Wydarzenia



 

 

Wydarzenia

 

„Watch Docs”

 

„Watch Docs” to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, skupiający się głównie na tematyce praw człowieka. Młodzież z naszej szkoły miała okazję obejrzeć jeden z nich.


W środę 7. lutego 2024 roku klasa 1E została zaproszona do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej na lekcję dotyczącą hejtu w social mediach.

Na początku zajęć zdefiniowano pojęcie stereotypu oraz mowy nienawiści podając przykłady.
Ważnym punktem spotkania była projekcja filmu z festiwalu „Watch Docs” -  Ambasadorka z TikToka”, ukazująca młodą Ukrainkę nagrywającą filmiki, która musi zmierzyć się z falą hejtu rosyjskich trolli.
Spotkanie miało na celu uwrażliwienie młodzieży na hejt, który jest obecny w social mediach oraz zachęcić do reakcji, widząc tego typu zachowania.
 

 

 

 

 

Spotkanie z poetką




W czwartkowe popołudnie 20. grudnia w czytelni odbyło się spotkanie autorskie.

Gościem spotkania była Pani Sylwia Macioszek – Krzewińska, absolwentka naszej szkoły, która  opowiedziała o swojej twórczości oraz zaprezentowała swoje wiersze.
W poetycki nastrój wprowadziła uczestników muzyka gitarowa wykonywana przez Antoninę Turzę z  kl. 4 E dodając spotkaniu szczególnego blasku.
Nie zabrakło też wspomnień z czasów, kiedy Pani Sylwia była uczennicą naszej szkoły.
Na koniec spotkania poetka odczytała wiersz, który napisała specjalnie na to spotkanie i wręczyła uczestnikom w formie kartki świątecznej.


WIGILIA

W tę noc cichą, w tę noc inną
przyjdzie to, co przyjść
powinno

będzie słodkie ocalenie
będzie grzechów
odpuszczenie
będzie radość i nadzieja
która mocą onieśmiela

Gdy do stołu, do wieczerzy
każdy zmierza, każdy bieży
chce odnaleźć przebaczenie
i w ramionach ukojenie

Nie jest łatwy nowy rok

w niego wspólny zróbmy krok

Sylwia Macioszek – Krzewińska
18.12.2023

 

 

 

 

   

 

Marzenia się spełniają!
 

Książki wybrane przez uczniów i nauczycieli właśnie dotarły do naszej biblioteki

W ostatnich tygodniach dotarły do nas w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupione książki oraz elementy wyposażenia biblioteki.
Książki, wcześniej będące propozycjami uczniów to nowości czytelnicze zgodne z zainteresowaniami młodzieży, literatura popularno-naukowa, a także lektury, których stan zostanie uzupełniony i wymieniony.
Po Świętach książki zostaną systematycznie wprowadzane do księgozbioru i będą gotowe do wypożyczenia. Zapraszamy    
 

 

 

 

Szkolne czytanie „Nad Niemnem”


Trudna lektura może również zaciekawić pięknymi opisami przyrody, wątkiem miłosnym i patriotycznym przesłaniem.

Dnia 14 grudnia b.r. nauczyciele-bibliotekarze wraz z polonistką p. Natalią Kuźmińską i klasą 2F spotkali się w czytelni, aby wspólnie poczytać lekturę 12. edycji Narodowego Czytania 2023 roku . „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej i jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w tym roku.

Muzyka z filmu, prezentacja multimedialna i epokowe stroje wprowadziły słuchaczy w klimat utworu.

 

 

 

 

Bajki na Mikołajki w przedszkolu „Leśne ludki”



Po raz kolejny z okazji Mikołajek Biblioteka I LO oraz Czytelnia na piętrze zorganizowały literackie spotkanie dla najmłodszych.

W piątkowe przedpołudnie 8. grudnia b.r. uczennice z Koła Sympatyków Biblioteki:  Ada, Julia, Klara i Marysia z klasy 2C oraz  Jagoda, Marcelina i Martyna z klasy 2E wraz z opiekunem udały się do zaprzyjaźnionego przedszkola „Leśne Ludki”, aby poczytać przedszkolakom opowiadania i baśnie o tematyce świątecznej.
W tej niezwykłej atmosferze udekorowanego bożonarodzeniowymi ozdobami przedszkola mali czytelnicy z zainteresowaniem wysłuchali przygód bohaterów ze znanych lektur. Przedszkolaki angażowały się także w zabawy i gry towarzyszące czytanym tekstom.
Beztroski klimat przedświąteczny dostarczył radości i wiele pozytywnej energii zarówno zaangażowanym słuchaczom jak i gościom, którzy odwiedzili najmłodszych czytelników z książką.
 

 

 

 

Mikołajkowy happening czytelniczy „Jak nie czytam jak czytam”
 

W środę 6 grudnia b.r. podczas dużej przerwy w małym holu szkoły odbył się Mikołajkowy happening czytelniczy „Jak nie czytam jak czytam”.

Tym razem akcja odbyła się w scenerii Świąteczno-Mikołajkowej.
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Była to świetna okazja aby poczytać książki w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej radosnych okolicznościach.
Akcja miała również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek.

 

 

 

Kiermasz Świąteczny

 

Zbliżają się Mikołajki oraz Święta Bożego Narodzenia.
To czas zadbania o prezenty dla najbliższych.
Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Świąteczny.
Książki z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz dla dzieci
i młodzieży można nabyć
w bardzo atrakcyjnych cenach.
Kiermasz trwa do 22 grudnia b.r.
Zapraszamy !


 

 

 

 

Jak fajnie jest czytać – jak dobrze jest wiedzieć!

 

Podsumowując  założenia  zawarte  w realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  bardzo dziękujemy zespołom klasowym, które wzięły udział w  wykonaniu zadań.
 

Klasy pierwsze: 1C, 1D, 1E, 1F, 1H wykonały „Książflix” wzorowany na popularnym serwisie filmowym Netflix, w którym zaprezentowały książki warte przeczytania.

Klasy drugie: 2B, 2E i 2G  promowały książki za pomocą „sleeveface” - to kreatywna i zabawna fotografia osoby częściowo zakrytej przez okładkę książki.

Klasy trzecie: 3D, 3E i 3F  nagrały filmy promujące książki i czytelnictwo.

Klasy czwarte: 4B i 4D podarowały dla biblioteki szkolnej lektury wraz z dedykacją.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w projekcie i zapraszamy na wystawę prac, które prezentujemy przed wejściem do naszej biblioteki.

Zapraszamy do oglądania
 

 

 

 

 

 

 

 

„Czytaj.pl 2023, czyli akcja szyta na miarę”



Nasza szkoła dołączyła po raz czwarty do ponad 1000 szkół w całej Polsce, które biorą udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo.

„Akcja szyta na miarę" wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków i audio-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy tylko smartfon. Zachęcamy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do wzięcia udziału w akcji czytaj.pl Ideą akcji jest udostępnienie całej społeczności szkolnej nowoczesnej formy czytania książek w formie e-booków i audio-booków. Wystarczy do tego smartfon i zeskanowanie kodu QR, który znajduje się w załaczonej wiadomości.
Zapraszamy do czytania w długie jesienne listopadowe wieczory
Nauczyciele - bibliotekarze

https://czytajpl.pl/2023/11/02/czytaj-pl-2023-czyli-akcja-szyta-na-miare/

 

 

Watch Docs



Watch Docs to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

W czwartkowe przedpołudnie 12 października 2023 uczniowie klasy 3D zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej, aby obejrzeć dwa filmy dokumentalne z tegorocznego festiwalu Watch Docs.


Pierwszy film zatytułowany „Zakaz filmowania” pokazał jakim przemianom uległ Iran. Mimo tego, że na ulicach Teheranu obowiązywał zakaz filmowania, twórcy filmu korzystali z ukrytych kamer i mikrofonów, by pokazać nielegalny hiphop w parkach i podziemnych przejściach. Pomimo strachu, zbuntowani artyści poprzez muzykę chcieli wyrazić siebie.


„Młoda Białoruś” to historia młodych Białorusinów, zmuszonych do ucieczki po brutalnym stłumieniu protestów po sfałszowanych przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę wyborach w 2020 roku.t Film ukazał traumatyczne wspomnienia represji, walkę  z systemem i tęsknotę za normalnym życiem.


Obydwa filmy pokazują, jak wygląda autorytaryzm i życie w krajach, gdzie nie ma wolności, a prawa człowieka są mocno ograniczone.

 


 

 

 

Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu „Leśne Ludki” i w SP 3



29 września 2023 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To doskonała okazja aby popularyzować czytelnictwo wśród najmłodszych. Młodzież z Koła Sympatyków Biblioteki czytała dzieciom w przedszkolu oraz oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 3.


Dzień Głośnego czytania to jedno z najważniejszych świąt związanych z książką i czytaniem, a jego głównymi odbiorcami są dzieci. Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Święto to zostało ustanowione w 2001 roku przez Narodową Izbę Książki. Patronka wydarzenia jest autorka książek dla dzieci i młodzieży Janina Porazińska, która urodziła się 29 września 1882 roku.

W piątkowe przedpołudnie młodzież z Koła Sympatyków Biblioteki: Julia Bernatowicz, Ada Karimi, Marysia Kaźmierczak oraz Klara Kuroczycka - Saniutycz z kl.2C, Martyna Musiałowska, Marcelina Owczarek i Jagoda Sekulska z kl. 2E odwiedziła dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Leśne Ludki” na ulicy Radosnej. Odwiedziliśmy trzy grupy przedszkolne: Sówki, Sarenki i Zajaczki.

Po wizycie w przedszkolu przyszedł czas na  odwiedziny starszych dzieci z oddziałów przedszkolnych: Wiewiórki i Misie w Szkole Podstawowej nr 3. Milusińscy chętnie słuchali bajek, baśni, wierszyków, zagadek i opowiadań, żywo reagowali i zadawali pytania. Na koniec nagrodzili młodzież słodkościami, gromkimi brawami, przytulaskami i podziękowaniami.

 

 

 

Sukces naszych „Książkożerców”



W piątkowe popołudnie 22 września b.r.  Starym Ratuszu odbył się VI Gnieźnieński Turniej Książkożerców, zorganizowany przez Klub Dyskusjio Książce. Wśród uczestników konkursu  tradycyjnie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.

Szkołę reprezentowały dwa zespoły: „Drogie Panie Humanistki” w składzie: Kalina Kwas i Hanna Rojewska z klasy 2B oraz Julia Popiel z klasy 2Foraz „Miłośnicy Szekspira”: Amelia Budzyńska, Julia Somerfeld i Oskar Kosicki z klasy 2C.
Turniej składał się z pięciu rund pytań konkursowych w następujących kategoriach:
1. Ile tomów ma dana seria/cykl?
2. Co łączy trzy wymienione książki?
3. Runda dotycząca tłumaczy.
4. Ilustracje.
5. Rozpoznaj książkę po pierwszym zdaniu.
Bez wątpienia sprawdzian z literackiej wiedzy był przekrojowy i urozmaicony – może dlatego po raz pierwszy obyło się bez dogrywki.


Tytuł najbardziej żarłocznych książkożerców zdobyła drużyna KKW nie będąca reprezentacją uczniów. Wśród reprezentacji szkolnych srebro powędrowało do naszej drużyny Drogich Pań Humanistek, którym serdecznie gratulujemy.

 

 

 

 

 

Narodowe Czytanie – „Nad  Niemnem”



„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania, które odbyło się sobotnie przedpołudnie 9 września w wielu miejscach w Polsce. Organizatorem projektu w Gnieźnie była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna. Czytanie odbyło się w „Latarni na Wenei”, gromadząc przedstawicieli władz samorządów oraz nauczycieli i uczniów z różnych szkół. W tym zacnym gronie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.



– „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.
Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.
Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.
W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku.


Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku – czytamy na stronie Prezydenta RP.


W nastrój nadniemeńskiego klimatu wprowadziła pani Anna Kurzeja zapoznając uczestników z postacią autorki oraz kontekstem historycznym, w którym przyszło żyć bohaterom powieści.


Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Magdalena Łukasik z klasy 2D oraz Zofia Danielczyk i Kornelia Nowak z klasy 3D.
 

 

 

 


 

Rok szkolny 2022/2023

 

„Obcy język polski?”

 

W czwartkowe przedpołudnie 15 czerwca b.r. w Starym Ratuszu odbyło się ostatnie działanie zwieńczające projekt  „Obcy język polski?”, w którym uczestniczyli uczniowie humanistycznej klasy 2F.
 

Bohaterką spotkania była  Pauliną Mikuła – twórczyni kanału popularyzującego wiedzę o języku polskim „Mówiąc inaczej”.
Meandry, zawiłości, trendy i  błędy językowe  to główne tematy wokół których przebiegało to wartościowe spotkanie, na które zostaliśmy zaproszeni.
 

