I LO powołane zostało do życia po Powstaniu Styczniowym. Władze pruskie w odwecie za udział w zrywie niepodległościowym uczniów trzemeszeńskiego Gimnazjum szkołę zamknęły, lecz wyraziły zgodę na budowę Wyższej Szkoły Miejskiej dla Chłopców w Gnieźnie, która stanęła przy zbiegu obecnych ulic Mieszka I i Mickiewicza. Trzy lata później nadano jej nazwę Królewskiego Gimnazjum Gnieźnieńskiego. Po odzyskaniu niepodległości, w wyniku repolonizacji, szkoła otrzymała sztandar i imię Bolesława Chrobrego, a 1978 roku zyskała nową siedzibę, dzieląc modernistyczny budynek z Muzeum Początków Państwa Polskiego.
W obchodach jubileuszu uczestniczyły władze miasta, powiatu, liceum, duchowni, nauczyciele, absolwenci, emerytowani pracownicy i wielu sympatyków “Szestnastki”.
Uroczystości organizowane pod patronatem Senatora RP Pawła Arndta, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty Roberta Gawła i Starosty Gnieźnieńskiego Piotra Gruszczyńskiego rozpoczęły się spotkaniem w pierwszej siedzibie szkoły. Następnie, mimo niesprzyjającej pogody, miastem przeszedł marsz w kierunku Katedry. Uczestnicy modlili się przy grobie świętego Wojciecha, w miejscu, gdzie tysiąc lat temu koronowany na pierwszego króla Polski został patron liceum - Bolesław Chrobry. Po mszy świętej celebrowanej przez infułata i proboszcza Bazyliki Prymasowskiej - księdza kanonika Jana Kasprowicza oraz księży absolwentów uczestnicy udali się do holu szkoły przy ulicy Kostrzewskiego, by wziąć udział w tradycyjnym dla I LO, bo odbywającym się rokrocznie od 1947 roku, Apelu Pamięci. W tym roku ranga wydarzenia podkreślona została przez udział Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. W atmosferze ciszy i skupienia oddano hołd zmarłym uczniom i pracownikom szkoły, także poległym w czasie powstań, wojny i okupacji.
Drugiego dnia uroczystości odbywały się w Auli Szkoły. Zgromadzonych gości powitał dyrektor I LO Paweł Matkowski, a znajdowali się wśród nich: Prymas Polski Wojciecha Polak, księdz kanonik Jana Kasprowicz, senator RP Paweł Arndt, posłanka na sejm Paulina Henning – Kloska, poseł na sejm Zbigniewa Dolata, Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł, a także prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza prof. dr hab. Zbyszko Melosik, prorektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych prof. dr hab. Tomasz Lewandowski, poprzedni dyrektorzy szkoły - Paweł Kiczyłło, Bożena Politowicz, Bogusława Młodzikowska.
Dyrektor Paweł Matkowski wyraził przekonanie, że bogaty dorobek kulturowy i duchowy szkoły jest nieustającą inspiracją dla nowych pokoleń oraz podkreślił, że I LO to szkoła niezwykła o niepowtarzalnym klimacie, osiągnięciach i aspiracjach naukowych. Prymas Polak zwrócił z kolei uwagę, że w Liceum im. Bolesława Chrobrego łączą się przeszłość z przyszłością, spoglądając ku przyszłości.
Dużych emocji dostarczyło również przemówienie najstarszego absolwenta szkoły pana Adama Gatniejewskiego oraz spektakl słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów “Szesnastki”, któremu towarzyszyło wspomnienie tych, którzy odeszli oraz wzruszające wystąpienia absolwentów.
Następnie absolwenci uczestniczyli w spotkaniach klasowych; mieli również okazję odwiedzić Salę Tradycji i zaobserwować, jak zmieniła się szkoła, szczególnie teraz, kiedy budynek zyskuje odświeżony wygląd dzięki zabiegom termomodernizacji i odnowieniu elewacji. Zwieńczeniem jubileuszu był obiad w restauracji Pietrak.
W sentymentalnej podróży do czasów szkolnych wzięło udział wielu dawnych i obecnych uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi.
Okazuje się, że Alma Mater Chrobrzaków choć wiekowa, to znajduje się w bardzo dobrej kondycji, a energia towarzysząca wydarzeniom, wróży jej jak najlepszą przyszłość.