Z orlików na orły wyrośli
Ludwik Ćwikliński (1853-1942) – matura 1870, filolog klasyczny, profesor i Rektor Uniwersytetu Lwowskiego, minister oświaty w rządzie austriackim
Józef Kostrzewski (1885 -1969) – uczeń 1896 – 1906, wybitny archeolog, muzeolog, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej
Paweł Gantkowski (1869-1938) - matura 1891, doktor medycyny, profesor doktor Uniwersytetu Poznańskiego, wybitny działacz społeczny, publicysta
Lucjan Ballenstedt (1881) - matura 1902, projektant i budowniczy poznańskich mostów, profesor Politechniki Poznańskiej
Tadeusz Powidzki - członek Towarzystwa Tomasza Zana, relegowany ze szkoły za działalność patriotyczną w 1902 r., skazany na karę więzienia, autor wspomnień z życia szkoły
Marian Gładysz – matura 1909, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w okresie międzywojennym
Paweł Cyms ( 1894- 1949) – matura 1914 ,oficer zawodowy , jeden z dowódców Powstania Wielkopolskiego, działacz niepodległościowy
Kazimierz Kowalski (1896-1972) – matura 1914, biskup, filozof, uczestnik i dowódca Powstania Wielkopolskiego, aktywny działacz organizacji katolickich, świeckich i misyjnych
Zygmunt Zalewski – matura 1914, doktor historii, wiceprezydent Poznania w okresie międzywojennym
Łucjan Bernacki - matura 1921 - prymus w swoim roczniku, biskup-sufragan- gnieźnieński, ordynariusz Archidiecezji Gnieźnieńskiej
Antoni Stankowski (1889-1989) - matura 1921, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, walk na Wołyniu i Podolu, prawnik, historyk, geograf, nauczyciel I LO, wieloletni dyrektor Liceum w Trzemesznie
Wiktor Bross (1903 – 1994) - matura 1922, chirurg, profesor doktor habilitowany Akademii Medycznej we Wrocławie, pionier w zakresie torakochirurgii i współtwórca kardiochirurgii polskiej
Tadeusz Ślebodziński - matura 1922, doktor chemik, profesor Politechniki Warszawskiej, później Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Lublinie
Stanisław Gawrych – matura 1923, poseł na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, nauczycieli I i II Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie
Józef Janicki – matura 1923, profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu
Franciszek Jaroszewski (1912-1992) – matura 1926, wybitny lekarz – pediatra
Konrad Jażdżewski (1908-1985) - matura 1926, wybitny archeolog, badacz neolitu i wczesnego średniowiecza w Polsce, profesor Uniwersytetu Łódzkiego
Florian Krygier (1907- 2006) - matura 1926, trener i działacz piłkarski, jeden z twórców Pogoni Szczecin
Stanisław Biniecki (1907 -1999) – matura 1927, lekarz, chemik, farmaceuta, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, następnie Akademii Medycznej w Warszawie, twórca oryginalnych polskich leków
Juliusz Znaniecki – matura 1927, dziennikarz i poeta
Zdzisław Kołaczkowski (1910 – 1985) – matura 1928, profesor doktor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Stanisław Zakrzewski – matura 1928, reprezentant Polski w lekkiej atletyce
Adam Borys (1909-1986) - matura 1928, podpułkownik, organizator i pierwszy dowódca batalionu „Parasol”, cichociemny, oficer Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej
Alfred Czarnota ( ur.1911) - matura 1929, wybitny matematyk, docent doktor Politechniki Częstochowskiej
Seweryn Kruszczyński (1910 -1982) – matura1929, rektor WSE w Poznaniu, pierwszy kierownik Katedry Planowania Gospodarki Narodowej, dyrektor Instytutu Planowania i Ekonomiki Regionu, profesor zwyczajny, wybitny pedagog
Zygmunt Osika (1909-1985) – matura 1929, prekursor metalurgii pneumatycznej, docent doktor inżynier Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie
Bogumił Kołaczkowski – matura 1930, profesor doktor Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi
Zenon Szłapczyński – matura 1930, wicewojewoda poznański i wrocławski, członek Rady Ministrów
Edmund Wengerek(1913-1978) - matura 1930, jeden z najwybitniejszych polskich prawników, znawca procedury cywilnej, zwłaszcza egzekutywy sądowej, profesor zwyczajny prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Jozef Pućka – matura 1933, działacz społeczny, proboszcz polskiej parafii w Kanadzie
Wacław Wójciak (ur.1914) – matura 1933, wybitny pedagog, profesor zwyczajny nauk chemicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórca jedynego w kraju zakładu chemii fizycznej koloidów