 

 

 

„Językowy pokój zagadek”



W poniedziałkowe przedpołudnie 5 czerwca b.r. klasa humanistyczna 3E wzięła udział w zajęciach języka polskiego zatytułowanych „Językowy pokój zagadek”.

W ramach projektu „Obcy język polski?” w Starym Ratuszu młodzież z klasy 3E uczestniczyła w „Językowym pokoju zagadek” prowadzonym przez polonistkę p. Annę Kurzeję – Pluta.


Język polski ulega ciągłym zmianom, ewoluuje, pojawia się coraz więcej zapożyczeń i słów w gwarze młodzieżowej.
Uczestników spotkania  zapoznano z takimi pojęciami jak socjolekty, feminatywy, manosfera.


Uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których rozwiązywali językowe zagadki z takich dziedzin jak: polszczyzna młodzieżowa, gwaryzmy, zapożyczenia, feminatywy, neologizmy.


Wysłuchali również wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima w gwarze wielkopolskiej komentując użyte gwaryzmy. Na koniec przyszedł czas aby zalogować się na kahoot i rozwiązać najróżniejsze językowe zagadki z naszego ojczystego języka.


Mistrzynią mowy polskiej została Antonina Turza. Gratulujemy
To była niezwykle ciekawa i intrygująca lekcja języka polskiego.
 

 

 

 

Młodzieżowe Słowo Roku

 

W ostatnim tygodniu maja 12 klas naszej szkoły wzięło udział w plebiscycie na Gnieźnieńskie  Młodzieżowe  Słowo  Roku.

Plebiscyt został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie .
Jest to działanie realizowane w ramach projektu edukacyjno-animacyjnego, promującego poprawność językową pod nazwa „Obcy język polski?!” Projekt ten otrzymał dofinansowanie Narodowego Centrum Kultury  w programie  „Ojczysty – dodaj do ulubionych. Edycja 2023”
Celem  plebiscytu jest  wybór 5 najpopularniejszych słów (bez wulgaryzmów) używanych przez młodzież  ze szkół ponadpodstawowych.


W I etapie szkoły zgłaszały swoje propozycje. Każda klasa, w której odbywał się sondaż mogła wytypować dwa wyrazy.
W naszej szkole wygrało słowo „rel.” – od reletable z ang. potwierdzenie/zgadzam się, na dalszym miejscu „slay” – coś, co nas zachwyca, atrakcyjny wygląd.
Teraz przyszedł czas, aby zagłosować w II etapie:

 na Instagramie: https://www.instagram.com/p/Cs5YBXxNn71/?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
 na TikToku: https://vm.tiktok.com/ZGJxhVfpX/

Zachęcamy do głosowania

Słowo z największą ilością  polubień na Instagramie i TikToku zostanie  Gnieźnieńskim Młodzieżowym Słowem Roku 2023.  Dodatkowo dla głosujących zostanie przeprowadzony konkurs. Wystarczy dodać komentarz pod dowolnym filmem dotyczącym  plebiscytu, w którym zostanie użyte słowo nominowane do plebiscytu. Trzy najciekawsze komentarze zostaną nagrodzone przez Organizatorów.
 

 

 

„Wielka dama polskiej nauki. Opowieść o Karolinie Lanckorońskiej.”

 

24 maja 2023 r. na zaproszenie Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej humaniści z klasy 3D uczestniczyli w bardzo ciekawym wykładzie pt.: „Wielka dama polskiej nauki. Opowieść o Karolinie Lanckorońskiej.” przygotowanej przez pana Pawła Beckera.


Wykład przybliżył niezwykłą postać Karoliny Lanckorońskiej, żyjącej na przełomie trzech wieków. Urodzona w austriackim Buchbergu w 1898 roku, a zmarła w Rzymie w  2002 roku, mając 104 lata. Pochodziła z arystokratycznego rodu, studiowała w Wiedniu historię sztuki, gdzie zafascynowała ją  twórczość Michała Anioła, dlatego swoją pracę doktorską i habilitacyjną poświęciła temu artyście.
Podczas II wojny światowej żołnierz AK, aresztowana przez hitlerowców, skazana na śmierć, więziona w obozie w Ravensbrück.
Po wojnie zamieszkała w Rzymie i poświęciła się pracy dla kultury i nauki polskiej. Była współzałożycielką Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich. Otrzymała wiele odznaczeń polskich i zagranicznych oraz doktoraty honoris causa Uniwersytetów Jagiellońskiego i Wrocławskiego. Była autorką wielu artykułów naukowych, wspomnień, redakcji i książki „Wspomnienia wojenne.”
Odziedziczoną po ojcu bezcenną kolekcję dzieł sztuki przekazała na Zamek Królewski w Warszawie oraz na Wawel. Była wyjątkowym człowiekiem, niedościgłym wzorem szlachetnej patriotki.

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Z tej okazji przeprowadziliśmy akcję „Wymień się książką”. Impreza polegała na tym, że uczniowie i nauczyciele przynieśli własne książki i powymieniali się nimi. W ten sposób można było pozyskać do swojej domowej biblioteczki nową, pasjonującą lekturę.

Pozdrawiamy wszystkich miłośników książek i zapraszamy do naszej biblioteki

 

 

 

„Po co Ci filtr?”


W ramach Dni Samoakceptacji 25 kwietnia b.r. w centrum kultury Estede odbył się panel dyskusyjny „Po co Ci filtr?”.

Podczas panelu rozmawiano o tym, w jaki sposób filtry zmieniające rysy twarzy wpływają na samoocenę i poczucie własnej wartości wśród młodzieży.
W dyskusji uczestniczyli zaproszeni goście: Elżbieta Jasek-terapeutka i pedagog oaz koordynatorka Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Gnieźnie, Katarzyna Pawłowska – aktorka i pedagog Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, młodzież z liceum: Zuzanna Zander z I LO oraz Karolina Surma z II LO w Gnieźnie.
Podczas panelu zaprezentowano film „Odwrócone selfie”, w którym nastoletnia dziewczynka za pomocą kilku funkcji w smartfonie w ciągu kilku sekund przeobraża się w dorosłą kobietę.
W mediach społecznych bardzo często prezentowane zdjęcia są retuszowane upiększane, wzbogacane filtrami  co prowadzi do niskiej samooceny i obniżonego poczucia własnej wartości. Dlatego ważną rzeczą jest zwiększenie świadomości, by nie dać się zmanipulować nierzeczywistym ideałom piękna w social mediach.
Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Publiczna Bibliotekę Pedagogiczną w Gnieźnie oraz Centrum Kultury Estede.

 

 

 

„Społeczna historia Gniezna - Zielone płuca miasta”.

 

Z okazji Dnia Ziemi  w małym  holu zainaugurowano wystawę „Społeczna historia Gniezna - Zielone płuca miasta”.

Autorami wystawy jest sześcioro uczniów naszej szkoły,  którzy podczas jesiennych warsztatów zrealizowanych w ramach Festiwalu Fyrtel pod okiem społeczników Kamili Kasprzak –Bartkowiak oraz Pawła Bartkowiaka pokazali piękno otaczającej nas przyrody. Premiera wystawy odbyła się  w listopadzie w Publicznej Bibliotece Miasta Gniezna, ale teraz trafiła do naszej szkoły, aby wszyscy uczniowie mogli ją obejrzeć.
Na zdjęciach można podziwiać otaczający naszą szkołę teren tzw. ”Wenecję” i Jezioro Jelonek.
Fotografie pokazują zarówno walory przyrodnicze -  przepiękne ujęcia  weneckiej flory, jak i antyprzyrodnicze, z dominującymi elementami  betonu i „wkomponowanymi ”w krajobraz elementami śmieci.
Oprócz zdjęć powstał film „Wenecja” wraz z muzyką oraz animacja, które można obejrzeć za pomocą umieszczonych kodów QR.
O pracy nad projektem opowiedzieli jego autorzy: Magda Dziel z klasy 2F, Jakub Grzechowiak z klasy 4F, Michał Stefański z klasy 4D oraz  Łukasz Walczak z klasy 3A, za co serdecznie dziękujemy. Wystawa potrwa do 28 kwietnia b.r.
Zapraszamy
 

 

 

 

 

„Żywa Biblioteka” po raz drugi w Gnieźnie


W sobotę  26 listopada 2022r. w Centrum Estede odbyła się „Żywa biblioteka”, w której można było wypożyczyć niezwykłe książki o niebanalnych treściach - byli nimi żywi ludzie. Od godziny 11.00 do 17.00 można było przyjść i wypożyczyć sobie jakiś “tytuł”.

W bibliotecznym katalogu czekały książki – osoby: trzeźwy alkoholik, ksiądz katolicki, osoba z depresją, uchodźczyni, żona Muzułmanina, wierząca motocyklistka, opiekunka osoby niepełnosprawnej, osoba z niepełnosprawnością ruchową czy osoba transpłciowa i panseksualna.

Do Żywej Biblioteki mógł przyjść każdy, kto chciał poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Była to także przestrzeń do weryfikacji własnych poglądów i stereotypów. Nie było tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności.
Każdy Czytelnik/Czytelniczka miał 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką. Centrum Kultury „Scena to dziwna” stało się miejscem dialogu, przyjaznej i życzliwej atmosfery i zrozumienia dla różnych ludzi i reprezentowanych przez nich różnych poglądów.

Wydarzeniu towarzyszyła  wystawa prac nadesłanych na przegląd o tematyce nawiązującej do Dni Tolerancji, czyli „Widzę człowieka”. Przedstawione prace w bardzo różnorodny sposób interpretowały hasło przeglądu ukazując wrażliwość fotografujących, ich otwartość i spostrzegawczość.

Czekając na wybraną Żywą Książkę można było również poczytać lub złożyć papierowe żurawie origami nawiązując do japońskiej legendy o tysiącu żurawi.

W wykładzie „Zdrowie w głowie - o doświadczeniach osób w kryzysie psychicznym i (nie)wspierających formach pomocy w poszukiwaniu zdrowia" wygłoszonym przez Ewę Bartosik - psycholożkę, terapeutkę dzieci i młodzieży uczestniczyli: „książki”, czytelnicy oraz zainteresowane osoby. Tematyka była poświęcona zdrowiu psychicznemu i wsparciu osób doświadczających trudności w tym obszarze. Oprócz wysłuchania niezwykle ważnych, czasem przygnębiających informacji, uczestnicy żywo dyskutowali o stanie pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w naszym kraju.


Współorganizatorzy wydarzenia:
Centrum Aktywności Społecznej Largo w Gnieźnie,
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie,
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna,
eSTeDE Centrum Kultury,
Biblioteka  I LO w Gnieźnie
 

 

 

 

Świąteczny Kiermasz Książkowy


Biblioteka szkolna zaprasza na Świąteczny Kiermasz Książkowy.
Książki dla dzieci, kolorowanki, książki z literatury młodzieżowej, beletrystyki oraz literatury popularnonaukowej można zakupić w atrakcyjnych cenach  jako prezent Mikołajkowy i Świąteczny.
Kiermasz trwa do 22 grudnia b.r.
Zapraszamy!
 

 

 

 

Czytaj.pl

 

Nasza szkoła dołączyła po raz trzeci do ponad 1000 szkół w całej Polsce, które biorą udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo.
„Upoluj swoją książkę" wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.


W czwartek w naszej szkole odbyła się inauguracja akcji promującej czytelnictwo Czytaj.pl. Ideą akcji jest udostępnienie całej społeczności szkolnej nowoczesnej formy czytania książek w formie e-booków. Wystarczy do tego smartfon i zeskanowanie kodu QR, który znajduje się na plakatach informacyjnych: na drzwiach biblioteki, tablicy ogłoszeń na parterze i przy sklepiku.
Po zeskanowaniu czeka na przeczytanie 18 bestsellerów. Ambasadorkami akcji w naszej szkole zostały uczennice z Koła Sympatyków Biblioteki: Maria Kaźmierczak z kl. 1C i Ada Karimi oraz Wiktoria Przybysz z kl. 1E, które podczas dużej przerwy rozdawały ulotki informujące o akcji.
Zapraszamy do czytania w długie listopadowe jesienne wieczory :-)



 

"Złodzieje książek"

 

27 października w Instytucie Kultury Europejskiej odbyły się Liberaria Gnieźnieńskie – sympozjum o książkach, bibliotekach i introligatorach.
Humaniści z klasy 2D uczestniczyli w jednym z wykładów dotyczącym kradzieży książek.


„Kradzieże książek w bibliotekach europejskich od drugiej połowy XX do początku XXI wieku” to tytuł wykładu wygłoszonego przez pana mgr Jakuba Łukaszewskiego, bibliotekarza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Prelegent przedstawił zarys stanu badań nad kradzieżami książek wraz z określeniem zjawiska - dlaczego? Przedstawił przykłady kradzieży książek w różnych bibliotekach w wybranych krajach Europy takich jak: Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania.
Niezwykle ciekawym zagadnieniem było przedstawienie fałszerstw oraz  zorganizowanej przestępczości kradzieży książek na wielką skalę we Włoszech, gdzie dyrektor Biblioteki Girolamini w Neapolu był współwinnym największego od 200 lat skandalu na rynku książek antykwarycznych we Włoszech. Dzięki materiałom z monitoringu udało się udowodnić, że De Caro wraz ze współpracownikami wynosili z biblioteki całe kartony z cennymi książkami, które trafiały później do konserwatora w Rzymie, aby ten usunął z nich stemple biblioteczne i inne ślady świadczące o pochodzeniu woluminów. Następnie, przy udziale siatki pośredników, do której zaliczał się m.in. jeden ksiądz, sprzedawali książki na całym świecie. De Caro dał się również poznać jako znakomity fałszerz. Tak dobrze sfałszował dzieło Galileusza, że nie poznali się na nim nawet znani światowi eksperci. Do dzisiaj odzyskano około 2700 woluminów ukradzionych przez byłego dyrektora, los kolejnych 1300 jest nieznany.
To był bardzo ciekawy wykład, pokazujący książkowe skandale w różnych bibliotekach i krajach
 

 

 

 

Święto Biblioteki 2022

 

Czwarty poniedziałek października obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Jest to doskonały czas, aby promować bibliotekę w środowisku szkolnym i przypomnieć jak ważną rolę pełni w życiu szkoły.

 

W dniach od 25.10 do 27.10.2022 obchodziliśmy w naszej szkole Święto Biblioteki. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły. Mają one wielki wpływ w kształtowaniu wartości i postaw,
są skarbnicą wiedzy, propagują naukę i rozwijają zainteresowania czytelnicze.

Hasło tegorocznych obchodów to słowa: „Czytanie dla pokoju”.
Z tej okazji przygotowano kilka atrakcji. Przez radiowęzeł szkolny została nadana audycja, a na drzwiach biblioteki został umieszczony plakat, na którym można było wpisać tytuły książek związanych z pokojem, wolnością i niezależnością.
Wykonano tematyczną wystawę w gablocie nr 3 oraz ozdobiono szkolne korytarze cytatami dotyczącymi książek, czytania i biblioteki.
Rozstrzygnięto konkurs na mem promujący bibliotekę szkolną, czytanie lub wybraną książkę.
Przyznano dwa wyróżnienia dla Marii Szymańskiej z kl.3E oraz Marceliny Owczarek z kl. 1E oraz podziękowanie dla Zofii Żuchowskiej z kl. 1G za udział w konkursie.
Uczennica z Koła Sympatyków Biblioteki, Marcelina Owczarek nakręciła film „Jesienny spacer z książką”, za co serdecznie dziękujemy.
Dni świętowania upłynęły  w miłej, radosnej atmosferze i większej statystyce wypożyczeń  książkowych.

Renata Frasz, Janusz Zawadzki

 

 

 

 

 

Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu „Leśne Ludki”



Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jak co roku młodzież z Koła Sympatyków Biblioteki popularyzowała czytelnictwo w przedszkolu „Leśne Ludki”.


Dzień Głośnego czytania to jedno z najważniejszych świąt związanych z książką
i czytaniem, a jego głównymi odbiorcami są dzieci.
Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.  
Święto  to  zostało  ustanowione w 2001roku przez Narodową Izbę Książki.
Data nie jest przypadkowa, ponieważ jest związana z urodzinami  popularnej polskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży – Joanny Papuzińskiej.

Z tej okazji w piątkowe przedpołudnie 7 października  młodzież z Koła Sympatyków Biblioteki: Ada Karimi, Marysia Kaźmierczak z kl.1C, Oliwia Bulczyńska, Jagoda Marciniak, Martyna Musiałowska, Wiktoria  Przybysz, Jagoda Sekulska z kl.1E
oraz  Alicja  Przybysz i Lidka Czarnecka z kl. 1F odwiedziła dzieci z  zaprzyjaźnionego  przedszkola „Leśne Ludki”.
Milusińscy chętnie słuchali bajek, baśni, wierszyków, zagadek i opowiadań, żywo reagowali i zadawali pytania. Na  koniec nagrodzili młodzież gromkimi brawami, przytulaskami i podziękowaniami.
 

 

 

 

"Czytamy z sercem"

 

„Czytamy z sercem” to ogólnopolska akcja czytelnicza, w którą włączyła się nasza szkoła, a koordynatorem była biblioteka szkolna.

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.
Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.
Z tej okazji nasza  biblioteka przygotowała kilka atrakcji.
We wtorek 27 września została nadana audycja poprzez szkolny radiowęzeł, która wprowadziła w tematykę akcji.
Wystawa „Czytamy z sercem" została wyeksponowana w małym holu przed biblioteką.  Natomiast w  bibliotece szkolnej czekała na uczniów wystawa książek „chwytających za serce”,  które można wypożyczyć i przeczytać i wzruszyć się.
W dużą przerwę odbył się „Marsz serc”, podczas którego  zebrali się uczniowie mający  przyklejone czerwone serca na swoich piersiach, a z głośników popłynęła muzyka, której  tematem przewodnim  było  serce.
Dzień wcześniej klasa 1D na lekcji wychowania fizycznego uczestniczyła w „Biegu serc” na stadionie, który koordynowała p. Małgosia Kolińska.
Natomiast klasa 2C nagrała film prezentujący scenki dotyczące serca, za który serdecznie dziękujemy.


Dziękujemy wszystkim za udział w akcji - pamiętajmy, aby być odpowiedzialnym za swoje zdrowie!


 

 

 

 

 

 

Watch Docs


Watch Docs  to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne które pokazują , że bardzo często prawa człowieka są łamane. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć dwa filmy.
 

W dniu 15 września b.r. humaniści z klasy 3D dziennikarsko-prawej pod opieką p. Renaty Frasz wybrali się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie. Celem spotkania było obejrzenie dwóch filmów w  ramach festiwalu organizowanego przez „Watch Docs” dotyczących praw człowieka.


W pierwszej kolejności został przedstawiony film pt. ,,Jano i Shiro’’. Opowiadał on historie dwóch braci, którzy z powodu wojny w Syrii musieli opuścić dom rodzinny. Wspólnie wyruszają na pieszą, pełną niebezpieczeństw wędrówkę do Europy, w trakcie której zostają rozdzieleni przez straż graniczną. W końcu obojgu udaje się dotrzeć do Holandii gdzie obaj zaczynają nowe życie.


Następnie obejrzeliśmy film o nazwie ,,Generacja 328’’.
Główna bohaterka Veranika Nikanava przedstawia w swoim dokumencie przejmujące historie białoruskich nastolatków, którzy za posiadanie śladowych ilości marihuany trafiają na kilkanaście lat do więzienia. Ale głównymi bohaterami jej filmu są rodzice skazanych dzieci, walczący o złagodzenie drakońskiego prawa zapisanego w osławionym paragrafie 328. Oba filmy skłoniły uczniów do  dyskusji i refleksji, które na pewno zostaną z nimi na dłużej.


Dziękujemy p. Magdalenie Bukowskiej z PBP i p. Kamili Kasprzak-Bartkowiak za zaproszenie.
 

 

 

Narodowe Czytanie – „Ballady i romanse” – Adama Mickiewicza



„Ballady i romanse” niezmiennie zachwycają! Niemożliwe istnieje, a nieprawdopodobne przydarza się!  Tym razem dzięki Adamowi Mickiewiczowi mogliśmy pozachwycać się jego balladami, które czytaliśmy podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania.



W całej Polsce, również w Gnieźnie w sobotnie przedpołudnie 3 września 2022 roku  już po raz jedenasty odbyła się niesamowita akcja propagująca czytelnictwo – Narodowe Czytanie.
W gnieźnieńskim Starym Ratuszu zebrali się samorządowcy, uczniowie i nauczyciele z różnych gnieźnieńskich instytucji, a także mieszkańcy miasta. W nastrój ballad wprowadziła nas pani Anna Kurzeja-nauczycielka języka polskiego z II LO w Gnieźnie, gdzie zespół teatralny pod jej kierunkiem przygotował nadniemeńską „Sprawę dla reportera”.
Był to spektakl oparty na fragmentach "Ballad i romansów" i subtelny kontakt z polskim romantyzmem.
Główną częścią wydarzenia było czytanie najbardziej znanych ballad Adama Mickiewicza takich jak: „Romantyczność”, „Pani Twardowska” oraz „To lubię”, której początkowe strofy odczytały uczennice klasy 4F: Joanna Fischer, Aleksandra Kowalska, Paula Nowak oraz Kinga Żok wraz z nauczycielami. Na koniec każdy z uczestników imprezy został obdarowany pamiątkową okolicznościową pocztówką .
Imprezie towarzyszyła wystawa komiksów prezentujących ballady wieszcza.
 

 

 

 

 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM



W czwartkowe przedpołudnie 2 czerwca uczniowie kilkunastu gnieźnieńskich szkół wzięły udział w happeningu promującym czytanie.

Jak nie czytam jak czytam - pod takim hasłem odbył się na Rynku w czwartkowe przedpołudnie, happenig czytelniczy zorganizowany przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z humanistyczno-medialnej klasy 3F.
Swoją obecnością na Rynku chcieliśmy, wspólnie z innymi szkołami podstawowymi  i  ponadpodstawowymi, przekonać przechodniów, że książki warto czytać w każdym wieku. Zabawę z głośnym czytaniem rozpoczęli nauczyciele, którzy zaprezentowali wiersz "Rozmowa intelektualna".
Szkoły ponadpodstawowe natomiast wspólnie przeczytały utwór "Recepta" - Andrzeja Waligórskiego. Każda szkoła zaprezentowała również swoje hasło promujące czytanie.
Happenig zakończył się przemarszem przez Rynek pod Stary Ratusz, gdzie wybrzmiało hasło JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM.
 

 

 

 

 

„nie (Znana) Konopnicka”


Maria Konopnicka jest jedną z patronek 2022 roku, w tym roku mija 180 lat od jej narodzin. Z tej okazji odbył się okolicznościowy wykład.

W środę 18 maja w Starym Ratuszu odbył się wykład pani Anny Kurzei, nauczycielki języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie pt. ,,(nie)Znana Konopnicka”.
W wykładzie uczestniczyła młodzież gnieźnieńskich szkół ponadpodstawowych, w tym  trzynaścioro uczniów naszej szkoły – z humanistycznej  klasy 1F.
Uczestnicy spotkania poznali życie i twórczość patronki tego roku Marii Konopnickiej. Mogli spojrzeć na autorkę ,,Roty” z zupełnie nowej, mało znanej strony – kobiety inteligentnej, sprytnej, odważnej, pełnej sprzeczności, z pomysłem na życie swoje i swoich dzieci. Prelekcja dała naszym uczniom wiele ciekawych informacji będących polem do dyskusji, przemyśleń i refleksji dotyczących najważniejszych wartości w życiu.
Prowadząca wykład na koniec życzyła nam bycia jak Maria Konopnicka – czyli aby każdy z nas miał w sobie odwagę do bycia sobą.

 

 

 

 

 

„Ballady i romanse muzycznie”
 

W piątek 13 maja czworo uzdolnionych muzycznie uczniów naszej szkoły wzięło udziałw warsztatach muzycznych w Starym Ratuszu prowadzonych przez Aleksandra Schmidta.

Tematem warsztatów były ballady i romanse w epoce polskiego romantyzmu, który jest patronem 2022 roku.
Motywem przewodnim były tajemnicze nimfy, ondyny i utwór „Świtezianka”.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak przeprowadzić rozśpiewkę - odbyło się kilka ćwiczeń praktycznych dzięki którym w profesjonalny sposób można rozgrzać swój aparat głosowy. Uczestnicy warsztatów poznali skale głosowe żeńskie i męskie, a ćwiczenia praktyczne  pomogły ustalić kto jakim głosem dysponuje.
Uczniowie zostali zapoznani z programami muzycznymi, dzięki którym można stworzyć swoje małe studio nagraniowe.
Na koniec głos każdego z uczestników został nagrany w formie recytacji lub śpiewu do wybranych strof ballady „Świtezianka”.

 


 

 

 

W Bibliotece IKE



Z okazji Tygodnia Bibliotek uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni, aby poznać warsztat naukowy Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM.

Dnia 10 maja klasa 3F-humanistyczna wraz z wychowawcą p. Ewą Pogodzińską  i nauczycielem-bibliotekarzem p. Renatą Frasz udała się do sąsiadującego z nami Instytutu Kultury Europejskiej. Głównym celem tej krótkiej wycieczki było zapoznanie  z pracą biblioteki naukowej, z której zapewne większość uczniów będzie miała okazję korzystać, jeśli będą kontynuować naukę na uczelniach wyższych.
Pani Agnieszka Ziebarth - kierownik biblioteki opowiedziała o zbiorach biblioteki, liczących ponad 50 tys. woluminów, systemie wypożyczeń, nowościach czytelniczych oraz najciekawszych działach w bibliotecznym księgozbiorze. W małym, przytulnym kąciku czytelniczym można było „rozpłynąć się” w miękkich fotelach i obejrzeć „białe kruki” – najstarsze księgi z początku XIX wieku, a także najdroższą książkę bogato ilustrowaną ukazującą modę na przestrzeni wieków.  Po przejściu na piętro biblioteki znaleźliśmy się w dużej, przestrzennej sali konferencyjnej przeznaczonej na warsztaty.

Tuż obok znajdował się ogromny taras z widokiem na katedrę, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie. Ostatnim punktem była aula wykładowa w konwencji amfiteatralnej, na której odbywają się wykłady.

 

 

 

„Żywa Biblioteka”



Pierwsza edycja ”Żywej Biblioteki” już za nami. Podobnie jak w  prawdziwej bibliotece można było wypożyczyć książki, ale nietypowe, bo byli nimi ludzie.

W piątek 22 kwietnia  w Centrum Estede odbyła się „Żywa biblioteka”, w której można było wypożyczyć niezwykłe książki o niebanalnych treściach - byli nimi żywi ludzie. Od godziny 16.00 do 19.00  można było przyjść i wypożyczyć sobie jakiś “tytuł”.
W bibliotecznym katalogu czekały następujące książki – osoby: wegetarianka, wierzący imieniu Jezusa, osoba demiseksualna, osoba transpłciowa, osoba poruszająca się na wózku, żona muzułmanina, opowieść o depresji oraz książka w dwóch tomach.
Do Żywej Biblioteki mógł przyjść każdy, kto chciał poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Była to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie było tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności.
Każdy Czytelnik/Czytelniczka miał 20 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.
Centrum Kultury „Scena to dziwna” stało się miejscem dialogu, przyjaznej i życzliwej atmosfery i zrozumienia dla różnych ludzi i reprezentowanych przez nich różnych poglądów.
Podsumowaniem akcji był wykład mgr Dominika Haaka, z Centrum Terapii HAAK w Poznaniu, o tematyce antydyskryminacyjnej pt. „Strefy wolne od zdrowia psychicznego”.
Żywa Biblioteka odbyła się w ramach projektu "Lokalnie dla różnorodności" realizowanego przez Stowarzyszenie Diversja przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli:
Centrum Aktywności Społecznej Largo w Gnieźnie,
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie,
Biblioteka I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,
Biblioteka ZSP nr 3 w Gnieźnie
Biblioteka Milenium


 

 

Flashmob czytelniczy „Zaczytani w I LO”

 

Kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Książki kilka klas wzięło udział w spontanicznej akcji czytania.

Klasy 1E, 1F i 3F uczestniczyły  w  flashmobie czytelniczym „Zaczytani w I LO”, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich  przypadającego 23 kwietnia. Jest to doskonała okazja do promowania książek i czytelnictwa.

Flashmob jest spontaniczną akcją, w której uczestnicy spotykają się w wyznaczonym miejscu, o określonej godzinie i wykonują tę samą czynność.

Film powstał dzięki zaangażowaniu uczniów: Łukasza Walczaka z kl. 2A. Jakuba Grzechowiaka z kl. 3F i Huberta Woźniaka z kl. 2A, za co serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

„Czytajmy i pomagajmy Ukrainie”

 

Biblioteka szkolna włącza się całym sercem do akcji „Czytamy książki i pomagamy Ukrainie”.

Aby pomóc obywatelom  Ukrainy w walce o niepodległość, poznać ich historię, obyczaje i wartości  wystarczy wejść na stronę www.legimi.pl/czytamydlaUkrainy, wybrać jedną z książek, zarejestrować się i pobrać aplikację. Za każdą pobraną książkę z bezpłatnej kolekcji wydawnictwo przekaże 10 zł Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz działalności Ukrainy.
Książki w formie Ebooków można pobrać na telefon, tablet i komputer.
Czytajmy i pomagajmy

 


 

 

 

Ogólnopolska akcja „Przepisujemy Tolkiena”



Uczniowie naszej szkoły wraz z biblioteką zaangażowali się w akcję przepisywania baśniowego świata Tolkiena pełnego elfów, krasnoludów i hobbitów w 130. rocznicę pisarza.

Ta wyjątkowa akcja została zainicjowana przez Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy w dzielnicy Wawer. Inicjatywa polega na ręcznym przepisaniu 11 książek autorstwa Tolkiena. W tym niezwykłym przedsięwzięciu bierze udział ponad 13 tys. osób zarówno z Polski, jak i Anglii, Litwy, Irlandii i Czech.
Wśród uczestników nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Maria Graczyk z kl. 1a, Oliwia Szocińska z kl. 1b, Alicja Rogowiec z kl. 2A, Zuzanna Dzienniak z kl. 2C, Katarzyna Gołębiewska z kl. 3aG, Martyna Głowacka z kl. 3dG, oraz Oliwia Janiszewska z kl. 3d bardzo aktywnie włączyły się w przedsięwzięcie, przepisując i zdobiąc fragmenty takich utworów Tolkiena jak: „Hobbit”, „Niedokończone opowieści”, „Władca pierścieni”.
Wszystkie prace zostały wysłane do organizatora, będą zebrane w jedną całość i oprawione w książkę. Mamy wielką satysfakcję, że będziemy częścią tego niesamowitego przedsięwzięcia.
 

 

           

 

 

 

Spotkanie autorskie w bibliotece szkolnej


Już za kilka dni świętować będziemy 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji uczniowie klas humanistycznych wysłuchali wykładu na temat powstania książki „Szachownica” autorstwa Radosława Nawrota. Książka w bardzo przystępny sposób, daleki od sztampy martyrologicznej przedstawia losy trzech młodych chłopaków, piłkarzy poznańskiego klubu Posnania na tle powstańczych wydarzeń mających rozstrzygnąć w czyich granicach znajdzie się Poznań.  

15 grudnia b.r. w sali multimedialnej biblioteki szkolnej odbyło się spotkanie z Radosławem Nawrotem i Przemkiem Prosnowskim. Radosław Nawrot to poznański dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Jego zainteresowanie historią miasta i regionu zaowocowały wydaniem książki "Szachownica" (Wydawnictwo Miejskie Posnania), poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu.
Przemek Prosnowski prowadzący spotkanie jest kulturoznawcą, animatorem kultury i wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Wydarzenie to jest częścią projektu „Trzecie święto” realizowanego z funduszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.
Tytuł projektu odnosi się do zwyczaju, który funkcjonował w części poznańskich rodzin. O rocznicy Powstania Wielkopolskiego mówiło się, jako o trzecim najważniejszym święcie w roku, następującym zaraz po dwóch świętach Bożego Narodzenia. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wykładu na temat powstania książki i jej bohaterów.
Egzemplarz książki został podarowany dla biblioteki szkolnej, więc wkrótce będzie go można wypożyczyć.
Spotkanie odbyło się pod patronatem Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie, za co serdecznie dziękujemy.
 

 

 

Projekt ReNews

 

Młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w projekcie ReNews polegającym na stworzeniu webmagazynu. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie

 

W dniach 19.11 i 26.11 uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami gnieźnieńskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyli w spotkaniach warsztatowych ReNews dotyczących edukacji medialnej młodzieży. Jest to projekt międzynarodowy dofinansowany z programu Unii Europejskiej Erasmus +.
Program ma na celu nauczyć krytycznego myślenia i weryfikowania informacji. Uczniowie dowiedzieli się, czym są bańki informacyjne, komory pogłosowe, dezinformacje, clickbaity oraz teorie spiskowe oraz jak sobie z nimi radzić.
Zgłębili tajniki tego, jak być dobrym obywatelem cyfrowym i jak postępować w przypadku mowy nienawiści w internecie.
Kluczowym celem warsztatów było stworzenie przez uczniów webmagazynu. Uczestnicy, podzieleni na grupy napisali artykuły i stworzyli własną gazetę internetową na wybrany temat. Uczennice naszej szkoły: Kinga Kujawa i Marika Kurczewska są autorkami artykułu o fast fashion, a Maksymilian Nowak został reaktorem naczelnym webmagazynu GnieznOK - zobacz.

 

 

 

Kiermasz Świąteczny


Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i czas robienia prezentów.

Biblioteka szkolna zaprasza na Kiermasz Świąteczny.

Książki z literatury pięknej, popularnonaukowej oraz dla dzieci i młodzieży można nabyć
w atrakcyjnych cenach.

Kiermasz trwa do 23 grudnia b.r.

Zapraszamy !


 

 

Święto Biblioteki 2021


Czwarty poniedziałek października obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych. Jest to doskonały czas, aby promować bibliotekę w środowisku szkolnym i przypomnieć jak ważną rolę pełni w życiu szkoły.


W dniach od 25.10 do 27.10.2021 obchodziliśmy w naszej szkole Święto Biblioteki. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły. Mają one wielki wpływ w kształtowaniu wartości i postaw, są skarbnicą wiedzy, propagują naukę i rozwijają zainteresowania czytelnicze.


Hasło tegorocznych obchodów to słowa: „Fairy Tales and Folk Tales around the World”, czyli „Baśnie i legendy z całego świata”.


Z tej okazji przygotowano kilka atrakcji. Przez radiowęzeł szkolny została nadana audycja, a na drzwiach biblioteki został umieszczony plakat, na którym można było wpisać tytuły ulubionych baśni lub legend. Wykonano tematyczną wystawę w gablocie nr 3 oraz przygotowano zabawę polegającą na odgadnięciu tytułów książek zakodowanych za pomocą kodów QR.


Osoby biorące udział w zabawie zostały obdarowane drobnymi upominkami.
 

 

 

Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu „Leśne Ludki”
 

Jak  co roku z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania młodzież naszej szkoły popularyzowała czytelnictwo w przedszkolu „Leśne Ludki”.

Dzień Głośnego czytania to jedno z najważniejszych świąt związanych z książką i czytaniem, a jego głównymi odbiorcami są dzieci.  
Święto to  zostało ustanowione w 2001 roku przez Narodową Izbę Książki.
Data nie jest przypadkowa, ponieważ jest związana z urodzinami  popularnej polskiej autorki książek dla dzieci i młodzieży – Joanny Papuzińskiej.

Z tej okazji w piątkowe przedpołudnie 1 października  młodzież  z Koła Sympatyków Biblioteki: Nicole Roszak z kl. 3aG  oraz Kinga Kujawa, Marika Kurczewska, Amelia Nowak i Patrycja Przybyłek z kl. 3dG odwiedziła dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola „Leśne Ludki”.
Milusińscy chętnie słuchali bajek, baśni, wierszyków, zagadek i opowiadań, żywo reagowali i zadawali pytania. Na koniec nagrodzili młodzież gromkimi brawami i podziękowaniami.  
 

 

 

 

Dwa czytania jednego dramatu

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i Narodowe Czytanie to imprezy służące promowaniu czytelnictwa. Tym razem zostały  połączone.

Dnia 4 września odbyła się  jubileuszowa, dziesiątą już edycja akcji pt. Narodowe Czytanie. Jest to inicjatywa, którą w 2012 roku zapoczątkował Prezydent RP i w ramach której co roku w ten sam dzień w wielu miastach czytane są fragmenty wielkich dzieł  polskiej literatury.
W tym roku w całej Polsce czytano dramat Gabrieli Zapolskiej: „Moralność pani Dulskiej”.
W Ogólnopolskim  Dniu Głośnego Czytania przypadającym 29 września w bibliotece szkolnej zaprezentowano w formie spektaklu  fragmenty  dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.
Uczniowie klasy 3F pod kierunkiem wychowawcy p. Ewy  Pogodzińskiej i z pomocą nauczycieli-bibliotekarzy przygotowali osiemnaście fragmentów dramatu. Przy scenografii saloniku z początku XX wieku i akompaniamencie gitarowym Jakuba Grzechowiaka doskonale odtworzyli  klimat dramatu.

„Moralność Pani Dulskiej” powstała w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku.  
„Dziś w ciężkich boleściach ukończyłam +Dulską+.(…)Może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte” – napisała w liście do męża Gabriela Zapolska. Kończyła dramat w pośpiechu – głównie w łóżku, bo dokuczał jej kaszel – starając się dotrzymać  terminu wyznaczonego na 15  listopada przez Ludwika Hellera, nowego dyrektora Teatru Miejskiego we Lwowie.
Sztuka przedstawia historię rozgrywającą się w mieszczańskim domu początku XX wieku.
Aniela Dulska jest bohaterką rozpoznawalną niemal przez wszystkich, którzy słyszeli cokolwiek o dulszczyźnie czy kołtunerii.

Postaci z dramatu wykreowali następujący uczniowie klasy 3F:
Aniela Dulska: Zofia Eggebrecht, Basia Łachowska, Natalia Łaniecka
Felicjan Dulski: Marek Wicenciak
Zbyszko: Bartosz Dembiński, Jakub Grzechowiak, Marcin Liske, Nikodem Powałowski
Hesia: Michalina Zykowska
Mela: Paulina Przybylska
Hanka: Ola Kowalska
Juliasiewiczowa: Anita Przybysz
Lokatorka: Asia Fischer
 

 

 

 

Narodowe Czytanie – „Moralność pani Dulskiej”


W całej Polsce, również w Gnieźnie już po raz dziesiąty odbyła się akcja propagująca czytelnictwo. Tradycyjnie nie mogło na niej zabraknąć uczniów naszej szkoły.

