sztuce komiksowej i najrozmaitsze serie, powieści graficzne, po komiksy interaktywne. Te ostatnie powstały na podstawie gier. Przy użyciu telefonu i specjalnej aplikacji w komiksie ożywają postaci i dzieją się rzeczy, których na samych kartkach książki nie można dostrzec.
Komiks, choć stanowi zaledwie kilka procent księgarskiego rynku i w swojej historii ma lepsze i gorsze chwile (przez długi okres borykał się z cenzurą) to w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie, zaskakuje nowymi formami i treściami, i coraz częściej jest kanwą do tworzenia filmów. Bardzo często też pełni ważne funkcje społeczne traktując o uniwersalnych wartościach, równouprawnieniu, czy walcząc ze stereotypami.
Rolę przewodników po wystawie pełnili specjaliści od sztuki komiksowej Aleksander Gniot i dr Michał Traczyk z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która może pochwalić się największymi zbiorami komiksów w Polsce.
Historia Westerplatte niejednoznaczna |
O kulisach dowodzenia obroną na Westerplatte mówił podczas spotkania z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego Mariusz Borowiak, pisarz, dziennikarz, marynista i badacz historii. Okazją do spotkania była przypadająca w tym roku 80 – rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Inicjatorem i pomysłodawcą spotkania była Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno.
Nieznane dotąd fakty z przebiegu walk na Westerplatte we wrześniu 1939 roku autor zawarł w książce pt. „Westerplatte. W obronie prawdy”. Mariusz Borowiak przekonuje w niej, że przebieg wydarzeń podczas dowodzenia obroną Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 1939 roku był inny niż do tej pory przedstawiano i to nie major Henryk Sucharski był rzeczywistym dowódcą obrony, lecz kapitan Franciszek Dąbrowski.
Prelekcja stała się też okazją do przypomnienia wydarzeń z pierwszego września 1939 roku i pokazania w jakim „piekle” znalazła się wtedy Polska. Mariusz Borowiak mówił też o kulisach kręcenia filmu pt. Westerplatte, który powstał na podstawie publikacji.
Autor ma na koncie około 80 książek historycznych. Przez wielu określany jest jako „odbrązawiacz historii”. Mieszka w Cielimowie pod Gnieznem. Pasjonuje się także odkrywaniem wraków okrętów. Jest prezesem Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe, które właśnie przygotowuje się do poszukiwań na Morzu Północnym wraku polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł – nazywanego Dumą Floty Polskiego Narodu.
IV Ogólnopolski Konkurs Literacki rozstrzygnięty |
Aleksander Krzyżanowski z Torunia zwyciężył w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz, zorganizowanym przez Czytelnię na piętrze ILO. Jury postanowiło przyznać także nagrodę specjalną, cztery równorzędne wyróżnienia i nagrodę za najlepsze opowiadanie z powiatu gnieźnieńskiego.
Laureatem nagrody specjalnej (za stylistykę pracy najbliższą patronce konkursu) został Wojciech Janiec z Gorzowa Wielkopolskiego. Jury pod przewodnictwem Dawida Junga w składzie: Irmina Kosmala i Kamila Kasprzak – Bartkowiak, przyznało także cztery równorzędne wyróżnienia dla Norberta Chotnickiego z Poznania, Wiktorii Pętal z Wrocławia, Pauliny Salawy z Legnicy i Marty Włodarczyk z Łodzi oraz nagrodę dodatkową za najlepsze opowiadanie z powiatu gnieźnieńskiego. Otrzymał ją Maksymilian Mizerka z Gniezna.
Mottem tegorocznej edycji konkursu, któremu patronowali: Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, był cytat z pisarki: „Spotkałam tylu ludzi, a nie spotkałam nikogo..” Pod tym samym tytułem najlepsze teksty z tegorocznej i ubiegłorocznej edycji konkursu ukazały się tym razem także w formie książkowej.
W zbiorze opowiadań (pod redakcją Dawida Junga, wydanych przez „Zeszyty poetyckie”) znalazły się też grafiki uczniów I Liceum Ogólnokształcącego do wierszy Anny Piskurz. Można je było też obejrzeć na wystawie towarzyszącej Gali wręczenia nagród.
Mecenasem konkursu było Starostwo Powiatowe oraz Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski. Organizację Gali i wydanie książki wsparli także Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Moniki i Karola Sikorskich, Freedom school, Rada Osiedla Stare Miasto i Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan.
Odwilż w Czytelni na piętrze ILO |
Kilkadziesiąt zdjęć Agaty Ożarowskiej można oglądać w Czytelni na piętrze ILO. Na ekspozycję składają się fotografie z czterech różnych projektów, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. Wystawie towarzyszył film przygotowany przez uczniów ILO: Jacka Bilażewskiego, Amadeusza Kaniastego, Marcelego Sobeckiego i Nikodema Wejerowskiego.
Wystawa jest kolejną prezentacją z cyklu „Artyści poszczególnie”. Jej celem jest pokazanie nie tylko prac artystki, ale też zaprezentowanie jej osobowości, sposobu patrzenia na życie i filozofii tworzenia. Stąd towarzyszący wystawie film przygotowany przez uczniów, ukazujący w pełni zainteresowania i pasje artystki. Agata Ożarowska z wykształcenia jest fotografem, biologiem i etnologiem ze szczególnym zamiłowaniem do ornitologii, a także podróżniczką i pasjonatką herbaty. Na wystawie, z twórczego świata artystki, wyłoniły się dość trudne tematy oscylujące wokół metafizyki, przyrody i cielesności. Zaprezentowane zdjęcia pochodzą z czterech oddzielnych projektów o tak odmiennych tytułach jak: „PTAKI PUSTYCH GNIAZD”, „KLINIKA DLA CHORYCH SNÓW”, „POROBISKO”, „DRZEWOstany”. Ekspozycja czynna będzie do 17 kwietnia.
Fot. Robert Bazułka
Podróże w dobie Internetu |
Odwiedził kilkadziesiąt państw na świecie. Są wśród nich i takie, których próżno szukać na mapie. Filip Faliński, niespełna 30 - letni podróżnik, dziennikarz i bloger był gościem „Czytelni na piętrze”.
Z wykształcenia jest wschodoznawcą i rusycystą. Jak przyznał podróżniczą pasją zaraziła go mama zabierając w dzieciństwie na rodzinne, górskie wyprawy. Jako gimnazjalista pojechał na szkolną wymianę do Australii, a na pierwszą samodzielną wyprawę na Syberię udał się 10 lat temu. Od tego czasu gdy tylko wraca z jednej podróży już planuje następną. Jego ulubione miejsca na świecie to kraje Ameryki Południowej. Odwiedził pięć nieistniejących państw na mapie świata, był pojmany na froncie przez militarną bojówkę, ale – jak sam przyznaje – najlepiej czuje się w opuszczonych miastach widmach. Uwielbia wyszukiwać i opisywać wszystko co niecodzienne. Tym właśnie przede wszystkim podzielił się ze słuchaczami podczas spotkania w czytelni. Prowadzi bloga www. stacja filipa.pl
Moja Wielkopolska 2018 |
Kilkadziesiąt zdjęć najlepszych wielkopolskich fotografów, w tym m.in. gnieźnian Dawida Stube, Waldemara Stube, Marka Lapisa czy Mateusza Wrzesińskiego można oglądać w Czytelni na piętrze ILO. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Ekspozycja jest pokłosiem konkursu organizowanego co dwa lata w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Na wystawie można zobaczyć najlepsze fotografie dokumentujące życie mieszkańców Wielkopolski w minionym roku wybrane spośród prawie tysiąca zgłoszonych do konkursu. Przedstawiają wydarzenia i miejsca, których często nie dostrzegamy, mimo, że są tuż obok. Zatrzymane w kadrze chwile przypominają lokalne obrzędy i tradycje, pokazują jak zmienia się świat wokół nas i my sami. Wystawa czynna będzie do 15 marca. Patronat honorowy nad nią objęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (o. w Poznaniu).
J. Gronikowska
Fot. Rafał Wichniewicz, Władysław Nielipiński, Nikodem Wejerowski
http://www.gniezno24.com/kultura/item/16700-najlepsze-wielkopolskie-zdjecia-zagoscily-w-gnieznie
W kręgu mediów |
Piotr Stefański, dziennikarz i producent TVN 24, związany również z kanałami sportowymi, gościł w czytelni ILO. Spotkanie z młodzieżą odbyło się w ramach projektu: „W kręgu mediów”. To cykl spotkań z osobami, które odniosły znaczący sukces w dziennikarstwie, a ich doświadczenia mogą posłużyć innym, którzy chcieliby pójść w przyszłości w podobnym kierunku.
Piotr Stefański jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Zaczynał jako dziennikarz sportowy w Radiu św. Wojciech w Gnieźnie. Wkrótce trafił do TV Puls w Warszawie. Tam pracował jako prezenter wiadomości. Zawsze pociągała go jednak praca reportera, dlatego na stałe związał się z poznańskim oddziałem TVN. Podczas spotkania w czytelni z uczniami klas 1e i 1 f mówił o początkach swojej pracy. Przekonywał młodzież, że zawsze warto podążać za swoimi marzeniami i nie można zrażać się trudnościami. Odsłonił też kulisy współpracy w zespole i konkurencji pomiędzy różnymi redakcjami. Zaprezentował krótkie filmy, których jest autorem i chętnie odpowiadał na pytania młodzieży.
Jakub Sufleta
fot. Nikodem Wejerowski
Wielkopolska droga do niepodległości |
Jaki nosił mundur, w co był wyposażony i jakie życie wiódł powstaniec, tego m.in. mogli dowiedzieć się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego podczas prelekcji z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mecenasem i patronem wydarzenia była Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski.
Historyczne realia sprzed 100 lat przybliżył Maciej Elantkowski, historyk, rekonstruktor i przewodnik po Szlaku Piastowskim. Ważnym elementem spotkania było to, że młodzież mogła dotknąć, obejrzeć, a nawet przymierzyć broń, mundur i inne wyposażenie walczących w powstaniu wielkopolskim.
- „Żywa” historia zawsze jest lepiej przyswajana przez młodych ludzi - tłumaczy Maciej Elantkowski. – Łatwiej można sobie wtedy wyobrazić tamte czasy, a przecież chodzi o to, żeby młodzież tą wiedzę przysposabiała i przekazywała dalej. Odchodzą już ci, którzy byli łącznikami z okresem drugiej wojny światowej, których krewni walczyli i żyli w tamtych czasach. Jeżeli tej wiedzy się nie zachowa to ona zniknie —podkreśla.
Podczas spotkania przypomniane zostały nie tylko wydarzenia, ale też sylwetki bohaterów Powstania Wielkopolskiego.
- Niezwykle urzekające jest zaangażowanie społeczeństwa w tamtym czasie w walkę o wolność i niepodległość. Ludzie bardzo się jednoczyli wokół tej idei. Ta narodowa solidarność powinna być nieustannie przypominana, by dla młodych mogła stanowić wzór do naśladowania – stwierdził M. Elantkowski.
Literackie Mikołajki z Agnieszką Gadzińską |
Już po raz czwarty w Czytelni na piętrze ILO z okazji mikołajek zorganizowano literackie spotkanie dla najmłodszych. Tym razem gościła na nim pisarka Agnieszka Gadzińska, autorka m.in. bestsellerowej serii o Sklocie i wielu innych książek dla najmłodszych.
Podczas spotkania młodzi czytelnicy poznali Sklotę, ale też innych bohaterów książek i opowiadań Agnieszki Gadzińskiej. Dowiedzieli się też jakie są etapy tworzenia książki, od momentu pojawienia się pomysłu, do czasu aż trafi ona do rąk czytelników. Jak się okazało twórczość Agnieszki Gadzińskiej nie była obca uczestnikom spotkania. Uczniowie chętnie zadawali pytania i zabierali głos, a wielu przyszło na Literackie Mikołajki z własnymi książkami, wyciągniętymi z domowej biblioteki. Po spotkaniu każdy egzemplarz został zaopatrzony w autograf.
Świąteczne spotkanie dla najmłodszych zorganizowano w czytelni już po raz czwarty. Idea jest taka, żeby dzieci w prezencie od Mikołaja dostały ambitną rozrywkę, która w efekcie zmotywuje ich do sięgnięcia w przyszłości po książkę, a okazuje się, że świat bez komputerowych ekranów może być dla nich naprawdę fascynujący.
Każdego roku zaproszenie na Literackie Mikołajki kierowane jest do podopiecznych innej placówki. W tym roku z zaproszenia skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej nr.12 w Gnieźnie. W przygotowaniu spotkania pomagały wolontariuszki ze Szkolnego Koła Wolontariatu „Pomocni”.
„Czy bohaterom potrzebne są groby?” |
Tak zatytułowany był wykład, który w Czytelni na piętrze ILO wygłosił Rafał Jurke, gnieźnieński przewodnik, pasjonat historii i regionalista. Podczas spotkania, które odbyło się w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości „przeprowadził” słuchaczy m.in. przez gnieźnieńskie nekropolie, wskazując groby zasłużonych mieszkańców tego regionu. Mecenasem i patronem wydarzenia była OT Szlak Piastowski.
Ten wirtualny spacer był okazją do przypomnienia sylwetek wybitnych osób, które żyły w Gnieźnie na przestrzeni dziejów, ich wkładu w rozwój Pierwszej Stolicy, a także roli jaką dla każdego narodu odgrywa kultywowanie pamięci swoich bohaterów. Jak przekonywał R. Jurke – Nawet jeżeli groby są na pozór milczące, to patrzmy na nie jak na opowiadany fragment naszej historii. Groby bohaterów zdają się wręcz krzyczeć, dlatego tak często miały być anonimowe i ulec zapomnieniu.
Nie zawsze jednak kultywowanie pamięci ma pozytywny wymiar, niekiedy jest narzędziem do manipulowania narodem, jak w przypadku Kim Ir Sena, czy Stalina – wskazał Jurke.
„Znów owinęłam się we własną osobowość” |
Virginia Woolf, gdyby żyła skończyłaby w tym roku 136 lat. Brytyjska pisarka, choć zmarła w wieku 43 lat, zostawiła po sobie spory dorobek. O tym, że jej twórczość, mimo upływu czasu, nie straciła nic z aktualności mogli przekonać się uczestnicy kolejnego spotkania literackiego w Czytelni na piętrze I LO, które odbyło się w ramach cyklu Rocznicowych Czytań.
Spotkanie poprowadziła Irmina Kosmala z Kuźni Literackiej. Przypomniała niezwykle bogaty życiorys angielskiej powieściopisarki i eseistki, która przez całe życie zmagała się z depresją i poczuciem niespełnienia. Była członkinią słynnej Bloomsbury Group, jedną z największych powieściopisarek i wyzwolonych kobiet XX wieku. Autorka m.in. „Pani Dalloway”, „Fal”, „Do latarni morskiej”, czy „Orlanda”, oraz dzienników. Fragmenty twórczości pisarki podczas spotkania czytały: Jagoda Białek, Kamila Konarska i Oliwia Stelmaszyk. Po prelekcji był czas na dyskusje przy kawie i herbacie.
