W poniedziałek, 25 marca 2019 roku uczniowie klasy 1D zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie na warsztaty oraz wykład.
Na początku udaliśmy się na wspomniane wyżej warsztaty, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak zrobić naturalne, domowe kosmetyki z bardzo popularnych i tanich składników, które każdy z nas może znaleźć w swojej kuchni. Niesamowite, jak wiele rzeczy da się przetworzyć i wykorzystać nawet w zakresie tego, co jemy i pijemy na co dzień. Poznaliśmy kilkanaście prostych przepisów na kosmetyki, na przykład na peeling kawowy czy z płatków owsianych. Brzmi nieprawdopodobnie, a nawet trochę dziwnie, ale dla ochrony środowiska warto spróbować. Tak niewielkim wysiłkiem i kosztem jesteśmy w stanie ograniczyć ilość zużywanych chemikaliów i produkowanych śmieci i ulżyć nieco Ziemi. Mały krok dla nas, ogromny dla przyrody.
Warsztaty zostały przygotowane przez uczniów z Wydziału Technika Farmaceutycznego Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie
W międzyczasie mogliśmy zapoznać się ze szczegółami akcji pt. „Wymień się!”, która polega na możliwości przyniesienia swoich niepotrzebnych rzeczy do biblioteki, gdzie można znaleźć sobie coś na wymianę. Akcja trwa od 18-30 marca.
Później udaliśmy się na wykład, który poprowadził mgr inż. Stanisław Świtek z Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Wykład dotyczył zmian w rolnictwie i jego wpływie na środowisko oraz o tym, jak skutecznie o nie dbać. Słuchaliśmy o starożytnej praktyce planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym, popularnie zwanej feng shui. Widzieliśmy także, jak owady pszczołowate przeżywają okres zimy a także dowiedzieliśmy się, jak wygląda ich cykl życiowy.
Te dwie godziny dały nam wszystkim bardzo wiele do myślenia i uświadomiły, jak ważne jest dbanie o środowisko w naszym najbliższym otoczeniu.
Sonia Kaźmierczak, kl. 1D
Renata Frasz