W uroczysty nastrój utworem Ludviga van Beethovena wprowadził zgromadzonych w auli Michał Walczak z klasy 1A. Po powitaniu przez prowadzących gości, dyrekcji, grona pedagogicznego, rodziców i uczniów głos zabrał dyrektor naszego liceum pan Paweł Matkowski.
W swoim wystąpieniu pan dyrektor nawiązał między innymi do okrągłej rocznicy l LO:
"Jaka jest więc szkoła, do której przyszliście? Wiek 160 lat sugeruje, że to sędziwa staruszka, a przecież krok u niej dziarski, oczy żywe i błyszczące, umysł chłonny i żądny nowych idei. A więc nasza szkoła odkryła sekret długowieczności. Ten sekret to... duchowa młodość i dlatego, choć zaczęła działalność w niewinnym wieku dziewiętnastym, przetrwała zwycięsko tragiczny wiek dwudziesty, by dumnie i pewnie wkroczyć w trzecie tysiąclecie. Dzięki tej duchowej młodości I Liceum to mała, ale sprawnie funkcjonująca społeczność, która udowadnia, że można, mimo różnic światopoglądowych, działać w imię wspólnego celu i budować przestrzeń przyjazną dla wszystkich jej członków, gdyż jak napisał Atoni Gołubiew w książce „Bolesław Chrobry. Puszcza”: „Można w rzeczach małych ustąpić, by większe osiągnąć”".
Słowa wsparcia i życzenia sukcesów edukacyjnych Pierwszakom w imieniu Starosty powiatu gnieźnieńskiego przekazał członek zarządu pan Mariusz Mądrowski, następnie kilka ciepłych słów skierował do młodzieży prezes Stowarzyszenia Absolwentów pan Jan Wesołowski.
Po wystąpieniu pana dyrektora i gości uczniowie złożyli ślubowanie, które odczytała Faustyna Królik z klasy 1F.
Po ślubowaniu głos zabrał przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Mateusz Adamczyk, który serdecznie powitał Pierwszaków w gronie uczniów naszego liceum. W imieniu Pierwszoklasistów głos zabrała Martyna Kistowska z klasy 1F. Po części oficjalnej prowadzący Szymon Marciniak i Maja Nowicka zaprosili uczestników uroczystości na część artystyczną. Na scenie zaśpiewały: Anastazja Pawlak i Faustyna Królik z 1F oraz Mariia Nyzkoklon z 1E . Uroczystość zakończył występ Amelii Polaszewskiej z klasy 1B.