Fot. Nikodem Wejerowski
„Między nami artystami” |
Zapraszamy do oglądania wystawy pt. „Między nami artystami”. W małym holu na terenie szkoły swoje prace prezentują członkowie szkolnego Klubu Szalonych Artystów.
Należący do klubu uczniowie w każdy poniedziałek doskonalą swoje umiejętności pod czujnym okiem artysty plastyka Krzysztofa Burgharda. Zapraszamy zatem do odkrywania za ich pośrednictwem świata sztuki, choćby po to by przekonać się co szkolnym artystom w „duszy gra”. Prace plastyczne, podobnie jak inne dzieła, odsłaniają nieco osobowość twórców. Pokazanie ich szerszemu odbiorcy i poddanie ocenie innych zawsze wymaga odwagi, której nie brak naszym szkolnym artystom. Zachęcamy do poznania ich plastycznych uzdolnień i delektowania się tymi małymi dziełami sztuki.
Michalina Skrzyńska, Klub Szalonych Artystów
GNIEZNO - 100 LAT WOLNOŚCI |
Fotografie współczesnego Gniezna wykonane m.in. przez uczniów I Liceum: Liwię Burzyńską, Bartka Degórskiego, Natalię Jakubowską, Małgosię Kukurendę, Weronikę Olejniczak i Nikodema Wejerowskiego można oglądać na wystawie w holu szkoły. Ekspozycja powstała w ramach 4. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.
Wystawa jest fotograficznym zapisem historii Gniezna od 1918 roku do czasów współczesnych. Prezentowane na niej zdjęcia tworzą opowieść o tym, czym żyło miasto przez ostatnie 100 lat. Pozyskano je głównie ze zbiorów prywatnych, tylko niewielka część jest własnością miejskich instytucji. Uzupełnieniem wystawy jest prezentacja efektów warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Przemysława Degórskiego w I Liceum Ogólnokształcącym. Ich celem było skonfrontowanie historycznych ujęć ze współczesnym miejskim krajobrazem.
Organizatorzy: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Czytelnia na Piętrze I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Kuratorzy wystawy: Magda Robaszkiewicz, Rafał Wichniewicz
Koordynator warsztatów: Joanna Gronikowska
Opiekun grupy: Przemysław Degórski
Sponsor warsztatów: Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski
Wystawa czynna będzie do 6 stycznia.
Fot. Wojciech Orłowski, Informacje Lokalne
Prace naszych uczniów: |
Młodzi pisarze zadebiutowali w Zeszytach Poetyckich |
Zbiór opowiadań nagrodzonych w III Ogólnopolskim Konkursie im. Anny Piskurz, opublikowany został w Zeszytach Poetyckich, ogólnopolskim piśmie literackim skupiającym najciekawszych twórców.
Tegoroczna edycja konkursu literackiego, zorganizowana przez Czytelnię na piętrze I Liceum Ogólnokształcącego, przy wsparciu Starostwa Powiatowego, odbyła się pod hasłem: „Moja Niepodległość” i inspirowana była setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nagroda im. Anny Piskurz przyznawana jest debiutującym pisarkom i pisarzom, którzy uczęszczają jeszcze do szkół średnich. Jury konkursu w składzie Kamila Bartkowiak, Irmina Kosmala oraz Dawid Jung (przewodniczący), postanowiło przyznać pierwszą nagrodę Joannie Kubasik oraz równorzędnie wyróżnić: Norberta Borskiego (Wejherowo), Jadwigę Czeską (Pobiedziska), Mateusza Groblewskiego (Witkowo) i Julię Mikę (Bytom).
Tegoroczną edycję konkursu, oprócz Zeszytów Poetyckich, wsparło także Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz Magazyn Kulturalny Popcentrala. Na tym ostatnim portalu nagrodzone opowiadania opublikowane zostaną jeszcze w październiku.
Zapraszamy do lektury
http://zeszytypoetyckie.pl/wydarzenia/1483-nagroda-im-anny-piskurz-publikujemy-prace-nagrodzonych
i wysłuchania relacji z konkursu na antenie Radia Poznań.
http://radiopoznan.fm/audycja/spotkania-z-kultura/spotkania-z-kultura-10-czerwca
„Miastu Gniezno, aby już nigdy nie niszczyło grobów poetów” |
Dawid Jung, pisarz, muzyk, poeta i animator kultury, promował w Czytelni na piętrze ILO swoją książkę pt. „Polska, ulubiona masochistka Europy”. Przypomina w niej niezwykłe historie i wybitnych twórców, którzy niegdyś rozsławiali ten region na całym świecie.
Książka jest zbiorem artykułów, które publikowane były w prasie gnieźnieńskiej na przestrzeni 2016 i 2017 roku. Autor, w liczącej 350 stron publikacji, przytacza zapomniane legendy, niezwykłe historie, ale przede wszystkim przypomina wybitne postaci, które na przestrzeni wieków tutaj żyły i tworzyły, jak choćby słynne śpiewaczki i śpiewaków operowych – Claire Dux, Wernera Alberti'ego (Wojciech Krzywonos), Ernesto Vinci'ego (Ernest Wreszyński), czy poetów, ludzi teatru i dziennikarzy przełomu XIX i XX wieku.
Książka jasno dowodzi, że mamy ogromną spuściznę kulturową, z której nie zawsze potrafimy czerpać. Stąd na jej wstępie autor umieścił adnotację: „Miastu Gniezno, aby już nigdy nie niszczyło grobów poetów”. Po oficjalnej części spotkania, wśród uczestników rozgorzała dyskusja, o tym w jaki sposób przywracać pamięć o znanych gnieźnianach i jak kultywować historię Pierwszej Stolicy.
J. Gronikowska
fot. Nikodem Wejerowski, Rafał Wichniewicz, Gniezno 24 com
Młodzi filmowcy zakończyli warsztaty |
Poznawali tajniki tworzenia filmów i odkrywali kulisy dziennikarstwa telewizyjnego – tak w największym skrócie można podsumować odbywające się w naszej szkole warsztaty w ramach Akademii Telewizyjno – Filmowej. Najwytrwalsi otrzymali certyfikaty poświadczające ukończenie warsztatów.
Zajęcia w ramach Akademii Telewizyjno – Filmowej prowadzili Piotr Stefański, dziennikarz TVN, Piotr Robakowski, dziennikarz i twórca Gnieźnieńskiej Grupy Filmowej, oraz Jarosław Mikser Mikołajczyk, dziennikarz TV Gniezno. Uczestnicy zajęć uczyli się obsługi profesjonalnych kamer, poznawali zasady montowania zdjęć, a także tworzenia filmów, począwszy od pisania scenariusza, przez dobór aktorów, czy tworzenie budżetu filmu. Mieli także możliwość podejrzenia pracy na planie filmowym. Efektem warsztatów są trzy filmy, dwa dokumentujące wydarzenia szkolne, oraz film pt. „Pasja tworzenia”, towarzyszący wystawie prac Artura Świtalskiego. Wszystkie przygotowane zostały na wysokim poziomie.
III Ogólnopolski Konkurs Literacki |
Joanna Kubasik zwyciężyła w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Anny Piskurz. Jury postanowiło przyznać także cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Norbert Borski z Wejherowa, Jadwiga Czeska z Pobiedzisk, Mateusz Groblewski z Witkowa, oraz Julia Mika z Bytomia.
Konkurs pt. "Moja niepodległość", inspirowany był 100 rocznicą odzyskania przez Polskę suwerenności. Celem było zachęcenie utalentowanej młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości literackiej, a także rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodych autorów, oraz popularyzowanie ich twórczości w profesjonalnych mediach kulturalnych.
