Transport morski w Arktyce

2020-03-13 00:00:00

Drugi projekt międzynarodowy do którego dostała się nasza szkoła dla klas politechnicznych

W ramach miÄ™dzynarodowego projektu fizycznego do którego dostaÅ‚a siÄ™ nasza szkoÅ‚a mÅ‚odzież  klasy I B i I F uczestniczyÅ‚a w wykÅ‚adzie on-line Uniwersytetu Warszawskiego.
W projekcie „Odyssey” oprócz Polskich szkóÅ‚ udziaÅ‚ biorÄ… Grecy Serbowie, Anglicy i EstoÅ„czycy.
Wszyscy uczniowie z tych państw jednocześnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych możliwości rozwoju transportu morskiego przez Ocean Arktyczny.


DowiedzieliÅ›my siÄ™ na temat tras które mogÄ… stanowić drogi transportu morskiego konkurencyjne dla tradycyjnych szlaków żeglugowych. Aktualnie pÅ‚ynÄ…c z Rotterdamu do San Francisco należy pokonać Ocean Atlantycki, KanaÅ‚ Panamski i pÅ‚ynąć przez Ocean Spokojny wzdÅ‚uż zachodnich wybrzeży Ameryki PóÅ‚nocnej. AlternatywÄ… dla tej trasy jest PrzejÅ›cie PóÅ‚nocno-Zachodnie.


PÅ‚ynÄ…c z Rotterdamu na wschód – do Shanghaju i Jokohamy statki pokonujÄ… niewielki odcinek Oceanu Atlantyckiego, Morze Åšródziemne, KanaÅ‚ Sueski, Morze Czerwone, Ocean Indyjski. AlternatywÄ… dla tej drogi jest PrzejÅ›cie PóÅ‚nocno-Wschodnie.  Jakie sÄ… prognozy wzrostu temperatury powierzchni Ziemi do 2100 roku?  Na te i podobne pytania mÅ‚odzież otrzymaÅ‚a wyczerpujÄ…ce informacje.


To wszystko wiąże z koniecznością podejmowania działań na rzecz ograniczania tempa zmian klimatu.

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,transport-morski-w-arktyce.html