Wywiad z Prezydentem miasta Gniezna

2020-11-21 00:00:00

W ramach trwającego projektu 1Planet4All – Razem dla klimatu rozmawialiśmy z Prezydentem miasta Gniezna Panem Tomaszem Budaszem o ochronie natury na szczeblu lokalnym.

Ochrona Å›rodowiska to z definicji caÅ‚oksztaÅ‚t dziaÅ‚aÅ„ zmierzajÄ…cych do naprawienia wyrzÄ…dzonych szkód lub zapobiegajÄ…cy ich wyrzÄ…dzeniu. Jednak, aby mówić o zjawisku globalnym, należy najpierw skupić siÄ™ na podstawowych jednostkach, takich jak miasta, wsie czy nawet nasze domostwa.

 

Filip, MikoÅ‚aj:  Jakie dziaÅ‚ania prowadzi miasto w sprawie ochrony klimatu?

Prezydent Tomasz Budasz:  miejska polityka ochrony klimatu przede wszystkim powinna wpisywać siÄ™ w politykÄ™ i dziaÅ‚ania prowadzone przez rzÄ…d centralny oraz organy niższego rzÄ™du np. wojewodów czy marszaÅ‚ków województw. ZwiÄ…zane jest to przede wszystkim z tym, że musi to być polityka spójna co do stosowanych mechanizmów i narzÄ™dzi oraz celów, które chce siÄ™ osiÄ…gnięć. Dlatego miasta w pierwszej kolejnoÅ›ci powinny stosować mechanizmy krajowe, ale znajÄ…c najlepiej uwarunkowania lokalne muszÄ… modyfikować je do swoich potrzeb. W zwiÄ…zku z powyższym jedne elementy polityki klimatu bÄ™dÄ… miaÅ‚y dla niektórych miast wyższÄ… hierarchiÄ™ (likwidacja kopalni wÄ™glowych na ÅšlÄ…sku) a inne niższe. Również miasto Gniezno, patrzÄ…c w przyszÅ‚ość, musi prowadzić oprócz dziaÅ‚aÅ„ wynikajÄ…cych z ogólnopolskich przepisów swojÄ… wÅ‚asnÄ… politykÄ™ dotyczÄ…cÄ… ekologii i klimatu. Z jednej strony sÄ… to dziaÅ‚ania edukacyjne a z drugiej twarde, inwestycyjne. Miasto prowadzi je samodzielnie lub przez swoje podlegÅ‚e podmioty np. spóÅ‚ki miejskie. Najważniejsze dziaÅ‚ania to:

 

F.P : Czy miasto wspiera przedsiębiorstwa w działaniach proekologicznych?

Prezydent:  Podstawowym celem miasta jest stwarzanie warunków oraz ksztaÅ‚towanie planów do zrównoważonego rozwoju miasta i jego mieszkaÅ„ców. DziaÅ‚ania proekologiczne wpisujÄ… siÄ™ w priorytetowe dziaÅ‚ania miasta, albowiem majÄ… wpÅ‚yw zarówno na dzieÅ„ dzisiejszy jak i na naszÄ… przyszÅ‚ość. Dlatego stworzony zostaÅ‚ miejski program dofinansowania wymiany pieców wÄ™glowych na inny bardziej ekologiczny rodzaj ogrzewania. Skorzystać mogÄ… z niego zarówno przedsiÄ™biorcy jak i osoby prywatne.  PrzedsiÄ™biorcy dokonujÄ…cy caÅ‚oÅ›ciowej termomodernizacji swoich obiektów, dziÄ™ki czemu poprawiajÄ… bilans cieplny. MogÄ… liczyć na znaczne, kilkuletnie umorzenia w podatku od nieruchomoÅ›ci. W planach przestrzennego zagospodarowania, które decydujÄ… o sposobie i rodzaju zabudowy na danym obszarze miasta na wniosek przedsiÄ™biorcy wpisujemy możliwość stosowania paneli sÅ‚onecznych na budynkach przemysÅ‚owych czy publicznych.  DziaÅ‚aniami proekologicznymi można nazwać również indywidualne, uproszczone i przyspieszone podejÅ›cie urzÄ™dników w sprawach z zakresu ochrony Å›rodowiska w stosunku do inwestorów, którzy lokujÄ… na terenie miasta swoje zakÅ‚ady, miÄ™dzy innymi TOSHIBA czy Kirchoff.

 

F.M. : Czy według Pana opłaca się inwestować w ekologię?

Prezydent:  OpÅ‚acalność dziaÅ‚aÅ„ ekologicznych można mierzyć uzyskanymi efektami ekonomicznymi, ale również efektami spoÅ‚ecznymi. Mniejsza ilość zanieczyszczeÅ„, smogu, rozwój Å›cieżek dla rowerów, komunikacji miejskiej to lepsze powietrze, mniejsze korki na ulicach a dalej mniej chorób, lepsze zadowolenie, efektywność i jakość życia mieszkaÅ„ców. PrzekÅ‚ada siÄ™ to na zwiÄ™kszonÄ… wydajność w pracy, ale także demograficzny wzrost populacji mieszkaÅ„ców (np. miasteczka wokóÅ‚ Poznania), a wiÄ™c rozwój, w tym także finansowy miasta.