Jury, któremu przewodniczył Dawid Jung, poeta, pisarz i redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich (w składzie: Irmina Kosmala, Kamila Kasprzak – Bartkowiak) przyznało jedno pierwsze miejsce Joannie Kubasik z Gniezna, oraz cztery równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je: Norbert Borski z Wejherowa, Jadwiga Czeska z Pobiedzisk, Mateusz Groblewski z Witkowa i Julia Mika z Bytomia. Nagrodę specjalną, przyznaną przez Redakcję Magazynu Kulturalnego Popcentrala, otrzymała Julia Mika.
Mecenasem konkursu było Starostwo Powiatowe, a patronem honorowym wielkopolski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Ich prace będą też promowane w Zeszytach poetyckich i Magazynie Kulturalnym Popcentrala.
Gali towarzyszyła wystawa przygotowana przez uczniów działających w Klubie Szalonych Artystów. Galę poprowadziła Kamila Konarska, a oprawę muzyczną przygotowali Jordan Niedzielski i Michał Żółtowski.
Zbuntowane książki |
Poemat w butelce, książkę pociętą w paski, czy powycinaną w środku – takie i inne dzieła liberatury ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu można było oglądać na wystawie w Czytelni na piętrze ILO.
Okazją do prezentacji osobliwych dzieł był obchodzony 23 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Liberatura nigdy wcześniej nie była prezentowana w Gnieźnie na żadnej wystawie. Te arcyciekawe książki od kilku lat gromadzi Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Nie można ich jednak wypożyczyć. Udostępniane są jedynie w czytelni zbiorów specjalnych. Na wystawie w czytelni można było zobaczyć najciekawsze egzemplarze liberatury m.in. książkę ulicę i książkę harmonijkę Radosława Nowakowskiego, butelkę z poematem Katarzyny Bazarnik i Zenona Feifera, czy „Sto tysięcy miliardów wierszy” Raymonda Qeneau i wiele innych.Wprowadzeniem do wystawy był wykład Agnieszki Rybarczyk z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która zapoznała słuchaczy z historią liberatury.
Między słowem a milczeniem |
Mimo, że pogoda skłaniała raczej do spaceru, to nie zabrakło amatorów literatury, którzy przyszli do Czytelni na piętrze ILO na kolejne spotkanie w ramach Rocznicowych Czytań. Tym razem było ono poświęcone Doris May Lessing, brytyjskiej pisarce i laureatce Nagrody Nobla.
Spotkanie poprowadziła Irmina Kosmala. Okazją do przypomnienia twórczości Doris May Lessing była przypadająca w tym roku 115. rocznica śmierci pisarki o niezwykle bogatym i kontrowersyjnym życiorysie. Doris May Lessing była autorką książek obyczajowych i psychologicznych z życia kobiet, a także opowiadań, poezji i literatury faktu. Zasłynęła jako pisarka niepokorna, buńczuczna i zaangażowana w przełamywanie tabu. Za żarliwość i sceptycyzm, które cechowały jej powieści obyczajowe otrzymała w 2007 roku Literacką Nagrodę Nobla. Zmarła w 20013 roku w wieku 96 lat.
Teksty pisarki podczas spotkania czytali uczniowie I LO: Kamila Konarska, Adam Miczuga i Adam Wędzikowski.
Udany debiut młodych artystów |
Blisko sto osób przybyło na wernisaż wystawy dwóch młodych artystek, uczennic I Liceum Ogólnokształcącego, który miał miejsce w Domu Kultury w Łubowie. Przybyłych zachwyciły nie tylko prace plastyczne, ale także monodram towarzyszący wystawie.
Choć wystawę zatytułowano „Double” i swoje prace prezentowały na niej Julia Muszyńska i Monika Kaźmierska, to tak naprawdę bohaterów wernisażu było trzech. Licznie zgromadzoną publiczność Domu Kultury w Łubowie zachwycił też Adam Wędzikowski, którego niezwykły, autorski monodram rozpoczął spotkanie. Pół godzinny występ, oparty o życiorys i filozofię Franca Fishera, przygotował sam. Koncepcja rodziła się przez około miesiąc, zaś samo napisanie scenariusza zajęło utalentowanemu licealiście trzy dni. Efekt był zdumiewający, a młody aktor zebrał nawet owacje na stojącą.
Wystawa w Domu Kultury w Łubowie była dla uczennic ILO swoistym debiutem. Wcześniej prezentowały one swoje prace podczas wystaw grupowych. Obydwie są niezwykle utalentowane. Monika odkryła swoje zainteresowania już w wieku przedszkolnym. Teraz uczy się także w szkole rysunku „Ventzi” w Poznaniu i przygotowuje do egzaminów na Uniwersytet Artystyczny.
Julia Muszyńska utalentowana jest zarówno plastycznie jak i literacko. Obydwa światy przenikają się w jej pracach. Za pomocą kredek, markerów i akwareli tworzy niezwykłe, odrealnione światy, które są wytworem jej bogatej wyobraźni. Jest też laureatką wielu konkursów literackich i współorganizatorką licznych wydarzeń kulturalnych.
Wystawa powstała w ramach prowadzonego przez „Czytelnię na piętrze ILO” projektu „Klub Szalonych Artystów – gościnie”. Obydwie artystki szlifują swój talent pod czujnym okiem prowadzącego klub artysty plastyka Krzysztofa Burgharda. Raz do roku klub prezentuje młodych artystów szerszej publiczności. Z pewnością nie było by tej wystawy, gdyby nie otwartość, zaangażowanie i organizacyjna, fachowa pomoc Agnieszki Gadzińskiej z Domu Kultury w Łubowie.
Obrazy ze szkicownika i filmowego planu |
Grafiki dr Artura Świtalskiego zaprezentowane zostały na wystawie w Galerii na piętrze ILO. Wernisażowi, który zgromadził sporą publiczność towarzyszył film o artyście, który współtworzyli uczestnicy Akademii Telewizyjno- Filmowej: Amadeusz Kaniasty, Marcel Sobecki i Maciej Stefański.
Ekspozycja składa się z prac, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Jest to zapis chwil i wrażeń, których autor doświadczył w różnych sytuacjach, najczęściej poddając się urokowi natury.
Dr Artur Świtalski, jak sam siebie określa, jest humanistą, designerem i nauczycielem. Jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Działa na wielu płaszczyznach: wzornictwo przemysłowe, architektura wnętrz, grafika i konserwacja zabytków.
Wystawa jest kolejną prezentacją z cyklu „Artyści poszczególnie”. Każdego roku w ramach projektu eksponowane są prace innego artysty związanego ze środowiskiem gnieźnieńskim. Chodzi tu jednak nie tylko o dorobek twórczy, ale ukazanie też osobowości artysty, sposobu patrzenia na życie i filozofii tworzenia. Stąd pomysł by wystawie towarzyszył film. W tym roku w przygotowanie filmu zaangażowali się uczestnicy Akademii Telewizyjno – Filmowej. Obraz pt. „Pasja tworzenia” został nagrany w ulubionej restauracji artysty „Za drzwiami”. Autorami zdjęć są Amadeusz Kaniasty i Marcel Sobecki. Montażem zajął się Maciej Stefański. Film powstał pod opieką merytoryczną opiekuna warsztatów Piotra Stefańskiego.
W Strefie Komiksu po raz trzeci |
Koziołek Matołek, Kajko i Kokosz, Kapitan Żbik, Supermen - wielu z nas miało swoich idoli, w których historie zaczytywaliśmy się w komiksach. Ich postacie oraz współczesne losy idei obrazkowych opowieści, można było poznać w trakcie kolejnej edycji Strefy Komiksu.
