„Żywa Biblioteka”

2022-04-28 00:00:00

Pierwsza edycja ”Żywej Biblioteki” już za nami. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece można było wypożyczyć książki, ale nietypowe, bo byli nimi ludzie.

W piątek 22 kwietnia  w Centrum Estede odbyła się „Żywa biblioteka”, w której można było wypożyczyć niezwykłe książki o niebanalnych treściach - byli nimi żywi ludzie. Od godziny 16.00 do 19.00  można było przyjść i wypożyczyć sobie jakiś “tytuł”.


W bibliotecznym katalogu czekały następujące książki – osoby: wegetarianka, wierzący imieniu Jezusa, osoba demiseksualna, osoba transpłciowa, osoba poruszająca się na wózku, żona muzułmanina, opowieść o depresji oraz książka w dwóch tomach.


Do Żywej Biblioteki mógł przyjść każdy, kto chciał poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego sytuacji, poglądach, życiu. Była to także przestrzeń do weryfikacji własnych stereotypów. Nie było tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności.


Każdy Czytelnik/Czytelniczka miał 20 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką.
Centrum Kultury „Scena to dziwna” stało się miejscem dialogu, przyjaznej i życzliwej atmosfery i zrozumienia dla różnych ludzi i reprezentowanych przez nich różnych poglądów.
Podsumowaniem akcji był wykład mgr Dominika Haaka, z Centrum Terapii HAAK w Poznaniu, o tematyce antydyskryminacyjnej pt. „Strefy wolne od zdrowia psychicznego”.


Żywa Biblioteka odbyła się w ramach projektu "Lokalnie dla różnorodności" realizowanego przez Stowarzyszenie Diversja przy wsparciu Credit Agricole Bank Polska z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Organizatorami tego przedsięwzięcia byli:
Centrum Aktywności Społecznej Largo w Gnieźnie,
Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie,
Biblioteka I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,
Biblioteka ZSP nr 3 w Gnieźnie
Biblioteka Milenium

Renata Frasz
 





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,zywa-biblioteka.html