W sobotnie przedpołudnie 4. września  2021 r. w Starym Ratuszu zebrali się samorządowcy,
urzędnicy, nauczyciele i uczniowie aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim było czytanie „Moralności pani Dulskiej”- dramatu Gabrieli Zapolskiej, wydanej w 1907 roku.

Wspólne czytanie było poprzedzone wykładem wprowadzającym w treść utworu.
Ciekawym elementem był krótki sprawdzian z wiedzy przygotowany w formie quizu. Wybrane sceny z dramatu zostały kreatywnie przedstawione przez uczestników z różnych gnieźnieńskich szkół i instytucji.

Reprezentanci naszej szkoły, uczniowie klasy 3F: Joanna Fischer, Natalia Łaniecka, Michalina Zykowska i Marek Wicenciak w niezwykle aktorki sposób zaprezentowali dwie sceny dramatu, kreując postaci: pani Dulskiej, pana Dulskiego, Hesi i Lokatorki.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i  otrzymali na zakończenie pamiątkowe zakładki do książek.
 

 

 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

23.04.2021 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - zachęcamy do obejrzenia prezentacji i rozsmakowania się w książkach.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Wody z PAH

 

Biblioteka szkolna  włącza się  w  obchody Światowego Dnia Wody z Polską Akcją Humanitarną (PAH), które  w  tym roku odbywać się będą 22 marca  pod  hasłem: „Zróbmy szum wokół wody”.

Mimo wysokiego  poziomu życia  współczesnego człowieka istnieją kraje, które nie mają dostępu do wody. Czy i jak możemy im pomóc? Czy na naszym globie  jest tyle wody, czy jej nie marnujemy i czy jej nie zabraknie? Co możemy zrobić, aby mądrze gospodarować tym darem?

Codziennie będziemy publikować informacje w postaci wpisów, filmów, linków pokazujące jak ważna jest woda w życiu człowieka i jak należy o nią dbać.
Zachęcamy do czytania

 

 



Zapraszamy do obejrzenia filmu

 

 

 

 

 

 

 

WEŹ UDZIAŁ W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM
 

Biblioteka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium zaprasza uczniów szkół średnich z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego do udziału w międzyszkolnym konkursie fotograficznym "Odbite w lustrze".
Zadaniem konkursowym jest zrobienie fotografii, której głównym motywem będzie odbicie - niekoniecznie w tradycyjnym lustrze, ale chociażby w tafli wody, szybie... 

WARUNKI KONKURSU:

1. Każde zgłoszenie konkursowe musi zawierać:
a) autorską fotografię w dowolnym formacie JPG, PNG, PDF (pion, poziom, kwadrat), o maksymalnej wielkości pliku do 8 MB.
b) dane autora (imię i nazwisko, nazwę szkoły).
c) skan podpisanego oświadczenia

2. Prace konkursowe należy przesłać do 31 marca 2021 roku, na adres BibliotekaMilenium@milenium.edu.pl

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym bon upominkowy o wartości 150 zł do wybranego przez zwycięzcę sklepu ( Empik, House, Rossmann, Media Expert, Yes).

REGULAMIN KONKURSU WRAZ Z OŚWIADCZENIEM (dołączyć do zgłoszenia) POBIERZ (link https://secure.milenium.edu.pl/application/files/Regulamin-odbite-w-lustrze-GSW.pdf)
Dane kontaktowe koordynatora konkursu:

Elżbieta Sobecka
adres e-mail: elzbieta.sobecka@milenium.edu.pl lub BibliotekaMilenium@milenium.edu.pl
tel.: 604 442 267

 

 

 

Kampania "16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć"

 

Biała wstążka to symbol kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”. To dobry czas na zwrócenie uwagi i wskazanie różnych form przemocy.

 

Przemoc jest sprawą nas wszystkich. To, że nie jesteś ofiarą, nie znaczy, że problem Ciebie nie dotyczy. Przemocy doświadczają przeważnie osoby słabsze fizycznie, czyli kobiety oraz dzieci, ale nie tylko. Sposobów znęcania się nad innymi jest wiele i wiedza na ten temat jest pomocna w zidentyfikowaniu problemu, a co za tym idzie udzieleniu pomocy.
Przemoc jest tematem tabu. Oprawcy nie zawsze biją, czasem po prostu hejtują, poniżają, zaniedbują, ograniczają swobody i odbierają możliwość samodecydowania.  
Zastanów się czy nie jesteś ofiarą przemocy lub nie stosujesz jej wobec innych.
O problemie przemocy musimy rozmawiać dopóki, dopóty on nie zniknie.
Warto rozmawiać o sprawach trudnych i wspólnie szukać rozwiązań.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji przygotowanej w ramach projektu "16 dni przeciw przemocy bez względu na płeć” oraz wykonania zdjęcia z białą wstążką symbolizującego protest  wobec przemocy.
Zdjęcia prosimy przesłać na adres: biblioteka1logniezno@o2.pl

prezentacja: zobacz


Inicjatorem akcji jest Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Filia w Gnieźnie.

 

 

Świąteczny wirtualny kiermasz książek

 

 

 

Warsztaty z tworzenia komiksu „Mały Książę superbohater”



Czy komiks może być atrakcyjną formą sztuki i czytelnictwa? Jak doskonalić ten rodzaj literatury? Na te pytania uczestnicy warsztatów uzyskali wyczerpujące odpowiedzi doskonaląc swój warsztat artystyczny.


We wtorkowe przedpołudnie 6. października młodzież naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach z tworzenia komiksu „Mały Książę superbohater”, które poprowadził Jarosław (Jaro) Wojtasiński. Jest on autorem rysunków satyrycznych oraz komiksów publikowanych na portalu poświęconym grom komputerowym Gry-online.pl (cykl komiksów „Zaginiony Level”). Tworzy ilustracje do książek dla dzieci. Figuruje w "Leksykonie polskich artystów karykatury" wydanym z okazji 35 rocznicy powstania Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w 2013 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury w Warszawie.

Uczniowie poznali podczas warsztatów różne gatunki komiksu europejskiego i światowego, pracowali w grupach 4 osobowych, tworząc opowieść graficzną, której głównym bohaterem był Mały Książę.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury we współpracy z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Gnieźnie i były jednym z działań realizowanych w ramach projektu edukacyjno – animacyjnego „Mądrości ukryte w słowach”.




 

 

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

W zeszłym roku ten wyjątkowy dzień świętowano w przedszkolu „Leśne Ludki”, w tym roku został nagrany film dla przedszkolaków.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z nietypowych świąt w polskim kalendarzu, które jest dedykowane przede wszystkim najmłodszym dzieciom. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Papuzińską – wybitną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży, która w tym dniu obchodzi swoje urodziny.

W tym roku z uwagi na pandemię uczennice z Koła Sympatyków Biblioteki Martyna Głowacka, Hanna Kiełczewska i Patrycja Przybyłek z kl. 2dG nagrały film dla dzieci z Przedszkola „Leśne Ludki w Gnieźnie”, w którym czytały ulubione bajki i wierszyki.
Film został zmontowany przez Kingę Kujawę z kl. 2dG i wysłany na stronę internetową i pocztę przedszkola.

 

 

 

Narodowe Czytanie "Balladyna"

 

Narodowe czytanie jest akcją społeczną, która od 2012 roku ma  za zadanie popularyzację literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów książek. W tym roku w całej Polsce czytano dramat romantyczny „Balladyna" – Juliusza Słowackiego. Wśród czytających w Gnieźnie nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły.
 

W sobotnie przedpołudnie na dziedzińcu Starego Ratusza zebrali się samorządowcy, urzędnicy, nauczyciele i uczniowie, harcerze i wiele innych osób, aby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu  jakim było czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego.


Wspólne czytanie było poprzedzone wykładem wprowadzającym w treść i okoliczności utworu. Wybrane sceny z dramatu zostały ciekawie przedstawione przez uczestników z różnych gnieźnieńskich szkół i instytucji.


Uczniowie naszej szkoły - Wiktoria Szarzyńska i Inga Kaniasty z klasy 2bG oraz Bartosz Szymczak z kl. 3E w poetycki sposób zaprezentowali fragment dramatu kreując postaci: Goplany, Grabca, Chochlika i Skierki.


Na koniec wykonano wspólną fotografię i wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali obdarowani okolicznościowymi zakładkami do książek.

 


 

 

 

Światowy Dzień książki 2020


W tym roku ze względu na pandemię  obchody Światowego Dnia Książki zostały przeniesione do świata wirtualnego, w którym od kilku tygodni przyszło nam funkcjonować.

Publikujemy zatem zdjęcia ukazujące miłość do literatury w czasie przymusowej izolacji.
Autorom zdjęć bardzo, bardzo dziękujemy

Zamieszczamy również ciekawe strony, które mogą być pomocne w nauce i rozrywce w tym trudnym dla wszystkich czasie

 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

 

Zachęcamy do pobrania darmowych książek na stronie: https://czytajpl.pl

Pozdrawiamy Was serdecznie, życząc dużo zdrowia.

Pamiętajcie, książki też tęsknią za Wami, bo każda z nich chce Wam coś przekazać.
My też czekamy na WAS!!!

 


 

 

 

„The best of Marvel”

 

W środowe przedpołudnie miłośnicy komiksów mogli zmierzyć się w Konkursie Powiatowym „The best of Marvel”, którego organizatorami byli Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Czerniejewo.

W konkursie wzięły udział drużyny z różnych szkół naszego powiatu.
Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów startujących w 5 drużynach. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować  wystąpienie na temat: „Dobry komiks czytałem/czytałam”. Układali także tytuły filmów według chronologii wydarzeń oraz odpowiadali na pytania dotyczące filmów, aktorów i muzyki filmowej. Młodzież wykazała się bogatą wiedzą, kreatywnością i pomysłowością.
Po podliczeniu wszystkich  punktów III miejsce zajęła drużyna w składzie: Michał Stefański z kl. 1D i Michał Rączka z kl.1E. Natomiast zwycięzcą została drużyna mieszana: Tymoteusz Braciszewski z kl. 2B oraz Marcel Bartczak z III LO.
Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy !!!
Konkursowi towarzyszyła wystawa komiksów.
 

 

 

 

 

„Prymas Stefan Wyszyński na dziś”


W pierwszy poniedziałek lutego odbył się inauguracyjny cykl spotkań poświęcony prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu zatytułowany: „Prymas Stefan Wyszyński na dziś”.


Przedsięwzięciu towarzyszy krótki film, w którym o kardynale Stefanie Wyszyńskim wypowiadają się zarówno świadkowie żyjący i znający w czasach Prymasa, jak i młodzież która zna Prymasa Tysiąclecia z książek i przekazów. Fragment filmu został nagrany w murach naszej biblioteki z udziałem uczennic: Beaty Szczepankiewicz z kl. 1B i Małgorzaty Kukurendy z kl. 2E
Zapraszamy do obejrzenia
 

 

 

 

 

 

Świąteczny Kiermasz Książek


Jak co roku biblioteka szkolna zorganizowała w grudniu Świąteczny Kiermasz książek.


W ofercie znalazły się: bajki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, książki edukacyjne, kulinarne, obyczajowe. Wszystkie książki były nowe, pięknie wydane, w bardzo atrakcyjnych cenach!
Zakupiona książka mogła wzbogacić domowy księgozbiór lub być wspaniałym prezentem mikołajowym, urodzinowym lub świątecznym. Zachęcaliśmy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do odwiedzenia biblioteki szkolnej i zapoznania się z ofertą.
Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogacił bibliotekę szkolną o nowe lektury.
 

 

 

 

Warsztaty recytatorsko-teatralne

 

Dnia 27 i 28 grudnia wolny czas umiliły grupie naszych uczniów warsztaty teatralno-recytatorskie zorganizowane przez bibliotekę szkolną i Fundację św. Wojciecha Adalberta w Gnieźnie – współorganizatora Zjazdów Gnieźnieńskich.

Na zajęciach zostaliśmy poddani wszechstronnemu  treningowi aktorskiemu, na który składa się praca nad ciałem, głosem i przestrzenią. Instruktorzy warsztatów - Iwona Mirońska-Gargas i Marcin Gargas to nie tylko jury ogólnopolskich konkursów recytatorskich i założyciele Studia Teatr, ale także mistrzowie słowa, które było tematem przewodnim spotkania. W trakcie warsztatów mogliśmy poznać zarówno w teorii jak i praktyce zagadnienia z zakresu impostacji, dykcji, interpretacji słowa oraz mowy ciała i etykiety scenicznej.
Ponadto, spotkania ubarwione były licznymi anegdotami z życia i pracy prowadzących. Wszystko to stanowiło dla nas świetną zabawę doskonalącą znajomość technik rozluźniających, aktorsko-recytatorskich oraz pogłębiającą wiedzę na temat samoświadomości i umiejętności twórczego działania.
 