Witold Hensel (1917- 2008) - matura 1934, archeolog, prehistoryk, mediewista, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, następnie Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i dyrektor Instytutu Historii Kultury Materialnej PAN, członek rzecz. PAN, poseł na Sejm PRL IX kadencji
Stanisław Domański (1916-1993) – matura 1935 , fitopatolog i mikolog, profesor zwyczajny Akademii Rolniczej w Poznaniu i Krakowie
Zbigniew Gadziński – matura 1936, profesor doktor habilitowany Akademii Rolniczej w Poznaniu
Leon Jan Łuka - matura 1937, prehistoryk, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, autor prac poświęconych m.in. kulturze łużyckiej
Józef Stranc – matura 1937, docent doktor inżynier Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie
Jan Kolanowski – matura 1939, długoletni prezes Koła byłych Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, autor publikacji o historii szkoły
Jan Wojtczak – matura 1939, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Rafał Staszewski – matura1945, profesor doktor inżynier Politechniki Koszalińskiej
Alojzy Sajkowski - (zm. 2003) - matura 1945, wybitny badacz piśmiennictwa barokowego, profesor filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Jerzy Topolski - (1928 – 1998), matura 1946, wybitny historyk, badacz dziejów Polski, metodolog i teoretyk historii, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek PAN
Leon Tyszkiewicz - matura 1946, profesor prawa karnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor prac z zakresu prawa karnego i kryminologii
Ireneusz Gwidon – Kamiński - (1925-1996) matura 1947, dziennikarz, literat, autor m.in. powieści „Mściciel przypływa z Rugii”
Jerzy Szews (ur. 1925) - matura 1947, doktor pedagogiki, badacz dziejów nauczania języka polskiego w okresie zaborów oraz historii tajnych organizacji samokształceniowych
Andrzej Tyczyński – matura 1947, reprezentant Polski w hokeju na trawie
Ferdynand Wójtowski – matura 1947, profesor doktor habilitowany Akademii Rolniczej w Poznaniu
Andrzej Zeyland (ur. 1926 ) – matura 1947, poeta, prozaik, dziennikarz
Eugeniusz Czajka (ur.1927) – matura 1948, gracz hokeja na trawie, olimpijczyk, reprezentant Polski
Zenon Kończak - matura 1948, docent doktor Politechniki Poznańskiej reprezentant Polski w hokeju na trawie
Henryk Lesiński (1923 – 1994) – matura 1948, współtwórca Uniwersytetu Szczecińskiego, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, wybitny archiwista, profesor doktor nauk humanistycznych
Bogdan Wachowiak – matura 1948, profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Narcyz Maciaszczyk (1929-1985)– uczeń w latach 40 - tych, gracz hokeja na trawie, dwukrotny olimpijczyk, reprezentant Polski
Wiktor Adamkiewicz - matura 1950, profesor Akademii Morskiej w Gdyni
Janusz Jeljaszewicz (1930 – 2001) – matura 1950, profesor, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie
Benedykt Kłosin (1933-2008) – wybitny pedagog, długoletni dyrektor liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza we Wrześni, w latach 1948-1951 członek antykomunistycznej Podziemnej Armii Skautowskiej, relegowany z liceum, skazany na karę 5 lat więzienia, Honorowy Absolwent Szkoły w 1998 roku
Bronisław Kuchowicz - matura 1950, doktor chemii, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego
Krzysztof Golankiewicz (ur. 1935) – matura 1951, wybitny chemik, profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badacz w zakresie chemii, fotochemii, organicznych związków heterocyklicznych o dużym znaczeniu biologicznym
Witold Knast – matura 1951, profesor doktor habilitowany Akademii Medycznej we Wrocławiu
Janusz Skupin – matura 1951, profesor doktor habilitowany Akademii Rolniczej w Poznaniu
Henryk Chmielewski ( ur.1934) – matura 1952, lekarz neurolog, profesor zwyczajny nauk medycznych Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, twórca polskiej szkoły terapii manualnej kręgosłupa, generał brygady Wojska Polskiego, poseł na Sejm X Kadencji
Zbigniew Kierzkowski – matura 1952, docent doktor inżynier Politechniki Poznańskiej
Wojciech Stankowski (ur. 1935) - matura 1952, geomorfolog, geolog czwartorzędu, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Czesław Muśnicki – matura 1953, profesor doktor habilitowany Akademii Rolniczej w Poznaniu
Andrzej Schmidt (1935 – 1995) – matura 1953 ,ekspert w zakresie numizmatyki, prezes Gnieźnieńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, autor licznych publikacji dotyczących dziejów pieniądza