Po raz trzeci Czytelnia na piętrze, działająca w I Liceum Ogólnokształcącym, zaprosiła zarówno młodych, jak i starszych do wspólnej wyprawy przez obrazkowy świat. Okazją ku temu było spotkanie z Aleksander Gniotem, wicedyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu oraz dr Michałem Traczykiem z Instytutu Kultury Popularnej. Licznej grupie uczestników, wśród których przeważali młodzi gnieźnianie, przybliżyli oni całą historię przede wszystkim polskiego komiksu - począwszy od Koziołka Matołka, poprzez Kajka i Kokosza, kończąc na współczesnych produkcjach. Wskazywali przy tym na różne losy komiksowego rynku, który przez pewien czas przeżywał swój regres, by powrócić w obecnym okresie i stać się kolejnym wyznacznikiem kultury.
Tuż po tym odbyło się spotkanie z Karolem Kalinowskim, znanym także jako "KaeReL", który jest m.in. współautorem wydanego przez Muzeum Początków Państwa Polskiego komiksem "Borka i Sambor", opowiadającego o losach dzieci, żyjących w czasach pierwszych piastów. Scenariusz komiksu stworzyła Elżbieta Żukowska, natomiast "KaeReL" zajął się tworzeniem rysunków - niezbędnego wszak elementu w tego typu literaturze. Karol Kalinowski opowiedział wszystkim nie tylko o tym, jak powstawał ten konkretny komiks, ale także o tym, skąd wzięło się jego zainteresowanie tworzeniem tego typu dzieł - w sali, w której można było poznać bohaterów komiksu, znalazły się także inne rysunki, stworzone przez tego autora.
W trakcie Strefy Komiksu zobaczyć też można było wystawę "KomiksLAND" autorstwa Klubu Szalonych Artystów z I LO oraz games room, gdzie na wszystkich czekało mnóstwo gier planszowych, karcianych itp.
Rafał Wichniewicz, Gniezno24com
zobacz również: informacjelokalne oraz relacja uczestników
Jarek Mixer Mikołajczyk gościem Akademii Telewizyjno – Filmowej |
„Jak znaleźć, przygotować i sprzedać newsa – czyli wszystko o informacji prasowej i telewizyjnej” – z takim tematem zmierzyli się ostatnio uczniowie naszej szkoły biorący udział w warsztatach Akademii telewizyjno – filmowej.
Tym razem zajęcia poprowadził Jarosław Mixer Mikołajczyk i były ono bardziej związane z dziennikarstwem niż dotychczasowe spotkania. Prowadzący opowiedział o tym jak budować newsa, na co należy uważać w dziennikarstwie informacyjnym i jak przykuć uwagę potencjalnego odbiorcy. Opowiedział także o swoim życiu, które zarówno z prasą, jaki i telewizją jest ściśle związane. Czasu wręcz zabrakło by dogłębnie zbadać dziennikarstwo informacyjne, za to dowiedzieliśmy się wiele o kulisach tego zawodu. Cenne zwłaszcza dla tych, którzy z dziennikarstwem wiążą swoją przyszłość.
Mikołajkowa podróż do krainy wyobraźni |
Opowiadanie bajek na żywo przestało interesować najmłodszych? Nic bardziej mylnego. Opowieści okraszone muzyką potrafią przykuć uwagę bardziej niż niejedna komputerowa gra. Udowodnili to Szymon Góralczyk i Mieszko Nowacki z grupy Karawana Opowieści, goście tegorocznych Literackich Mikołajek, które odbyły się w Czytelni na piętrze ILO.
Świąteczne spotkanie dla najmłodszych zorganizowano w czytelni już po raz trzeci. Idea jest taka, żeby dzieci w prezencie od Mikołaja dostały ambitną rozrywkę, która w efekcie zmotywuje ich do sięgnięcia w przyszłości po książkę, a okazuje się, że świat bez komputerowych ekranów może być dla nich naprawdę fascynujący.
Tym razem pasjonaci opowiadania różnych historii z grupy Karawana Opowieści zabrali najmłodszych w niezwykłą podróż do krainy wyobraźni. Było zabawnie, momentami groźnie, ale co najważniejsze ciekawie. Świąteczna historia z elfem, psotnikiem w roli głównej, który stoi na półce w domu i wyprawia tam różne hece, a potem zabiera najmłodszych na daleką wyprawę przykuła uwagę słuchaczy mimo, że jej bohaterów mogli sobie tylko wyobrazić. Niezwykły nastrój budowały też, pojawiające się w trakcie opowieści, dźwięki różnych nietypowych instrumentów: didgeridoo, drumli, happy drum, czy bębna. Były też wspólne zaklęcia i piosenki, a dzieci łatwo dały się ponieść atmosferze spotkania.
Każdego roku zaproszenie na Literackie Mikołajki kierowane jest do podopiecznych innej placówki. W tym roku z zaproszenia skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej nr.8 w Gnieźnie. W przygotowaniu spotkania pomagały uczennice: Marta Kozłowska, Agnieszka Maćkowiak, Julka Muszyńska i Ania Wojciechowska.
Gałczyński - podziwiany i potępiany |
Po raz kolejny miłośnicy poezji i literatury spotkali się w Czytelni na Piętrze I LO na Rocznicowym Czytaniu. Tym razem po to by przypomnieć sylwetkę i twórczość jednego z najbarwniejszych polskich poetów. Okazją była 64. rocznica śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – twórcy, którego niezwykle szumnym życiorysem i mnogością utworów można by obdarować wielu.
Życie i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przybliżyła Irmina Kosmala, szefowa Kuźni Literackiej. – Dokonaliśmy próby odbrązowienia poety XX – lecia międzywojennego. Dotąd postrzegano go, jako człowieka niezwykle aktywnego twórczo, wymykającego się wszelkim próbom zdefiniowania jego poezji, choć byli i tacy, którzy uważali, że jest to „poeta małżeństwa”- jednak były to nieliczne i złośliwe głosy - tłumaczy Irmina Kosmala. – Z drugiej strony , jak się okazuje, ten niespokojny umysł nie ukończył żadnych studiów, był nałogowym alkoholikiem ze skłonnością do depresji. Kochały go kobiety i on hojnie obdarowywał je uczuciem, co z kolei sprzyjało powstawaniu przepięknych liryków – dodaje.
Rocznicowe czytanie to wspólna akcja miłośników literatury, którzy w tym samym dniu i o tej samej godzinie prezentują utwory wybranych autorów. W Czytelni na Piętrze trwa od 2015 roku. W ramach akcji zaprezentowane zostały tu sylwetki m.in. Anny Kamieńskiej, ks. Janusza Pasierba, Agnieszki Osieckiej, czy Edwarda Stachury. Inicjatorką spotkań jest gorzowska poetka Beata Patrycja Klary, a pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2013 roku. Od tamtego czasu akcja rozprzestrzeniła się na całą Polskę, a także poza jej granice. Każde spotkanie ma nieco inną formułę. Wspólne czytania odbywają się nie tylko w bibliotekach i czytelniach, ale też w kawiarniach czy parkach. Mają jednak wspólny mianownik. Łączy je bowiem ważna data związana twórczością autora.
Orły z naszej szkoły |
Anna i Wojciech Stankowscy, profesorowie UAM otrzymali tytuł Orła I Liceum Ogólnokształcącego. Honorową nagrodę wręczył absolwentom ILO dyrektor szkoły Paweł Matkowski podczas uroczystego spotkania. Laudację na cześć gości wygłosił Jan Wesołowski, prezes Stowarzyszenia Absolwentów, które wraz z I LO było współorganizatorem wydarzenia z cyklu: „Z Orlików na Orły wyrośli”.