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości prowadzących Studio Teatr w Szczecinie

 

 

Fantastyczny sukces  w  dziedzinie fantastyki


Jeśli wiesz kim jest Frodo, co to Marvel, rozpoznajesz muzykę ze Star Wars, na widok obcego wpadasz w dobry humor i ogólnie lubisz fantastykę, ten wieczór jest dla Ciebie!
Tak reklamował się konkurs, w którym uczniowie naszej szkoły zdobyli I i II miejsce.


W piątkowe popołudnie 29 listopada w Publicznej Bibliotece w Czerniejewie odbył się Fantastyczny Turniej Drużynowy.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą dotyczącą filmu, literatury i muzyki z  zakresu fantastyki. Potrafili rozpoznać aktorów, cytaty, postaci, symbole i fragmenty utworów muzycznych.
I i II miejsce zdobyły drużyny naszej szkoły w składzie: Michał Rączka z kl. 1E i Michał Stefański  z  kl. 1D  oraz Julia Purol  i  Beata Szczepankiewicz z kl. 1B. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Konkurs był wspaniałą zabawą dla wszystkich uczestników.
 

 

 

 

Szkolne czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa w  naszej bibliotece


Już po raz czwarty biblioteka szkolna włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania


Dnia26 listopada nauczyciele-bibliotekarze wspólnie z  polonistką p. Agatą Klinger oraz uczniami klasy 2F przygotowali i zaprezentowali 28 fragmentów wzruszającej noweli pt. „Katarynka”. Imprezę poprzedziła prezentacja zdjęć przedstawiających szkolne czytania które odbyły się bibliotece w poprzednich latach.  Wprowadzenie przybliżyło zamysł Narodowego Czytania, jak również wyjaśniło powód wyboru utworów na ósmą edycję Narodowego Czytania 2019 – Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.
Podkreślono, że wspólną cechą zaproponowanych utworów jest refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem.
Nastrojowa muzyka, scenografia i stroje z epoki przeniosły widzów z kl. 1aG i 1eG w klimat XIX wiecznej Warszawy na ulicę Miodową.

 

 

 

Ogólnopolski konkurs "#cojaczytam"
 

Promowanie czytelnictwa może być fajną zabawą i dawać mnóstwo satysfakcji. Uczennice naszej szkoły wzięły udział w ogólnopolskim konkursie „#cojaczytam".


Konkurs #cojaczytam został ogłoszony we wrześniu, jego celem było pobudzenie zainteresowania młodzieży wartościowymi lekturami oraz promowanie mody na czytanie w naturalnym dla młodzieży środowisku jakim jest internet. Zadanie konkursowe polegało na przeprowadzeniu kampanii czytelniczej i udokumentowaniu jej w mediach społecznościowych.
Do konkursu zgłosiły się uczennice klasy pierwszej. Aleksandra Mańkowska, Julia Mańkowska i Natia Zdrojewska dokonały wyboru książek, które warto przeczytać. Następnie wykonały zdjęcia, plakaty oraz ulotki z wybranymi przez siebie lekturami znajdującymi się w zasobach naszej biblioteki. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły, a ulotki zostały zostawione w bibliotece i na terenie szkoły. Swoje działania umieściły na Instagramie i Facebooku pod hasłem #1loczyta#
Kampania promująca czytelnictwo została przesłana do organizatorów, pozostaje nam teraz czekać na ogłoszenie wyników.
Trzymamy kciuki!
 

 

 

 

Zajęcia poetycko-teatralne

 

12 listopada b.r. w czytelni Publicznej Biblioteki Pedagogicznej odbyło się spotkanie z poezją, której bohaterami byli Izabela Pawlak i Rafał Bielazik.


„Kropla świeżości" to już drugi tomik poezji Izabeli Pawlak. Jego prezentacja odbyła się poprzez recytację wierszy w akompaniamencie muzyki gitarowej, której kompozytorem jest Rafał Bielazik. Muzyka i poezja wspaniale przenikały się i tworzyły niesamowitą aurę. Podczas spotkania swoje umiejętności recytatorsko-aktorskie zaprezentowały uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kłecku, którzy są laureatami konkursu „Od Świtezianki do Luthien".


Po spotkaniu z poezją udaliśmy się do Teatru im. Aleksandra Fredry na warsztaty teatralne, które poprowadziła pani Magdalena Musiał-pedagog teatru.
Na zajęciach, które odbywały się w sali prób młodzież wykonywała różne zabawy integrujące grupę oraz pracowała z tekstem z podziałem na role. Na koniec odbyło się zwiedzanie teatru, gdzie mogliśmy poznać przeróżne zakamarki niedostępne dla widza.


W zajęciach uczestniczyły uczennice klas: 1dG i 1F.
To był mile i owocnie spędzony czas.

 

 

 

 

Czytaj.pl

 

Nasza szkoła dołączyła po raz drugi do 1000 szkół w całej Polsce, które biorą udział w Czytaj PL – jednej z największych na świecie akcji promujących czytelnictwo. „Upoluj swoją książkę" wychodzi naprzeciw wymaganiom młodych ludzi i udostępnia internetową wypożyczalnię e-booków. Wszystko dzięki jednej aplikacji i jednemu kodowi. Wystarczy smartfon.

Dziś w naszej szkole odbyła się inauguracja akcji promującej czytelnictwo Czytaj.pl. Ideą akcji jest udostępnienie całej społeczności szkolnej nowoczesnej formy czytania książek w formie e-booków. Wystarczy do tego smartfon i zeskanowanie kodu QR, który znajduje się na plakatach informacyjnych: przy wejściu do szkoły, do biblioteki oraz na tablicy ogłoszeń obok sali nr 15.
Po zeskanowaniu czeka na przeczytanie 12 bestsellerów. Ambasadorkami akcji w naszej szkole zostały uczennice z Koła Sympatyków Biblioteki: Martyna Głowacka, Hania Kiełczewska i Patrycja Przybyłek z kl. 1dG, które podczas dużej przerwy rozdawały ulotki informujące o akcji.
Zapraszamy do czytania w długie, jesienne wieczory :-)
 

 

 

BOOKCROSSING

 

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji: BOOKCROSSING - Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania!
Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej". Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Taki punkt wymiany książek powstał w naszej bibliotece!
Dołączcie do naszej bookcrossingowej społeczności ! Działajcie z nami, uwalniajcie książki.
To takie proste! Dzięki Wam świat może stać się jedną wielką biblioteką.
Odkrywaj! Czytaj! Uwalniaj! Zapraszamy !!!
 

 

 

Święto Biblioteki

 

W czwarty poniedziałek października w szkołach na całym świecie świętowano Dzień Bibliotek Szkolnych. Jest to wspaniała okazja, aby tego dnia promować bibliotekę szkolną

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Jego celem jest podkreślenie, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Hasło tegorocznych obchodów to słowa: "Wyobraź sobie".

Z tej okazji w bibliotece szkolnej przygotowano kilka atrakcji. Nadano przez radiowęzeł audycję informującą o Święcie oraz  przygotowano wystawę w gablocie. nr 3 w holu szkoły. Został podsumowany konkurs "Sleeveface, czyli ubierz się w książkę", polegający na kreatywnym wykonaniu fotografii okładki książki i jej dopełnieniem, aby tworzyła całość. W konkursie I miejsce zajęła Julia Purol z kl. 1B, II miejsce-Patrycja Modrzejewska z kl. 1EG, III- Beata Szczepankiewicz z kl. 1B. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Łuczyńska z kl. 1B. Dziewczęta otrzymały nagrody książkowe oraz słodkie upominki. Nagrodzone fotografie można obejrzeć w naszej książnicy.

W bibliotece czekała na uczniów wystawa zakładek do książek z różnych stron świata oraz akcja "Bookcrossing-Uwalniamy książki!".

Dziewczęta z Koła Sympatyków Biblioteki przygotowały słodkie wypieki, którymi byli częstowani uczniowie wypożyczający książki.

To był bardzo miły i pełen czytelników dzień.

 

 

 

Sukces w Powiatowym Konkursie Recytatorskim

 

Czy fantastyka może być poezją? Okazuje się, że jak najbardziej, ponieważ wiele wierszy zawiera elementy baśniowe i fantastyczne.
Połączenie poezji i fantastyki zaowocowało konkursem recytatorskim „Od Świtezianki do Luthien", w którym uczennica naszej szkoły zajęła I miejsce.

 

Popołudniową porą w piątek 25 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo spotkali się miłośnicy fantastyki, poezji i recytacji.
Powiatowy konkurs recytatorski - Fantastyka to także poezja: „Od Świtezianki do Luthien" zgromadził uczestników z różnych szkół i grup wiekowych.


Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Wiktoria Szarzyńska z kl.1bG, Oliwia Górna, Kinga Gorczycka-Smyk i  Maciej Serżysko z kl. 1e oraz Małgorzata Kukurenda z kl.2e.


Różnorodność wykonywanych utworów z elementami fantastyki pozwolił z satysfakcją stwierdzić, iż młodzież bardzo dobrze zna poezję, rozumie ją i potrzebuje jej. Podziwiano techniki wygłaszania utworu poetyckiego, warsztat aktorski i umiejętność interpretacji.


W kategorii szkoły ponadgimnazjalne jury przyznało I miejsce uczennicy naszej szkoły - Wiktorii Szarzyńskiej z kl.1bG za wspaniałą interpretację wiersza „Lilije"-Adama Mickiewicza, natomiast Małgorzata Kukurenda z kl.2e otrzymała wyróżnienie.


Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.
Organizatorami Konkursu była Biblioteka Miasta i Gminy Czerniejewo, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie oraz Klub Fantasmagoria.

 

 

Dzień Głośnego Czytania

 

We wtorek 8.10. Koło Sympatyków Biblioteki popularyzowało czytanie na głos w przedszkolu "Leśne Ludki".
Dzień Głośnego Czytania to święto dedykowane przede wszystkim najmłodszym dzieciom. Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta jest związana z urodzinami Joanny Papuzińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Z tej okazji Koło Sympatyków Biblioteki udało się we wtorkowe przedpołudnie - 8 października do zaprzyjaźnionego przedszkola "Leśne ludki", aby poczytać wszystkim przedszkolakom wiersze, zagadki, bajki i opowiadania.
Dzieci chętnie wysłuchały przygotowanych utworów, żywo reagowały i odpowiadały na pytania. Na koniec nagrodziły czytających gromkimi brawami i podziękowaniami.

 



 

 

Narodowe Czytanie "Katarynki"

 

Narodowe czytanie jest akcją społeczną, która od 2012 roku ma za zadanie popularyzację literatury narodowej poprzez publiczne odczytywanie fragmentów książek. W tym roku w Gnieźnie czytano jedną z ośmiu nowel, a mianowicie „Katarynkę" – Bolesława Prusa. Wśród czytających nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.

W sobotnie przedpołudnie przed wejściem do Starego Ratusza można było usłyszeć dźwięki akordeonu zachęcające przechodniów do uczestnictwa w akcji.
Wszystkich zebranych przed Ratuszem powitała pani Katarzyna Wilczkowska-kierownik Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie,a potem został przeczytany pierwszy fragment noweli przez aktora Michała Frydrycha.Kolejne fragmenty były odczytane we wnętrzach Ratusza przez zaproszonych gościwśród których byli: parlamentarzyści, Prezydent Miasta Gniezna-Tomasz Budasz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusz Pilak, dyrektor naszej szkoły – pan Paweł Matkowski oraz uczniowie z klas humanistycznych: Jagoda Białek, Joanna Kubasik oraz Nikodem Wejerowski  oraz uczniowie szkół gnieźnieńskich, harcerze i inni.
Odwołując się do bohaterki „Katarynki", która była niewidoma, niektóre fragmenty zostały odczytane przy pomocy języka Braille'a i języka migowego. Aby uwrażliwić zebranych na problem osób z niepełnosprawnościami zaproponowano aby założyć opaski na oczy w trakcie muzycznego występu akordeonistów.
Ciekawym punktem spotkania był wykład dr Pauliny Gołaskiej z GSW Milenium nt. Egalitaryzm sztuki, czyli o twórczości osób z niepełnosprawnością.
Zainteresowani mogli otrzymać okazjonalny stempel z logo Narodowego Czytania na pocztówce w widokiem Gniezna lub we własnym egzemplarzu „Katarynki".
 

 

"Jak nie czytam, jak czytam"

 

W piątek 7 czerwca już po raz czwarty odbyła się najpopularniejsza w Polsce akcja "Jak nie czytam, jak czytam", w ramach której uczniowie w tym samym czasie czytali dla przyjemności. Jej celem jest promowanie czytelnictwa i stworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką.

