Tegoroczne Święto Patrona oraz przygotowania do niego miało szczególny charakter. Z okazji wyjątkowej historycznej rocznicy zorganizowano w szkole szereg działań. W lutym odbył się Dzień Średniowieczny, w marcu realizowano projekt „Śladami pierwszych królewskich koronacji” a w kwietniu odbył się szkolny Konkurs o Patronie, poświęcony pierwszych królom Polski.
Kulminacją wszystkich działań był odbywający się 24 kwietnia br. uroczysty Orszak Królewski, połączony z ceremonią koronacji w Katedrze Gnieźnieńskiej. Przygotowania do tego szczególnego wydarzenia rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej, a zaangażowana w nie była cała społeczność uczniowska.
24 kwietnia o godz. 16. 30 odprawiona została w Katedrze Gnieźnieńskiej msza św. za Ojczyznę i społeczność szkoły pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Wojciecha Polaka – prymasa Polski.
O godz. 17.30 z dziedzińca szkoły wyruszył uroczysty orszak koronacyjny, w którym oprócz księcia Bolesława Chrobrego znaleźli się marszałek, dostojnicy niosący insygnia koronacyjne - jabłko, berło i koronę oraz chorągwie. Ponadto władcy towarzyszyli biskupi, wojowie, przedstawiciele obcych dworów, rodzina królewska, mieszczanie a nawet błazen królewski.
W Katedrze Gnieźnieńskiej powitał uczestników orszaku arcybiskup Hipolit. Następnie odbyła się ceremonia koronacyjna, zgodna z realiami epoki średniowiecza, której kulminacyjnym momentem było nałożenie Bolesławowi Chrobremu korony królewskiej. Pomocą w trakcie uroczystości służył narrator a splendor ceremonii podkreśliła piękna oprawa muzyczna. Po koronacji król wyszedł do ludu a zgromadzonym rozdawano podarki królewskie – dukaty z godłem wczesnopiastowskim.
W uroczystości brała udział cała społeczność Chrobrzaków, a w szczególnie zaangażowanych było około 100 uczniów. Przygotowaniem do występu pod przewodnictwem Pana Dyrektora Pawła Matkowskiego zajmowali się historycy: Agnieszka Białas oraz Ewa Mundt, polonistka – Beata Kozłowska , księża – ks. Andrzej Januchowski i ks. Adam Piechowiak. Nieocenioną pomocą służyli także inni nauczyciele m.in. nauczyciel informatyki Mateusz Nowakowski.
Do organizacji imprezy przyczyniło się szereg instytucji m. in. Towarzystwo Widowisk Historycznych COMES, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Liczne gratulacje dla organizatorów oraz bardzo pozytywne recenzje w mediach wskazują, iż uroczystość była niezwykle udana i przyniosła wiele radości licznie zgromadzonym widzom.
Pisali o nas:
foto: Rafał Wichniewicz - zobacz galerię