Spotkanie poprowadził Robert Walkiewicz, uczeń drugiej klasy I LO. Była to nie tylko ciekawa, pełna anegdot rozmowa z wybitnymi w swoich dziedzinach specjalistami, ale też znakomita lekcja życia. Profesorowie Anna i Wojciech Stankowscy, prywatnie małżonkowie, których połączyła naukowa pasja wspominali szkołę lat 50 – tych, swoich dawnych nauczycieli, trudne czasy stalinowskich represji, ale też pokazali na własnym przykładzie, że kariera naukowa i życie rodzinne nie wykluczają się nawzajem. Prowadząc prace naukowo – badawcze i osiągając poszczególne szczeble i tytuły naukowe wspólnie wychowali trójkę dzieci. Przekonywali młodzież do podążania za marzeniami i jak stwierdzili naukowa kariera nie jest zawarowana tylko dla tęgich umysłów, ale przede wszystkim dla pracowitych i cierpliwych, którzy nie zrażają się porażkami.
Tytuły „Orła” nadawane są od ubiegłego roku wybitnym absolwentom I Liceum Ogólnokształcącego. W gronie laureatów jest światowej sławy konserwator zabytków Marzena Szczerkowska, oraz prof. Jerzy Siepak. Dołączyli do nich prof. dr hab. Anna Stankowska, chemik i geochemik, prowadząca liczne projekty i programy badawcze z zakresu geochemii i ochrony środowiska, oraz prof. dr hab. Wojciech Stankowski, geomorfolog i geolog czwartorzędu, wcześniej także prorektor UAM, dyrektor Instytutu Geologii UAM, przewodniczący Komitetu Olimpiady Geograficznej i Nautologicznej, który uczestniczył w pracach ekspedycyjnych m.in. w Kanadzie, na Islandii i Spitsbergenie.
Prof. Anna i Wojciech Stankowscy są autorami licznych publikacji. Prof. Stankowski ma na swoim koncie także skrypty naukowe, podręczniki i pięć książek popularno – naukowych. Nad wieloma publikacjami pracowali wspólnie.
II Powiatowy Konkurs Literacki rozstrzygnięty |
Mikołaj Pluta wygrał II Powiatowy Konkurs Literacki „Debiut”. Jury nie przyznało trzeciego miejsca, za to drugie ex aequo zajęli: Julia Muszyńska i Patryk Chyła. Przyznano też trzy równorzędne wyróżnienia dla Mikołaja Krzyśka, Agnieszki Maćkowiak i Małgorzaty Szydlarskiej. W tym roku po raz pierwszy podczas Gali rozdania nagród w konkursie literackim przyznane zostały też tytuły „Przyjaciela” Czytelni na Piętrze. Za pomoc we wspieraniu kulturotwórczych i edukacyjnych działań otrzymali je: Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym, a także Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski.
„Internet sieć blasków i potrzasków” – to temat tegorocznej edycji konkursu literackiego. Jego cel to przede wszystkim zachęcenie młodzieży do pisania i prezentowania własnej twórczości. Na konkurs napłynęło w tym roku wiele niezwykle ciekawych prac, a jury pod przewodnictwem pisarki Anny Łaciny, w składzie: Irmina Kosmala, Kamila Kasprzak i Joanna Gronikowska, miało nie lada problem z decyzją o poszczególnych miejscach na podium. Oceniając prace, jury brało pod uwagę przede wszystkim oryginalny i twórczy charakter opowiadań oraz poprawność stylistyczną i językową utworów.
Nagrody w konkursie wręczone zostały podczas uroczystej Gali w „Czytelni na piętrze”. Rozpoczęła się ona piosenką w wykonaniu Weroniki Skotarczyk, a zakończyła wystawą prac uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez artystę plastyka Krzysztofa Burgharda, prezentowaną wcześniej w Klubie 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie.
Finaliści konkursu otrzymali nagrody książkowe, bony do Empiku, a zwycięzca tegorocznej edycji także tablet ufundowany przez Starostwo Powiatowe. Zwycięskie opowiadanie opublikowane zostanie w ogólnopolskim czasopiśmie literackim „Migotania”, a w wszystkie finałowe prace na portalu Popcentrala. Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziano zaś udział w warsztatach literackich, które poprowadziła Anna Łacina.
Profesor Jerzy Siepak wyróżniony tytułem „Orła” |
Prof. zw. dr. hab. Jerzy Siepak był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Z orlików na orły wyrośli”. Absolwent naszej Alma Mater opowiadał młodzieży o swoim życiu zawodowym, sukcesach i pasjach. Na koniec spotkania odebrał z rąk dyrektora Pawła Matkowskiego, nadany przez społeczność szkolną, tytuł „Orła” I Liceum Ogólnokształcącego.
Jerzy Siepak, profesor zwyczajny chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, urodził się w Czechach koło Kłecka w powiecie gnieźnieńskim. W 1962 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie, a następnie kontynuował studia chemiczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1999 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
Kierował lub uczestniczył w 39 grantach naukowych i badawczych. Opublikował ponad 300 prac naukowych, wypromował ośmiu profesorów, 14 doktorów, 152 magistrów i 270 licencjatów.
Jest także autorem lub współautorem 29 książek, 32 norm polskich, oraz 10 patentów. Obecnie jest prorektorem ds. nauki i rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie.
Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Absolwentów I LO.
Finałowa "szóstka" wyłoniona |
Znamy już finałową "szóstkę" II Powiatowego Konkursu Literackiego "Debiut".
Po niezwykle burzliwych obradach Jury drugiej edycji konkursu pod przewodnictwem Anny Łaciny, w składzie: Irmina Kosmala, Kamila Kasprzak oraz Joanna Gronikowska, postanowiło zakwalifikować do ścisłego finału następujących autorów: Patryk Chyła, Mikołaj Krzysiek, Julia Muszyńska, Mikołaj Pluta, Małgorzata Szydlarska i Agnieszka Maćkowiak.
Ostateczne wyłonienie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali dziewiątego czerwca o godz. 12.00 w Czytelni na piętrze ILO, na którą serdecznie zapraszamy.
Wszyscy uczestnicy konkursu mogą wziąć udział w warsztatach literackich, które odbędą się dwunastego czerwca od godz. 11.00 do 15.00. Poprowadzi je Anna Łacina, pisarka i przewodnicząca konkursowego Jury. Udział w warsztatach będzie możliwy po wcześniejszym potwierdzeniu uczestnictwa.
Na zgłoszenia czekamy do końca maja pod numerem tel. 602 34 34 52.
Ocalone od zapomnienia |
Jarosław Wróblewski, autor książki „Gryf” gościł w „Czytelni na piętrze”. Okazją do rozmowy była promocja biografii Janusza Brochwicz – Lewińskiego, legendarnego dowódcy Parasola. Rozmowę poprowadził Jarosław Mikołajczyk, znany w Gnieźnie dziennikarz i animator kultury, a prywatnie także przyjaciel J. Wróblewskiego.
„Gryf” – to książka w której pojawiają się niezwykłe osobistości, nazwiska i wydarzenia, które nakreśliły dzisiejszą historię Polski. To także jedyne w swoim rodzaju świadectwo patriotyzmu i miłości do Ojczyzny, i kompendium wiedzy o historii Polski. Publikacja zawiera mnóstwo zdjęć, dokumentów i wiele wątków ukazujących życie powstańców warszawskich.
Janusz Brochwicz – Lewiński pseudonim „Gryf” ur. się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna. Legendarny dowódca Parasola, później członek I Samodzielnej Brygady Spadochronowej i oficer M16 zmarł w styczniu tego roku, tuż przed premierą książki. Zdążył jednak zaakceptować jej treść.
Można powiedzieć, że Jarosław Wróblewski ocalił wspomnienia jednego z dzielniejszych powstańców w ostatnim momencie. W książce znajduje się mały motyw gnieźnieński, na stronie tytułowej widnieje fotografia witrażu wykonanego przez gnieźniankę Aleksandrę Gross-Mikołajczyk.