Tym razem w szkolnym happeningu uczestniczyli humaniści z klasy 2C, którzy podczas dużej przerwy przybiegli do biblioteki aby wspólnie poczytać. Każdy czytał to, co lubi najbardziej, więc była to również okazja do tego aby promować ulubione książki oraz mile spędzić czas .
Organizatorem akcji jest wydawca miesięcznika "Biblioteka w Szkole", a patronem honorowym Biblioteka Narodowa.
Głównym celem od pierwszej edycji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki tak, by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Jest to doskonała okazja do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych okolicznościach. Z roku na rok akcja zyskuje coraz większą liczbę sympatyków i według obliczeń w zeszłym roku czytało 406 312 osób. Być może w tym roku rekord zostanie pobity?
Wierzymy, że tak będzie :)

 


 

 

 

I miejsce Chrobrzaków na V Turnieju Książkożerców

 

V Gnieźnieński Turniej Książkożerców już za nami. Triumfatorami konkursu została drużyna z naszej szkoły.

W piątkowe popołudnie 29 marca miłośnicy literatury spotkali się w MOK-u, aby wziąć udział w  zmaganiach literackich.
Organizatorem imprezy był Klub Dyskusji o Książce, który już po raz piąty zorganizował Turniej Książkożerców w ramach 9 Festiwalu Literackiego "Preteksty".

Pytania dotyczyły popularnej wiedzy z literatury polskiej i obcej, uczestnicy rozpoznawali też tytuły książek po okładkach, z których usunięto napisy oraz odpowiadali na pytania dotyczące laureatów nagród literackich.
Atmosfera była gorąca, rywalizacja zacięta, a uczestników nie opuszczał dobry humor.
W turnieju wzięły udział dwie drużyny z naszej szkoły: "Biologiczne świry" w składzie: Liwia Burzyńska, Julia Orlikowska, Julia Pęczkowska z kl.2E - która po dogrywce zajęła IV miejsce oraz "Nebulochaotyczni interkosmonauci": Michalina Strzelecka z kl. 1A. Kacper Filipiak i Dawid Kędziora z kl. 1B którzy zajęli I miejsce.

Niesamowite i godne podkreślenia jest to, że zwycięzcy są uczniami klas matematyczno-informatyczno-przyrodniczych, a czytanie książek jest również w kręgu ich zainteresowań.

 

 

 

Naturalnie, zdrowo i ekologicznie!

 

Wiosna zawitała do nas kilka dni temu. Jest to doskonały czas, aby zadbać o środowisko i propagować zdrowy styl życia. Z tej okazji młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wykładach i warsztatach zorganizowanych pod hasłem: Naturalnie, zdrowo i ekologicznie!
W poniedziałek, 25 marca 2019 roku uczniowie klasy 1D zostali zaproszeni do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie na warsztaty oraz wykład.
Na początku udaliśmy się na wspomniane wyżej warsztaty, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak zrobić naturalne, domowe kosmetyki z bardzo popularnych i tanich składników, które każdy z nas może znaleźć w swojej kuchni. Niesamowite, jak wiele rzeczy da się przetworzyć i wykorzystać nawet w zakresie tego, co jemy i pijemy na co dzień. Poznaliśmy kilkanaście prostych przepisów na kosmetyki, na przykład na peeling kawowy czy z płatków owsianych. Brzmi nieprawdopodobnie , a nawet trochę dziwnie, ale dla ochrony środowiska warto spróbować. Tak niewielkim wysiłkiem i kosztem jesteśmy w stanie ograniczyć ilość zużywanych chemikaliów i produkowanych śmieci i ulżyć nieco Ziemi. Mały krok dla nas, ogromny dla przyrody.
Warsztaty zostały przygotowane przez uczniów z Wydziału Technika Farmaceutycznego Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie
W międzyczasie mogliśmy zapoznać się ze szczegółami akcji pt. „Wymień się!”, która polega na możliwości przyniesienia swoich niepotrzebnych rzeczy do biblioteki, gdzie można znaleźć sobie coś na wymianę. Akcja trwa od 18-30 marca.
Później udaliśmy się na wykład, który poprowadził mgr inż. Stanisław Świtek z Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Wykład dotyczył zmian w rolnictwie i jego wpływie na środowisko oraz o tym, jak skutecznie o nie dbać. Słuchaliśmy o starożytnej praktyce planowania przestrzeni w celu osiągnięcia zgodności ze środowiskiem naturalnym, popularnie zwanej feng shui. Widzieliśmy także, jak owady pszczołowate przeżywają okres zimy a także dowiedzieliśmy się, jak wygląda ich cykl życiowy.
Te dwie godziny dały nam wszystkim bardzo wiele do myślenia i uświadomiły, jak ważne jest dbanie o środowisko w naszym najbliższym otoczeniu.
 

 

 

"Zakochaj się w czytaniu"

 

Walentynki to cudowny czas miłości. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała akcję "Zakochaj się w czytaniu", promując literaturę piękną z wątkiem miłosnym.

Dla czytelników z okazji Walentynek w dniach 11.02-15.02.2019 biblioteka szkolna przygotowała 50 tajemniczych książek - niespodzianek.
Każda z nich była owinięta w szary papier ozdobiony czerwonym sercem i cytatem o miłości.
Czytelnicy odwiedzający w tygodniu bibliotekę sami wybierali książki na swoje walentynkowe randki bez rekomendacji, bez czytania recenzji, nie znając autora i tytułu książki.
Akcja ta wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i uśmiechów.
Wybór w ciemno prawdopodobnie wpłynął również na poszerzenie gustów czytelniczych. Uczniowie mieli okazję zabrać do domu i przeczytać książki, których być może w tradycyjny sposób nigdy by nie wypożyczyli.
Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, bezsenne noce i wspólny wypoczynek.

 

 

 

Podziękowania i miły prezent ze szkoły w Grodnie

 

Miła niespodzianka czekała na nas po powrocie z ferii.Polska szkoła im. św. Jana Pawła II w Grodnie przysłała nam podziękowania za życzenia świąteczne oraz 100 kartek prezentujących walory i piękne zakątki naszej ojczyzny.

Otrzymaliśmy kartki przedstawiające Grodno oraz folder szkoły i spóźnione życzenia świąteczne wraz z pozdrowieniami od uczniów tej szkoły.

 

 

 

„The Best of Marvel"

 

Tuż przed feriami miłośnicy komiksów mogli zmierzyć się w konkursie powiatowym „The Best of Marvel", który odbył się w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej. Karolina Milaimi i Marta Mardas z kl. 2C wzięły udział w finałowych zmaganiach.

W konkursie wzięły drużyny z różnych szkół naszego powiatu. Pierwsze zadanie polegało na stworzeniu mema związanego z tematem konkursu  i popularyzującym czytelnictwo oraz napisaniu tekstu przedstawiającego możliwy dalszy ciąg ostatniej części Avengersów. Na to mieli czas do końca poprzedniego roku.
W finałowym spotkaniu, które odbyło się 11.01.2019  uczestnicy rozpoznawali cytaty i muzykę z filmów, dopasowywali reżyserów do filmów oraz twórców do postaci komiksowych.
Układali także tytuły filmów według chronologii wydarzeń oraz odpowiadali na pytania o filmowych aktorów. Młodzież wykazała się bogatą wiedzą filmową,  kreatywnością i pomysłowością.
Nasza drużyna po podliczeniu wszystkich punktów zajęła V miejsce i otrzymała nagrody książkowe oraz gadżety promocyjne. Gratulujemy !!!
Konkursowi towarzyszyła wystawa komiksów

 


 

 

Międzynarodowy projekt "Uroki Polski"

 

Nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowym projekcie "Uroki Polski", który został zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Projekt był realizowany od zeszłego roku szkolnego i polegał na zebraniu 100. kartek przedstawiających różne zakątki naszego kraju. Organizatorem akcji jest Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie.
Kartki zostały zebrane i przesłane wraz z życzeniami świątecznymi  do wskazanej przez organizatora szkoły, którą jest Polska Szkoła Społeczna im. św. Jana Pawła II w Grodnie na Ukrainie.
Mamy nadzieję że przesyłka dotrze jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia i będzie miłym prezentem świątecznym dla naszych Rodaków.
Wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w zbiórkę widokówek składam serdeczne podziękowania.

 

 

 

Szkolne czytanie "Przedwiośnia"

 

Akcję propagującą znajomość literatury polskiej w ramach Narodowego Czytania „Przedwiośnia"  już po raz trzeci zorganizowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.


20. listopada minęła 93. rocznica śmierci Stefana Żeromskiego, niedawno odbyły się też uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.
Z tej okazji młodzież z klasy 3i2 (klasa humanistyczna) pod okiem polonistki Agaty Klinger  z pomocą nauczycieli bibliotekarzy: Renaty Frasz i Janusza Zawadzkiego przygotowała  w sali audiowizualnej biblioteki szkolnej czytanie wybranych fragmentów „Przedwiośnia".
W klimat  lat 20 tych XX wieku wprowadziła prezentacja o Stefanie Żeromskim.
Scenografia przedstawiała pociąg, nawiązując do podróży głównego bohatera powieści powracającego do Polski.
Czytający byli ubrani w stroje z epoki. Całość dopełniała muzyka i fragmenty filmu.

 

 

Święto Biblioteki

 

Dnia 22. października świętowano na całym świecie MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

Dzień ten został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego i jest obchodzony w czwarty poniedziałek października. Jego celem jest zwrócenie uwagi na to, jak ważny udział w edukacji mają biblioteki szkolne. Hasło tegorocznych obchodów to słowa: "KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ".
Święto Biblioteki w naszej szkole rozpoczęliśmy od krótkiej audycji nadanej przez radiowęzeł, którą przygotowało Koło Sympatyków Biblioteki. Został ogłoszony konkurs na grupowe zdjęcie z książkami "Pokażcie co czytacie". W korytarzu szkolnym na parterze zostały przygotowane plakaty, na których młodzież wpisała 100 książek dotyczących wolności w różnych aspektach oraz ulubiony cytat z książki. Natomiast w bibliotece szkolnej można było zobaczyć wystawę "Zakładki do książek  z  rożnych stron świata".
Trzy dni świętowania upłynęły w miłej i wesołej atmosferze.

 

 

 

Gra miejska "Nie tylko Kareja - czyli ulice naszego miasta"

 

W piątkowe popołudnie 19.10.2018 r.  odbyła się gra miejska "Nie tylko Kareja - czyli ulice naszego miasta". Wzięły w niej udział dwie drużyny z naszej szkoły - "Gang słodziaków" oraz "Drużyna Voltrona".

Gra została zorganizowana przez Klub Dyskusji o Książce działający przy Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna w ramach odbywającej się IV edycji Fyrtla - czyli festiwalu promującego dziedzictwo kulturowe  naszego miasto. Celem było promowanie historii Gniezna poprzez zapoznanie się ze współczesnymi i przeszłymi losami gnieźnieńskich ulic.
Uczestnicy odwiedzili na trasie 5 lokacji, w których rozwiązywali zadania, a po zakończeniu każdej z nich otrzymywali wskazówkę dotyczącą kolejnego miejsca do którego musieli się udać.
Po podsumowaniu i podliczeniu punktów "Drużyna Woltrona" zajęła II miejsce, a "Gang słodziaków" III miejsce, otrzymując nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.

 

fot. Piotr Degórski oraz Anna Furman
 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki

 

Muzyka jest obecna w życiu każdego człowieka. Wpływa na nasze emocje, uspokaja i rozładowuje stres. Właśnie o tym mogli przekonać się uczniowie I LO, którzy świętowali Międzynarodowy Dzień Muzyki.
 

Od 1975 roku na całym świecie właśnie 1-go października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, podczas którego odbywa się wiele muzycznych gal oraz koncertów. Ten dzień to doskonała okazja do promowania muzyki. Obchody tego dnia zainicjował Yehudi Menuhin – amerykański wirtuoz skrzypiec i  wiolonczeli oraz dyrygent. Z tej okazji uzdolniona muzycznie młodzież naszej szkoły przygotowała koncert. Była to muzyczna wędrówka po różnych epokach począwszy od muzyki średniowiecza, a na współczesnych utworach kończąc.
Wszystkich zgromadzonych powitali prowadzący: Karolina Perkowska i Kacper Rutkowski z kl. 3i1. Pierwszymi utworami zaprezentowanymi przez młodych muzyków były utwory z epoki średniowiecza: „Bogurodzica” i pieśń studencka „Gaudeamus” w wykonaniu kwartetu w składzie: Oliwia Stelmaszyk, Ania Zielińska, Mateusz Bartkowicz, Maciej Niedzielski i Michał Żółtowski.
W klimat baroku wprowadził Michał Flakowski grający na skrzypcach przy akompaniamencie Ani Zielińskiej. Marcelina Siwka zagrała na klarnecie pierwszą część koncertu klarnetowego F-dur Carla Stamitza,  a potem utwór „Solo de concours”Andre Messager , kompozytora epoki romantyzmu. W tej części wystąpił również Mateusz Bartkowicz wykonując na fortepianie  kompozycję „Gymnopedies” nr 1 Erika Satiego.
Wiek XX uważa się za początek jazzu, dlatego przedstawiono standard jazzowy „The girl of Ipanema” Franka Sinatry w wykonaniu Michała Żółtowskiego –wokal, przy akompaniamencie Jordana Niedzielskiego.
Koniec XX wieku  to debiut i sukces konkursu Eurowizji w 1994 roku. Piosenka „To nie ja” w wykonaniu Edyty Górniak zajęła wówczas drugie miejsce,  a na koncercie  wykonała ją Joanna Kosz przy akompaniamencie Michała Żółtowskiego i Michała Flakowskiego.
Największe zainteresowanie widowni wzbudziły dwa współczesne utwory: „Radioactive” zespołu Imagine Dragons w wykonaniu Amandy Dobrychłop
z towarzyszeniem zespołu w składzie: fortepian – Michał Żółtowski, gitara elektryczna – Michał Flakowski, bas – Jordan Niedzielski oraz perkusja – Jakub Kozłowski. Druga kompozycja to utwór undergroundowy „Say my name” w wykonaniu Alicji Libert z towarzyszeniem zespołu.

