Celem eventu było przybliżyć życie w średniowieczu. Wszystko odbywało się na świeżym powietrzu, na wyspie. Ośmioro uczestników (Marcelina Basińska, Zosia Rosińska, Ola Kondela, Asia Kosz, Daniela Nguyen, Krzysztof Lipiński, Martyna Skolasińska, Mikołaj Zaradzki) naszej szkoły wzięło udział w tym wydarzeniu jako wolontariusze, którzy wraz z Mateuszem Boruckim oraz Pawłem**, reżyserami, poznawali tajniki sztuki filmowej. Między innymi mogli nauczyć się jak powstaje film czy poznać jego montaż ze strony technicznej. Przyglądali się również pracy przy robieniu reportażu na potrzeby Muzeum.
“Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie”, jak mówił Paulo Coelho. Nasi uczniowie, jako podsumowanie warsztatów, mieli nakręcić krótką reklamą, która zachęciłaby ludzi do przyjścia do Żywego Muzeum. Młodzież podzieliła się na dwie grupy i zaczęli kręcić, zwykłymi telefonami, sceny oraz ujęcia. Zadanie to sprawiło im wiele frajdy. Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ukazanie się efektów działań młodych filmowców.
Podsumowując - całe to wydarzenie i warsztaty wniosły do życia uczestników nowe doświadczenia, a może kto wie, obudziły się ukryte talenty. Dodatkowym aspektem jest to, że wolontariusze mieli okazję odkryć historię, zwyczaje ludzi żyjących w średniowieczu. Dzięki takim wydarzeniom uczniowie mogą się rozwinąć, a także zrealizować swoje marzenia.
Krzysztof Lipiński, kl.1i1