XXVIII Festyn Archeologiczny w Biskupinie

2023-09-21 00:00:00

W poniedziałek 18 września 2023 r. uczniowie klasy 2C z wychowawcą - panem prof. Krzysztofem Kuśmierczykiem i z księdzem Adamem Piechowiakiem wyruszyli do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie na Festyn Archeologiczny. Festyn jest organizowany cyklicznie i jest uznawany za najważniejsze w Polsce oraz w naszej części Europy wydarzenie popularyzujące wiedzę o najdawniejszych dziejach ludzkości. W tym roku zorganizowano go po raz 28, pod hasłem „My Słowianie”.

Atrakcji było bez liku, organizatorzy przygotowali aż dwieście rekonstrukcji historycznych. Można było uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, wykładach tematycznych związanych z kulturą słowiańską, koncertach, pokazach muzycznych, a nawet oglądać bitwy wojów. Najbardziej przypadła wszystkim do gustu rekonstrukcja Obozu Książęcego i Wioski Piastowskiej. Program obejmował wszystkie aspekty życia ludzi we wczesnym średniowieczu. Dowiedzieliśmy się jak i gdzie kiedyś mieszkano, jak rozwijało się osadnictwo w okresie wczesnego średniowiecza. Mówiliśmy o tym w co ubierali się Słowianie i co jedli.

Rezerwat Archeologicznym w Biskupinie jest słynną osadą z wczesnej epoki żelaza, którą zamieszkiwali przedstawiciele kultury łużyckiej, jeżeli tam jeszcze nie byliście to koniecznie musicie to nadrobić.

W drodze powrotnej do Gniezna odwiedziliśmy kościół pw. Św. Mikołaja w Gąsawie. Wspaniały zabytek drewnianej sztuki sakralnej Pałuk. Ściany i sufit modrzewiowej świątyni pokrywają wielowarstwowe, nakładające się na siebie malowidła ścienne. Najstarsze z nich są datowana na początek XVIII wieku. Zachwycają drewniane, barokowe rzeźby, ołtarze oraz późnogotycka grupa ukrzyżowania umieszczona na belce tęczowej kościoła.

Wyjazd był okazją nie tylko do poznania historii regionu, w którym mieszkamy, ale służył dalszej integracji klasy.





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,xxviii-festyn-archeologiczny-w-biskupinie.html