Zajęcia na Wydziale Chemii UAM

2019-12-08 00:00:00

Słowo „chemia” często wywołuje niepokój u większości ludzi, kojarzy jest z czymś niebezpiecznym dla człowieka i środowiska. Tak o chemii mogą myśleć jedynie Ci, którzy nie są świadomi, jak ważną rolę odgrywa ona w codziennym życiu.

O tym, że chemia leczy, buduje, żywi, ubiera… można by długo wymieniać - usłyszeli uczniowie klas medycznych, którzy 5 grudnia br. kolejny raz brali udział w zajęciach na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu.

W listopadzie – młodzież uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z chemii nieorganicznej.

Tym razem klasy objęte patronatem wydziału wysłuchały dwóch wykładów.

Jeden z nich był szczególnie istotny dla tych, którzy marzą, aby w przyszłości leczyć ludzi.

Problem skutecznego leczenia chorób nowotworowych od wielu lat  spędza przysłowiowy sen z powiek chorym i lekarzom. Z pomocą od początku przychodzą … chemicy!

To właśnie w laboratoriach chemicznych powstają pomysły, jak zmodyfikować istniejącą lub stworzyć zupełnie nową substancję, która będzie skuteczniej walczyć z chorobą. Wykład pt. „Chemioterapia przeciwnowotworowa – wyzwania XXI wieku” wygłoszony przez prof. dr. hab. Adama Huczyńskiego był doskonałym tego przykładem. Profesor wraz ze swoim kilkuosobowym zespołem jest pierwszym i jedynym zespołem badawczym na świecie, który  stworzył nową substancję – pochodną leku stosowanego dotąd w weterynarii i zbadał jej aktywność biologiczną. Okazało się, że substancja ta jest blisko 100 razy bardziej efektywna w porównaniu z lekiem powszechnie używanym w przypadku niektórych nowotworów.

Profesor podkreślił rangę chemika w procesie tworzenia leków, którego zadaniem jest projektowanie, synteza i badanie właściwości związków chemicznych oraz mechanizmów ich działania na organizmy.

Wykład pt. „Jak wielkie zakłady chemiczne chronią środowisko, czyli gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce” wygłoszony przez prof. dr. hab. Włodzimierza Urbaniaka pozwolił zrozumieć gospodarowanie surowcami i odpadami powstałymi podczas procesów technologicznych. Ci, którzy sądzili, że zakłady chemiczne produkują wiele odpadów byli zapewne zaskoczeni. Zaprezentowany przykład zakładów produkujących sodę (wykorzystywaną np. w proszkach do prania,  do produkcji szkła, leków musujących itp.) pokazał, że większość „odpadów” zostaje zawracana do cyklu produkcyjnego lub wykorzystana w innych, równie ważnych celach.

Młodzież wykazała spore zainteresowanie poruszaną tematyką.

Być może zaprezentowane osiągnięcia staną się dla Nich inspiracją i motorem własnego rozwoju.





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,zajecia-na-wydziale-chemii-uam.html