Zwycięstwo w IV edycji Projektu "Wielkopolska Superliga Liceów"

2025-05-15 00:00:00

Zakończyły się tegoroczne rozgrywki ligi biologiczno/chemicznej odbywającej się w ramach Wielkopolskiej Superligi Liceów.

NaszÄ… szkołę reprezentowaÅ‚ zespóÅ‚ klas czwartych i trzecich z profilu medycznego w skÅ‚adzie: Natalia IgliÅ„ska kl.IVE, Antonina PaÅ„czak kl.IIIC, Oktawia Brodecka kl. IIIB, Oskar Grobelny kl.IIIG, Patryk Kotula kl.IVC, Igor Wyrwas kl.IIIC. Zawodnicy i zawodniczki byli doskonale przygotowani do każdego meczu.


Emocje zwiÄ…zane z rywalizacjÄ… towarzyszyÅ‚y nam do ostatniego meczu - byÅ‚o warto ZOSTALIÅšMY ZWYCIĘZCAMI wÅ›ród szkóÅ‚ z Wielkopolski.


W LBCH w roku szkolnym 2024/2025 udziaÅ‚ braÅ‚o 7 szkóÅ‚ ponadpodstawowych z województwa wielkopolskiego, które zgÅ‚osiÅ‚y chęć uczestnictwa i zostaÅ‚y zakwalifikowane do projektu, m.in. z Poznania, PiÅ‚y, Konina. Nasza szkoÅ‚a byÅ‚a jedynÄ… z powiatu gnieźnieÅ„skiego.


ByÅ‚ to  turniej, który miaÅ‚ charakter pojedynku pomiÄ™dzy reprezentacjami szkóÅ‚  skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ z maksymalnie szeÅ›ciu osób, wytypowanych przez każdÄ… szkołę.


 W poszczególnych rundach LBCH uczestniczyÅ‚y trzyosobowe drużyny uczniowskie, wybrane do konkretnej rundy z w. w. reprezentacji szkolnych. O skÅ‚adzie drużyny w danym pojedynku decydowaÅ‚  opiekun drużyny, czyli p.prof. B.Jakubowska-DuszyÅ„ska i p.prof. K. KuÅ›mierczyk.


Pojedynek byÅ‚ przeprowadzany w formie teletransmisji poprzez sieć internetowÄ… i polegaÅ‚ na zadawaniu pytaÅ„ przez komisjÄ™ drużynom uczniowskim (3 osobowym) z poszczególnych szkóÅ‚.
Liga skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z 6 tematycznych rund rozgrywanych co miesiÄ…c od listopada do kwietnia. Pytania w każdej z rund bÄ™dÄ… zwiÄ…zane z konkretnym tematem, wskazanym wczeÅ›niej przez KomisjÄ™ konkursowÄ…. Tematyka rund byÅ‚a nastÄ™pujÄ…ca: BIOCHEMIA, GENETYKA MOLEKULARNA I MENDLOWSKA, CYTOLOGIA, WSTRZĄŚNIĘTE NIEMIESZANE( Reakcje w roztworach wodnych, stężenia roztworów, stopieÅ„ i staÅ‚a dysocjacji, iloczyn rozpuszczalnoÅ›ci, pH, miareczkowanie, roztwory buforowe, staÅ‚a równowagi i poÅ‚ożenie stanu równowagi reakcji chemicznych, energetyka reakcji chemicznych, Prawo dziaÅ‚ania mas i ReguÅ‚a Przekory), METABOLIZM, FIZJOLOGIA ROÅšLIN I FIZJOLOGIA ZWIERZÄ„T, POPYT I PODAÅ»(Reakcje utleniania i redukcji, wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci chemiczne metali i niemetali, elektrochemia, ogniwa, szereg napiÄ™ciowy metali, pasywacja, korozja, amfoteryczność.),POZIOM ORGANIZMALNY - BOTANIKA, ZOOLOGIA, MYKOLOGIA, MIKROBIOLOGIA, I POWYÅ»EJ - EKOLOGIA I EWOLUCJONIZM, CHEMICZNE PULP FICTION(Chemia wokóÅ‚ nas – ciekawostki oraz zagadki chemiczne)


Komisja przeprowadzajÄ…ca rundÄ™ ukÅ‚adaÅ‚a pytania w oparciu o podstawÄ™ programowÄ… dla szkóÅ‚ ponadpodstawowych w zakresie rozszerzonym oraz na poziomie wyższym, uwzglÄ™dniajÄ…cym fakty użyteczne na Olimpiadzie chemicznej i biologicznej. Już 26 maja bÄ™dziemy brać udziaÅ‚ w podsumowaniu projektu w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,zwyciestwo-w-iv-edycji-projektu-wielkopolska-superliga-liceow-.html