Spotkanie autorskie wsparł osobiście senator Robert Gaweł oraz Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.
"Cały jestem z ran" |
Pod takim właśnie tytułem odbyło się kolejne spotkanie literackie w ramach „Rocznicowych Czytań”, którego bohaterem tym razem był Edward Stachura. Okazją do przypomnienia poety była 46. rocznica ukazania się „Siekierezady”, jednego z najsłynniejszych dzieł Stachury.
Spotkanie poprowadziła Irmina Kosmala z Kuźni Literackiej. Nie tylko scharakteryzowała twórczość poety, ale też przypomniała jego naznaczone depresją losy. To choroba z którą się zmagał spowodowała jego przedwczesną, tragiczną śmierć.
W spotkaniu uczestniczyli miłośnicy poezji i osoby znane w gnieźnieńskim środowisku literackim: Dawid Jung, redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich, poeta Jerzy Kałwak, czy Andrzej Malicki, aktor Teatru Fredry.
„Rocznicowe Czytanie” to wspólna akcja miłośników literatury, którzy w tym samym dniu i o tej samej godzinie prezentują utwory wybranych autorów. Inicjatorką spotkań jest gorzowska poetka Beata Patrycja Klary, a pierwsze takie spotkanie odbyło się w 2013 roku. Od tamtego czasu akcja rozprzestrzeniła się na całą Polskę, a także poza jej granice.
(fot. W. Orłowski)
Na tropie wszystkiego co niecodzienne |
Choć ma zaledwie 26 lat odwiedził kilkadziesiąt państw na świecie. Są wśród nich i takie, których próżno szukać na mapie świata. Filip Faliński, podróżnik, dziennikarz i bloger opowiedział o swojej pasji podczas spotkania z uczniami naszej szkoły.
Jak przyznał podróżniczą pasją zaraziła go mama zabierając w dzieciństwie na rodzinne, górskie wyprawy. Jako gimnazjalista pojechał na szkolną wymianę do Australii, a na pierwszą samodzielną wyprawę na Syberię udał się 6 lat temu. Od tego czasu gdy tylko wraca z jednej podróży już planuje następną. Jego ulubione miejsca na świecie to kraje Ameryki Południowej.
Z wykształcenia jest wschodoznawcą i rusycystą. Podczas godzinnego spotkania w czytelni zdołał przedstawić zaledwie niewielką część swoich wypraw, skupiając się zwłaszcza na Afryce i krajach Ameryki Południowej. Teraz wybiera się do Japonii.
O swoich podróżach pisze na blogu www. stacjafilipa.pl
Warsztaty slamerskie na Międzynarodowy Dzień Poezji |
Poezja wcale nie musi być „wygłaskana”, ani perfekcyjnie recytowana, ważne żeby umieć przekazać co nam duszy gra i by było to prawdziwe. Takie przesłanie, najkrócej podsumowując, przyświecało warsztatom, które poprowadził dla młodzieży I LO Paweł Bąkowski, organizator i laureat wielu slamów poetyckich na terenie kraju. Podczas półtora godzinnego spotkania jego uczestnicy zapoznali się z tradycją poezji przekazywanej ustnie, a także historią i ideą slamu poetyckiego. Zaprezentowani zostali też najciekawsi przedstawiciele tego rodzaju formy recytacji. Na zakończenie warsztatów każdy miał też możliwość zaprezentowania tekstu, zgodnie z własną interpretacją.
(gron)
Dwie sztuki w jednej przestrzeni |
Wystawa poezji i prac plastycznych została otwarta w „Czytelni na piętrze” z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji. W jednej przestrzeni spotkały się dwie sztuki, które jak się okazuje wcale nie muszą konkurować a wręcz przeciwnie mogą się doskonale uzupełniać. Wiersze poetów tworzących w Gnieźnie na przestrzeni wieków zostały zestawione z pracami plastycznymi Marii Sikory, uczennicy I LO. Wystawa będzie czynna do końca marca.
Wystawa pt. „Z poezją mi po drodze” powstała we współpracy z Klubem Literackim, działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Pomysł był taki, by połączyć twórczość literacką i artystyczną. Zaprezentowane zostały wiersze gnieźnieńskich poetów tworzących w Pierwszej Stolicy na przestrzeni XV – XXI wieku. Wyboru i opracowania utworów dokonał Dawid Jung, poeta, krytyk literacki, redaktor naczelny Zeszytów Poetyckich. Utwory pochodzą z przygotowywanej antologii „Gnieźnieńscy poeci tysiąclecia”. Obok tekstów poetów, których już nie ma wśród nas, zaprezentowany został również wiersz Jurka Kałwaka, napisany specjalnie na Międzynarodowy Dzień Poezji.
Plastyczną oprawę wystawy tworzą prace Marii Sikory, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego, niezwykle utalentowanej i debiutującej artystki. Jej barwne abstrakcje, zachwycające różnorodnością formy, stanowią swoisty „oddech” wśród zawieszonych na ścianach wierszy. W jednej przestrzeni splatają się dwie sztuki, ta „pisana” obrazem i „malowana” poezją.
(gron)
Dzwonowo - zdumiewa, zachwyca, intryguje. |
O kulisach odkrycia średniowiecznego miasta, przeprowadzonych do tej pory badaniach i planach na najbliższy sezon opowiedzieli w piątek 17. lutego licznie zgromadzonej w czytelni publiczności historyk Marcin Moeglich i archeolog Marcin Krzepkowski. Obydwaj związani są z Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Na trop średniowiecznego miasta, leżącego na terenie gminy Skoki, w urokliwej Puszczy Zielonka, wpadli przypadkowo, po analizie fotomapy na ogólnodostępnym serwisie internetowym.
Traf chciał, że publikowane zdjęcia lotnicze okolic Niedźwiedzin wykonane zostały w czasie, gdy na polach dojrzewało zboże. To umożliwiło dostrzeżenie odróżniających się barwą upraw, które ułożyły się na kształt domostw rozlokowanych wokół kwadratowego placu. Przypuszcza się, że w pobliżu średniowiecznej lokacji istnieją też relikty siedziby rycerskiej i dworu staropolskiego.
Odnalezione miasto nazywało się Dzwonowo. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jeszcze z początku XIV w. Przypuszcza się, że przebiegał tędy trakt łączący Poznań z Pomorzem Gdańskim. Jego powolny upadek spowodowała prawdopodobnie konkurencja ze strony nieco później lokowanych w tej okolicy miast.
Do tej pory na terenie Dzwonowa przeprowadzone zostały badania nieinwazyjne i związane z rozpoznaniem środowiska przyrodniczego, a także sondażowe miasta i cmentarza. Odkryto fragmenty budynków przy miejskim rynku, zabudowań w pobliskiej wsi, a także pozostałości cmentarza. W nowym sezonie archeolodzy planują poszukiwania kościoła pw. św. Michała.
Po prelekcji można było też obejrzeć część odnalezionych w Dzwonowie zabytków archeologicznych: przedmioty codziennego użytku, ozdoby i elementy stroju, a także militaria i elementy oporządzenia jeździeckiego.
Współorganizatorem spotkania była Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski.
Strefa Komiksu |
Komiksy, gry planszowe, wystawa Star Wars i kosmiczne origami – tak w wielkim skrócie można opisać Strefę Komiksu, która już po raz drugi zagościła w Czytelni na piętrze.
