Udział w tym projekcie był dla wszystkich nauczycieli wspaniałą przygodą, niezapomnianym czasem pełnym nowych doświadczeń, doskonalenia różnych umiejętności i kompetencji, zdobywania wiedzy, poznawania krajów i ludzi. Uczestnictwo w projekcie Erasmus + to nie tylko wyjazdy na szkolenia. W ramach tego projektu szkoła nawiązała współpracę z innymi szkołami za pośrednictwem platformy e-Twinning - podejmując się uczestnictwa w projektach, jak i tworząc własne. Dzielono się wiedzą i doświadczeniami z partnerami projektu, zarówno dotyczącymi realizowanych tematów jak i pracy projektowej. Projekt Erasmus + to wielkie unijne przedsięwzięcie. Świadczą o tym poniższe dane:
3,8 tys.szkół, przedszkoli, ośrodków doskonalenia zawodowego dla młodzieży i dorosłych
384 tys.zorganizowanych mobilności
216 tys.wyjazdów kadry dydaktycznej Wśród tych wielkich liczb znalazła się nasza szkoła wraz 10 nauczycielami, którzy odbyli kursy językowe i metodyczne w Irlandii, Hiszpanii, we Włoszech i na Malcie.
Program Erasmus+ został opracowany tak, aby wspierać starania uczestniczących w nim krajów na rzecz efektywnego wykorzystywania ludzkiego i społecznego potencjału Europy, przy jednoczesnym potwierdzaniu zasady uczenia się przez całe życie.
Cele szkolnego projektu wpisujące się w szersze cele programu Erasmus+ zostały w pełni zrealizowane. Dzięki temu nasi nauczyciele zdobyli:
- szerszą wiedzę o praktykach, strategiach i systemach w dziedzinie kształcenia, szkolenia lub pracy młodzieży w różnych krajach;
- lepsze zrozumienie i wrażliwość w odniesieniu do wszelkich przejawów różnorodności np. społecznej, etnicznej, językowej, płciowej i kulturowej oraz różnorodnych umiejętności;
- większą zdolność zaspokajania potrzeb osób o mniejszych szansach;
- wiedzę na rzecz działań w zakresie mobilności osób uczących się i promowania tych działań; - większe możliwości doskonalenia zawodowego i rozwoju kariery;
- lepszą znajomość języków obcych i lepsze kompetencje cyfrowe;
- większą motywację i satysfakcję z codziennej pracy.
Zdobyte kompetencje językowe i umiejętności są wykorzystywane w pracy w szkole. Stały się okazją do współpracy uczniów i nauczycieli z Włoch oraz Mayotte w ramach projektów eTwinningowych, z Niemcami i Włochami w ramach świątecznego eTwinning, oraz w ramach licznych projektów takich jak: „The language of colours in our life”- ze szkołami partnerskimi w Albanii, Turcji, Francji, Azerbejdżanie, Rumunii, Grecji i Niemiec, „Where legends merge with the history project based on History, English language and Computer graphics, Oddysey, Edu Arctic. Uczestnicy projektu Erasmus+ włączyli się także w liczne europejskie inicjatywy, takie jak: Euroscola 2020, Projekt UE Horyzont 2020 FCHgo "Fuel Cells HydroGen educational model for schools", Projekt UE ODYSSEY, EPAS, Dzień Europy, Wspólnie.eu, Projekt Praca przyszłości, Festiwal Języków Obcych. Mamy nadzieję, że staniemy się inspiracją dla naszych uczniów i rozbudzimy w nich ciekawość świata oraz wiele pasji i zainteresowań.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |