Wspólnie z nauczycielkami fizyki udaliśmy się na Wydział Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej. Jeszcze na wstępie przedstawiono nam zarys tej uczelni, zachęcając tym samym do jej wyboru w przyszłości.
Wykład z cyklu „Sekrety fizyki” przeprowadził dr Gustaw Szawioła, przybliżając nam zagadnienie będące jego tematem – „Fale grawitacyjne”. Wykładowca podkreślał kilkukrotnie fakt, że badane zjawisko wymagało wiele pracy, cierpliwości i rozwoju technologii, żeby tak naprawdę można było je poznać, zaobserwować. Od pierwszej wzmianki w literaturze naukowej do daty obserwacji minęło bowiem około stu lat. Dowiedzieliśmy się, że fale grawitacyjne to zaburzenia w czasoprzestrzeni o rozmiarach attometrycznych, które powstają na przykład w wyniku zderzenia dwóch ogromnych mas - czarnych dziur. Ciekawym okazał się niewątpliwie fakt, że istotną rolę w badaniu tego zjawiska odegrał z pochodzenia Polak, Albert Abraham Michelson (Michalski). Był on autorem prototypu urządzenia, które obecnie, po wielu udoskonaleniach, służy prowadzeniu obserwacji. Na świecie znajdują się dwa ośrodki badawcze, zajmujące powierzchnie przekraczające aż 16km2!
W sali wykładowej niejednokrotnie zdało się słyszeć szmer wynikający z reakcji licealistów na bardzo skomplikowane wzory fizyczne, pojawiające się na kolejnych slajdach prezentacji. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że dr Szawioła zrobił wszystko, co w jego mocy, abyśmy jak najlepiej zrozumieli to zagadnienie.
Anna Lągowska, II FG