 

F.M. : Jakie  dziaÅ‚ania podejmuje miasto w celu edukowania mieszkaÅ„ców o ochronie Å›rodowiska?

Prezydent:  DziaÅ‚ania edukacyjne kierowane sÄ… przede wszystkim do najmÅ‚odszych. Wszyscy uczniowie szkóÅ‚ podstawowych i przedszkoli objÄ™ci sÄ… cyklicznymi, corocznymi warsztatami, konkursami czy projektami. Miasto wychodzi bowiem z zaÅ‚ożenia, że wyedukowanie mÅ‚odego czÅ‚owieka bÄ™dzie przynosiÅ‚o pozytywny efekt ekologiczny przez caÅ‚y okres jego dorosÅ‚ego życia. Co też ogromnie ważne, bardzo czÄ™sto jako miasto korzystamy z dofinansowania unijnego w zakresie tych dziaÅ‚aÅ„. Nie ograniczajÄ… siÄ™ one tylko do mÅ‚odzieży. Bardzo mocno angażujemy siÄ™ w politykÄ™ informacyjnÄ… na temat segregacji Å›mieci. DziaÅ‚ania te prowadzimy poprzez akcje medialne np. spoty radiowe oraz przy wspóÅ‚pracy z GnieźnieÅ„ska SpóÅ‚dzielniÄ… MieszkaniowÄ…. We wszystkich miejscach gromadzenia pojemników zostanie zamontowana grafika pokazujÄ…ca prawidÅ‚owe segregowanie, bowiem w przeciwieÅ„stwie do domów jednorodzinnych w zabudowie wielorodzinnej bardzo trudno dociec, który mieszkaniec nie segreguje lub źle segreguje Å›mieci a co w konsekwencji przekÅ‚ada siÄ™ na ich cenÄ™.

 

F.M. : Czy bywajÄ… osoby, które sÄ… przeciwnikami dziaÅ‚aÅ„ proekologicznych? Jak z nimi walczyć?

Prezydent:  JeÅ›li dziaÅ‚ania edukacyjne nie przynoszÄ… efektu czÄ™sto zmuszeni jesteÅ›my do dziaÅ‚aÅ„ kontrolnych w wykonaniu straży miejskiej. DoglÄ…dajÄ… oni miÄ™dzy innymi sposób segregacji Å›mieci, czym palimy w piecach grzewczych lub tak zwane dzikie wysypiska. W swojej pracy wykorzystujÄ… miÄ™dzy innymi foto puÅ‚apki instalowane w miejscach, gdzie czÄ™sto mieszkaÅ„cy nielegalnie wyrzucajÄ… Å›mieci, mogÄ… w godzinach 6-22 wejść do mieszkania i sprawdzić czym mieszkaÅ„cy palÄ… w piecach, czy nawet pobrać próbki popioÅ‚u celem ich analizy. DziaÅ‚ania Straży Miejskiej majÄ… wysoki stopieÅ„ skutecznoÅ›ci a osoby nieprzestrzegajÄ…ce prawa muszÄ… liczyć z konsekwencjami finansowymi.

 

F.M. : Czy miasto inwestuje w odnawialne źródÅ‚a energii?

Prezydent:  W chwili obecnej miasto aktywnie szuka pieniÄ™dzy zewnÄ™trznych, unijnych na termomodernizacje budynków użytecznoÅ›ci publicznej poÅ‚Ä…czonÄ… z zamontowaniem fotowoltaiki. Niestety koszty jednostkowe takich inwestycji sÄ… bardzo wysokie i dlatego dziaÅ‚ania sÄ… możliwe pod warunkiem wsparcia zewnÄ™trznego. Miasto rozpoczęło również przygotowanie dokumentacji odwiertu próbnego celem znalezienia źródeÅ‚ ciepÅ‚ej wody termalnej. Wyznaczony zostaÅ‚ obszar oraz zÅ‚ożony wniosek do Ministerstwa Klimatu o dofinansowanie przedsiÄ™wziÄ™cia. Wykonanie otworu próbnego, na podstawie którego bÄ™dzie można okreÅ›lić czy podziemna woda ma odpowiedniÄ… temperaturÄ™, zasolenie i wielkość źródÅ‚a to koszt rzÄ™du 16-18 mln zÅ‚.     

 

Wywiad przeprowadzili: Filip Budasz i MikoÅ‚aj CypriaÅ„ski  z kl. 2B





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,wywiad-z-prezydentem-miasta-gniezna.html