Bolesław Kowalczyk – matura 1954, reprezentant Polski w lekkiej atletyce, rekordzista Polski w biegach średnich
Kazimierz Dąbrowski – matura1955, gracz hokeja na trawie, olimpijczyk, reprezentant Polski
Tadeusz Hermann – matura 1955, wybitny specjalista w zakresie farmacji, profesor zwyczajny nauk farmaceutycznych Akademii Medycznej w Poznaniu
Maria Bełtowska – Brzezińska – matura 1956, chemik, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Barbara Gramse – matura 1957, profesor filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Paweł Kiczyłło (ur. 1937) – matura 1957, wielokrotny rekordzista Polski oraz reprezentant Polski w biegach średnich i długich, członek kadry narodowej i olimpijskiej w lekkiej atletyce, doktor, dyrektor I LO w Gnieźnie
Mieczysław Łopatka (ur. 1939) – uczeń pod koniec lat 50-tych, jeden z czołowych polskich koszykarzy lat sześćdziesiątych, trener koszykówki, czterokrotny olimpijczyk, reprezentant Polski
Wojciech Burchardt - matura 1959, doktor nauk medycznych, ordynator Oddziału Chirurgicznego szpitala Raszei w Poznaniu
Wiktor Dmitriew – matura 1959, reprezentant Polski w piłce ręcznej
Andrzej Szczudło – matura 1959, reprezentant Polski w piłce ręcznej
Jerzy Stołowski – matura 1960, reprezentant Polski w piłce ręcznej
Stanisław Balcerkiewicz – matura 1961, profesor doktor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Bogdan Popek – matura 1961, reprezentant Polski w piłce ręcznej
Jerzy Siepak (ur. 1943) – matura 1961, chemik, profesor zwyczajny, członek Komitetu Chemii Analitycznej PAN, twórca nowej szkoły analitycznej związanej z analizą wybranych analitów środowiskowych na poziomie śladów
Marek Daniel – matura 1962, doktor, dyrektor Departamentu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu
Wojciech Skubiszak (ur.1944) - matura 1962, fizyk, profesor doktor Uniwersytetu Warszawskiego
Zdzisław Kołaczkowski – matura 1963, profesor doktor habilitowany Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Jacek Pawłowski (ur.1945) - matura 1963, profesor doktor habilitowany, dziekan Wydziału Strategiczno - Obronnego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, pułkownik
Marian Adamski – matura 1964, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Zielonogórskiego
Andrzej Komosa – matura 1964, profesor doktor habilitowany Akademii Rolniczej w Poznaniu
Marian Szymański - matura 1965, profesor doktor habilitowany Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu
Marian Molski –matura 1965 profesor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy , doktor nauk technicznych – specjalność informatyka
Andrzej Krysztafkiewicz – matura 1965, profesor doktor habilitowany Politechniki Poznańskiej
Tadeusz Adamski – matura 1966, specjalista w zakresie genetyki roślin, profesor Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu
Józef Julian Bujarski - matura 1966, wybitny naukowiec w dziedzinie biologii, chemii oraz wirusologii, profesor doktor habilitowany Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, działacz środowiska polonijnego w Chicago
Romuald Ochotny (ur. 1949) – matura 1967, lekarz, specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, farmakologii klinicznej oraz kardiologii, profesor Akademii Medycznej w Poznaniu
Janusz Centka (ur. 1950) –matura 1967, dwukrotny szybowcowy mistrz świata, wielokrotny mistrz Polski w zawodach szybowcowych, medalista Mistrzostw Europy
Andrzej Matławski – matura 1969, reprezentant Polski w jeździectwie
Jerzy Ogórkiewicz - matura 1969 , reprezentant Polski w piłce ręcznej
Paweł Arndt (ur.1954) - matura 1972, polityk, samorządowiec, inżynier budownictwa, poseł na Sejm III, V i VI Kadencji
Wojciech Mikołajczak (ur. 1957) - matura 1976, filolog klasyczny, tłumacz poezji łacińskiej, popularyzator antyku, profesor, współtwórca Collegiom Europeum Gnesnense
Krzysztof Bień (ur. 1957) – matura 1976, aktor teatralny i filmowy
Barbara Przybysławska – matura 1978, rekordzistka Polski w biegach średnich
Zobacz również Absolwenci szkoły - znani gnieźnianie
Więcej biogramów dostępne jest w publikacji „Wielka Księga Chrobrzaków. Biogramy Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie”, Gniezno 2013.
Czekamy na nowe biogramy: e-mail – sekretariat@1lo.gniezno.pl lub I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, ul. Kostrzewskiego 3, 62-200 Gniezno