Tym razem akcent został położony na komiksy historyczne, które zaprezentowali Aleksander Gniot, wicedyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i dr Michał Traczyk z Instytutu Kultury Popularnej. Czytelni komiksów towarzyszyła wystawa figurek Star Wars, mieczy świetlnych i hełmów. Można było podziwiać także ręcznie szytą suknię i diadem Padme. Ogromnym powodzeniem cieszyły się także gry planszowe i warsztaty origami, gdzie pod czujnym okiem mistrza tej sztuki Karola Kafarskiego można było samemu wykonać statek kosmiczny albo ulubionego bohatera Gwiezdnych Wojen.
Strefę Komiksu ubarwili cosplejerzy, którzy częstowali nawet ciasteczkami własnego wypieku.
W organizacji Strefy Komiksu pomogła grupa „Superbohaterów”;-)
Skład grupy: Patryk Chyła, Janek Gumienny, Sandra Krawczak, Monika Krzewińska, Wojtek Korzybski, Julia Muszyńska i Maciej Wojtaszak.
Barańczak odkryty na nowo |
Miłośnicy poezji i dobrej literatury spotkali się w czytelni I LO by powspominać Stanisława Barańczaka. Okazją stała się 2. rocznica jego śmierci. Poeta zostawił po sobie niezwykle bogaty dorobek twórczy, z którego czerpią kolejne pokolenia.
Stanisław Barańczak to poeta, krytyk literacki, eseista i najwybitniejszy w drugiej połowie XX w. tłumacz na język polski. W czasach PRL mocno zaangażował się w działalność c opozycyjną. W 1981 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych z wykładami o literaturze. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego jego powrót do kraju okazał się niemożliwy. Pozostał tam aż do śmierci. Na wydziale Harvard University w Cambridge wykładał literaturę polską.
Podczas spotkania Irmina Kosmala, szefowa Kuźni Literackiej przybliżyła sylwetkę poety, a także scharakteryzowała jego twórczość. Był także czas na delektowanie się słowem. Gośćmi spotkania byli m.in. Dawid Jung, redaktor naczelny Zeszytów Literackich, Andrzej Malicki, aktor Teatru Aleksandra Fredry, oraz poeta Jerzy Kałwak.
Spotkanie było kolejnym wydarzeniem ramach „Rocznicowych Czytań”, które od października ubiegłego roku odbywają się w „Czytelni na piętrze”. Wymyśliła je gorzowska poetka Beata Patrycja Klary. Czytania odbywają się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, ale także poza jej granicami.
J. Gronikowska
Mikołajki na zapomnianej polanie |
Tak wesoło dawno w czytelni nie było. Wszystko za sprawą „Literackich Mikołajek”, które odbyły się tutaj już po raz drugi. Jarek „Mikser Mikołajczyk”, twórca Pracowni Konserwacji Bajek i Paweł Bąkowski przedstawili najmłodszym uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 3 opowieść pt. „Mikołajki na zapomnianej polanie”.
Opowiadana na żywo bajka, podczas której Jarek Mikołajczyk wcielał się w różne role (raz Świętego Mikołaja, raz Pana Walizki) w towarzystwie króla Elfów, czyli Pawła Bąkowskiego, traktowała o najważniejszym przesłaniu świąt, które nieuchronnie zmierza do zatracenia. W opowieść o czynieniu dobra, poszukiwaniu zapomnianej polany i zwierzętach chętnie włączali się najmłodsi.
Literackie Mikołajki zorganizowane zostały już po raz drugi. Każdego roku uczestniczą w nich uczniowie innej szkoły. W przygotowaniu spotkania pomagają uczniowie. W tym roku mikołajkową akcję wspierały: Sandra Cieślewicz i Izabela Wolek z klasy 3 E , a także Julia Błaszak i Marta Kozłowska z 1 B, oraz Agnieszka Maćkowiak z 1G.
Mecenasem spotkania było Starostwo Powiatowe.
J. Gronikowska
Przestrzenie |
Taki właśnie tytuł nosi wystawa prac Marcelego Derengowskiego, którą od piątku można oglądać w „Czytelni na piętrze” I LO.
Artysta prezentuje na niej zupełnie nowe prace, rozpoczynające tytułowy cykl, prace starsze, ale dotąd nigdzie nie prezentowane i obrazy namalowane w charakterystycznej dla siebie konwencji „abstrakcji figuratywnej”.
Wystawa jest kolejną z cyklu „Artyści poszczególnie”. Prezentowany jest na nich nie tylko dorobek twórczy artystów, ale także ich osobowość i warsztat pracy. Dlatego uzupełnieniem wernisażu był film, którego autorem jest Daniel Załęski, uczeń naszej szkoły. Obraz powstał przy wsparciu merytorycznym Piotra Robakowskiego.
Marceli Derengowski jest artystą plastykiem znanym nie tylko w gnieźnieńskim środowisku z racji licznych wystaw w kraju i zagranicą. Uprawia zarówno rzeźbę, grafikę jak i malarstwo olejne, akrylowe i akwarelowe. Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. W 2010 roku został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Wystawę można oglądać do 30 listopada.
J. Gronikowska
Gniezno XIX - wieczne c.d. |
Na czym polega praca archeologa i jakie jeszcze historyczne tajemnice może skrywać Gniezno. Tego m.in. mogli dowiedzieć się uczestnicy wykładu, który w czytelni I LO przeprowadził Tomasz Janiak, archeolog z Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Wykład był ostatnim spotkaniem z trzech, które odbyły się w czytelni, w ramach projektu „Gniezno XIX – wieczne.” Koordynatorem programu była Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski. W ramach trwającej cały wrzesień akcji odkrywania tajemnic XIX – wiecznego Gniezna odbyło się kilkadziesiąt różnych wydarzeń tj. wykłady, wystawy, rekonstrukcje i parady. W projekcie uczestniczyły też uczennice klasy 3 e: Roksana Beczek, Sandra Cieślewicz i Izabela Wolek. Prezentowały one stroje z epoki i pomogły w przeprowadzeniu teatrzyku dla najmłodszych na gnieźnieńskim rynku. Merytorycznie projekt wsparły także Agnieszka Białas i Ewa Mundt. Stroje nieodpłatnie wypożyczył gnieźnieński teatr. Na zakończenie wykładów w czytelni uczniowie podziękowali Urszuli Łomnickiej, prezes OT Szlak Piastowski za możliwość uczestniczenia w prelekcjach.
J. Gronikowska
Gniezno XIX - wieczne |
„Czytelnia na piętrze” I LO jest partnerem projektu pt. „XIX-wieczne Gniezno”, który przez cały wrzesień odbywać się będzie w Pierwszej Stolicy.
Głównym organizatorem i koordynatorem działań jest Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski. Program podzielono na 40 różnych wydarzeń: wykłady, prelekcje, wystawy, rekonstrukcje i parady. Uporządkowano je w trzech blokach tematycznych: wojskowym, staromiejskim oraz kolejowo-przemysłowym. Każdemu poświęcony jest osobny tydzień.
Blok wydarzeń staromiejskich otworzyła w czytelni prelekcja archiwisty Marka Szczepaniaka pt. „Gniezno na drodze do nowoczesności – zmiany w krajobrazie miejskim w okresie zaboru”. Wykładu wysłuchali uczniowie klas humanistycznych naszej szkoły.
W czytelni odbędą się jeszcze dwie, podobne prelekcje 16. i 23. września. Jakub Magrian nakreśli jak Gniezno zmieniało się na przestrzeni XIX i XX wieku, a Tomasz Janiak opowie o pracy archeologa.
XIX – wieczną atmosferę podczas wykładów zaprowadziły uczennice z klasy 3e. Roksana Beczek, Sandra Cieślewicz i Izabela Wolek, przebrane w XIX – wieczne stroje witały gości. Uczennice pomogły też w przeprowadzeniu parady kapeluszy i meloników na gnieźnieńskim rynku aktywnie uczestnicząc w zabawie z przedszkolakami.
J.Gronikowska