Na koniec wybrzmiał utwór pt. „Moje życie jest muzyką” - skomponowany i napisany przez uczniów naszej szkoły.
Koncert dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, pełniąc zarówno funkcję dydaktyczną  jak i rozrywkową.
 

 

 

Dzień Głośnego Czytania

 

W piątek 28.09 w przeddzień Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Koło Sympatyków Biblioteki popularyzowało czytanie na głos w przedszkolu "Leśne ludki".

Dzień Głośnego Czytania to święto dedykowane przede wszystkim najmłodszym dzieciom. Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data ta jest związana z urodzinami Joanny Papuzińskiej - autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Z tej okazji Koło Sympatyków Biblioteki udało się w piątkowe przedpołudnie - 28 września do zaprzyjaźnionego przedszkola "Leśne ludki", aby poczytać wszystkim przedszkolakom wierszyki, bajki i opowiadania.
Dzieci chętnie wysłuchały przygotowanych utworów, żywo reagowały i nagrodziły czytających gromkimi brawami i przytulaskami.


 

 

 

Współtworzyliśmy audycję „Nocne czaty"  w programie czwartym Polskiego Radia.

 

Przesłaniem  XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, a jednocześnie tematem audycji radiowej była tematyka szeroko rozumianej wolności.
Młodzież naszej szkoły spotkała się w deszczowy, niedzielny wieczór w bibliotece szkolnej, która na tą chwilę zmieniła się w studio radiowe.
O tym, co oznacza wolność na różnych płaszczyznach wraz z dziennikarzem Przemysławem Goławskim rozmawiali nasi uczniowie, będący wolontariuszami podczas kończącego się XI Zjazdu Gnieźnieńskiego: Joanna Kubasik, Jagoda Pijanowska, Karolina Szelestowska, Wojciech Fabiś i Konstanty Witt.
 

 

 

 

XI Zjazd Gnieźnieński

 

 

Od piątku 21.09 do niedzieli 23.09 nasza szkoła tradycyjnie stała się centrum wydarzeń zjazdów gnieźnieńskich. Tym razem XI Zjazd Gnieźnieński odbył się pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa".



Trzydniowe spotkanie wypełniły wykłady, debaty,  panele dyskusyjne, spotkania warsztatowe odbywające się w naszej auli i sąsiadującego Instytutu Kultury Europejskiej.
W Zjeździe brało udział 621 gości, 156 dziennikarzy, blisko 60 prelegentów z różnych krajów. Odbyło się 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne.
Ponieważ Zjazd ma charakter ekumeniczny brało w nim udział 10 kościołów chrześcijańskich różnych wyznań z Europy Środkowo-Wschodniej reprezentowanych przez duchownych, polityków, myślicieli i publicystów. Tematyka kongresu skupiła się wokół wolności z uwagi na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Debatujący zastanawiali się, jak ten „dar wolności" powinien być mądrze zagospodarowany oraz jakie niebezpieczeństwa mu zagrażają we współczesnej Europie. Zjazd odbył się z osobistym udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz reprezentującego Stolicę Apostolską kard. Petera Turksona , prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.


Uczestnikami Zjazdu opiekowała się grupa 40 uczniów naszej szkoły (w tym jedna absolwentka) którzy poświęcili swój czas  i przez trzy dni  ciężko pracowali.
Wolontariusze zaczęli pracę  już w czwartkowe popołudnie pakując do 1000 toreb: materiały zjazdowe, teczki i gadżety.
Następnego dnia, tuż przed inauguracją Zjazdu i wizytą Prezydenta RP - zajęli strategiczne stanowiska  w holu szkoły takie jak: rejestracja uczestników Zjazdu, obsługa prelegentów, punt informacyjny.
Inna grupa wolontariuszy pracowała w auli asystując prowadzącemu, zmieniając scenografię sceny oraz rozdawała słuchawki tłumaczeń symultanicznych i obsługiwała tłumaczy.
Część zespołu pomagała w Instytucie Kultury Europejskiej, inni z kolei dbali o ogólny ład i porządek, pracowali w szatni,  wskazywali gościom drogę na posiłki oraz zabezpieczali plac apelowy.
W sobotni wieczór nasi uczniowie pomagali również w organizacji koncertu Pani Stanisławy Celińskiej.
Wszyscy wolontariusze wykazali się niezwykłą życzliwością, empatią, profesjonalizmem, chęcią niesienia pomocy co zauważyli i za co serdecznie dziękowali wszyscy uczestnicy Zjazdu.
Szczególne podziękowania popłynęły z ust gospodarza Kongresu Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka.

 

 

 

Narodowe czytanie "Przedwiośnia" - Stefana Żeromskiego w Gnieźnieńskiej Parowozowni.

 

W sobotnie przedpołudnie młodzież, absolwenci oraz nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu "Przedwiośnia", które odbyło się w niecodziennej scenerii - zabytkowej parowozowni.


Wspólne czytanie powieści poprzedził wykład zatytułowany „Słodko-Gorzki smak Przedwiośnia" przygotowany i zaprezentowany przez Panią Annę Kurzeję-Plutę.

Zanim zacytowano pierwsze fragmenty książki wybrzmiało piękne preludium Chopinowskie e-moll op. 28 nr 4.

Na uczestników Narodowego Czytania czekały pocztówki, na których zostały odciśnięte okolicznościowe pieczęci: „Przedwiośnia" i „100 lat niepodległości".

Wcześniej swoje przedsięwzięcie sfinalizowali miłośnicy czytania i turystyki na dwóch kółkach, którzy wybrali się rajdem rowerowym do Żydowa, gdzie zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym osoby walczące w bitwach sprzed blisko wieku. Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem "Roty" oraz zwiedzaniem obiektu i dworca kolei wąskotorowej.

Partnerem wydarzenia była "Czytelnia na piętrze" działająca w I  Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie.

Niektóre zdjęcia zamieszczono dzięki uprzejmości i za zgodą portalu: informacjelokalne.pl

 

 

 

 

"Jak nie czytam jak czytam"

 

 

Młodzież I LO lubi spędzać czas z książką. Udowodnili to w piątkowe przedpołudnie podczas dużej przerwy...

Już po raz trzeci uczniowie I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie włączyli się w ogólnopolską akcję masowego czytania "Jak nie czytam jak czytam".  
Tłumnie zebrali się na dziedzińcu szkoły w piątkowe przedpołudnie - 8. czerwca podczas dużej przerwy, aby pobić kolejny rekord i udowodnić, że czas spędzony z książką może być niezwykle atrakcyjny.
W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z wszystkich klas, która czytając swoje ulubione książki, utworzyła napis "I LO CZYTA". Impreza odbyła się w miłej i słonecznej aurze.

 

 


 

Biblioteka szkolna współorganizuje projekt: "UROKI POLSKI - NASZEJ OJCZYZNY CZYLI 100 WIDOKÓWEK Z POLSKI NA 100 - LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI".


Celem projektu jest zebranie 100 widokówek – niezapisanych przedstawiających walory i zabytki turystyczne Polski. Pocztówki zostaną wysłane do jednej z wyznaczonych na świecie szkół wraz z prezentacją naszej szkoły. Projekt trwa od 15. maja do 11. listopada b.r. Widokówki można przynosić do biblioteki szkolnej. Widokówek nie zwracamy.
Zapraszamy do współpracy :-)
 

 


 

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Kobiet, ponieważ w tym roku obchodzimy 100. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz Szkoła Podstawowa nr 6 zorganizowały seminarium "Energia kobiet".

Spotkanie rozpoczęło się zarysem historii walk kobiet o swoje prawa. Prelegenci: Kamila Kasprzak-Bartkowiak oraz Paweł Bartkowiak z gnieźnieńskiego Klubu Krytyki Politycznej wygłosili ciekawy wykład dotyczący walki kobiet o uzyskanie swoich praw. Kolejnym punktem była dyskusja panelowa z udziałem: Karoliny Koszeli - sportowca, strongwoman i trenera personalnego oraz Renaty Szwacińskiej -Rurek i Gabrieli Giszczyńskiej - Marciniak z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Medyk" w Gnieźnie. Panie dokonały autoprezentacji i chętnie odpowiadały na pytania zadawane przez młodzież.

Ostatnim punktem seminarium były warsztaty z samoobrony, które zostały poprowadzone przez Klaudię Piórek, Aleksandrę Politowicz i Sebastiana Kordela z Akademii Karate Tradycyjnego "Samuraj". Seminarium towarzyszyła wystawa książek o kobietach.

W seminarium wzięły udział grupy uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała Julia Macioszek z klasy 2i2.

 

 

 


 

Zabawa czytelnicza "Randka z książką" dobiegła końca.

Miłośnicy literatury pięknej wypożyczyli wszystkie zapakowane książki, a było ich 44 egzemplarze. Zapewne będą się nimi delektować podczas Walentynek i rozpoczętych już ferii...:-)

Renata Frasz
 

 


 

W piątkowy poranek 9. lutego młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w lokalnych obchodach z okazji "Dnia Bezpiecznego Internetu" zorganizowanych przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną Filia w Gnieźnie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Gnieźnie i Komendę Powiatową Policji w Gnieźnie.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony  z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i jego celem jest propagowanie działań  na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Hasło przewodnie tegorocznych obchodów: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci".
Młodzież z gnieźnieńskich  szkół wraz z opiekunami, zaopatrzeni w transparenty z hasłami promującymi kulturę i szacunek w Internecie spotkała się Rynku.
W eskorcie policji uczestnicy przeszli ulicami pierwszej stolicy do auli III Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbyły się krótkie wykłady dr Justyny Śmietańskiej - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i st. asp. Krzysztofa Sochy, profilaktyka społecznego z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie.
Udział w happeningu pozwolił uświadomić młodzież jak ważny jest szacunek, kultura i tolerancja zarówno w sieci, jak i w realnej rzeczywistości.



 


 

Walentynki tuż, tuż...Biblioteka szkolna przygotowała dla Was niezapomniane i romantyczne chwile z...książką.

W ostatnim tygodniu przed feriami zapraszamy do biblioteki na randkę w ciemno...z książką.
Na wszystkich miłośników literatury czeka zabawa czytelnicza polegająca na wypożyczeniu zapakowanej książki bez rekomendacji, bez wiadomości o tytule i autorze zdając się na łut szczęścia.
A potem...albo można zaczytać się i przeżyć niezwykłe chwile z książką, albo spróbować za rok.
My jednak wierzymy, że randka z książką z naszej biblioteki będzie niezwykle udana i tego Wam życzymy :-)

 

 


 

 

Polecamy

 

 

 


Szanowni Rodzice!

Nasza szkoła uczestniczy w programie MEN-u „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", dzięki któremu otrzymała 15 tys. zł na zakup książek z literatury pięknej i popularno-naukowej.

Wśród młodzieży i nauczycieli został przeprowadzony sondaż, w którym wybrano wymarzone książki do naszej biblioteki.
Pragniemy uświadomić Państwu jak wielką rolę w codziennym życiu każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci i młodzieży odgrywa czytanie.
Największe autorytety twierdzą zgodnie, że warto czytać książki, a odzew społeczeństwa brzmi: po co mamy to robić? Według badań 38% Polaków w ogóle nie czyta książek. Zaciekli przeciwnicy czytelnictwa nie wiedzą co tracą! Istnieją poważne przesłanki do czytania.
Załączamy zatem prezentację, w której znajdziecie Państwo kilka powodów dla których warto, aby Wasze dzieci częściej sięgały po literaturę.
Wierzymy głęboko, że dzięki Państwa pomocy i nowo zakupionym książkom poziom czytelnictwa wzrośnie.

Nauczyciele-bibliotekarze

 

 


 

 


 







treść została wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/strona,.html