Opracowana przez Jacka Pawłowskiego - ucznia klasy 3b - koncepcja badawcza pt. „Próba modyfikacji powierzchni aktywnych metali stosowanych m.in. do produkcji implantów magnezowych poliuretanami” została zakwalifikowana do realizacji w ramach 2 edycji ogólnopolskiego programu „Inżynierowie przyszłości” Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Metale aktywne o niewielkiej gęstości - magnez, glin oraz ich stopy wykorzystuje się powszechnie w technice i w medycynie, m.in do produkcji implantów. Materiały te ze względu na dużą aktywność są jednak podatne na korozję. Celem projektu jest próba opracowania powłoki hamującej proces korozji aktywnych metali i ich stopów. Poliuretany są stosowane w medycynie z uwagi na ich biokompatybilność i odporność na czynniki mechaniczne. Materiałów tych użyto po raz pierwszy w 1958 roku do stworzenia protezy piersi, a obecnie stosuje się je w chirurgii sercowo-naczyniowej.
Realizacja pomysłu Jacka będzie składać się z kilku etapów doświadczalnych: 1. Synteza poliuretanów z polioli (glikolu etylenowego oraz z gliceryny) i diizocyjanianu heksametylenu przy użyciu trietyloaminy jako katalizatora. 2. Próby nakładania powłok poliuretanowych na różne podłoża różnymi technikami. 3. Zbadanie oddziaływania różnorodnych środowisk korozyjnych (m.in. płynu fizjologicznego) na próbki zabezpieczone powłokami poliuretanowymi. 4. Badanie zmiany masy próbek i oznaczanie w użytych środowiskach korozyjnych zawartości magnezu i ewentualnie glinu metodą kompleksometryczną.
Jacek otrzymał na realizację projektu mini-grant i został zaproszony do uczestnictwa w spotkaniu inauguracyjnym dla Laureatów Ogólnopolskiego Programu „Inżynierowie Przyszłości”, które odbędzie się 22 listopada 2024 roku na terenie Muzeum Gazowni Warszawskiej.
Opiekunem naukowym projektu Jacka jest Pan Profesor Krzysztof Kuśmierczyk