We wtorek 14 listopada 2023 r. trzydziestu uczniów rozszerzajÄ…cych chemiÄ™, pod opiekÄ… Pani dyrektor Agnieszki Janas i Pana profesora Krzysztofa KuÅ›mierczyka, wybraÅ‚o siÄ™ do Warszawy na dwudniowe warsztaty chemiczne.
Najpierw goÅ›ciliÅ›my na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. W dwuosobowych zespoÅ‚ach sporzÄ…dzaliÅ›my krzywe miareczkowania potencjometrycznego i konduktometrycznego kwasów zasadÄ… sodowÄ…. NastÄ™pnie wykonaliÅ›my wiele reakcji identyfikacyjnych kationów i anionów. Nie zabrakÅ‚o ciekawych pokazów na temat metod rozdzielania mieszanin oraz zabaw z suchym lodem (zestalonym dwutlenkiem wÄ™gla o temperaturze -78,9oC) i z ciekÅ‚ym azotem (o temperaturze– 195,8oC). Niektórzy próbowali zamrozić swoje drugie Å›niadanie zanurzajÄ…c je w ciekÅ‚ym azocie. Warto dodać, że w zabytkowym budynku w którym prowadziliÅ›my doÅ›wiadczenia byÅ‚ nagrywany film biograficzny o życiu i pracy naukowej Marii SkÅ‚odowskiej Curie.
Po zwiedzeniu gmachów Politechniki Warszawskiej, zaliczyliÅ›my przejażdżkÄ™ warszawskim metrem na PGE Narodowy. Pani przewodnik pokazaÅ‚a nam wiele ciekawych zakamarków najwiÄ™kszego polskiego stadionu. MieliÅ›my okazjÄ™ obejrzeć szatnie piÅ‚karzy, salÄ™ konferencyjnÄ… i prawie mogliÅ›my wejść na piÅ‚karskÄ… murawÄ™ rozkÅ‚adanÄ… wÅ‚aÅ›nie na zbliżajÄ…ce siÄ™ mecze.
Po niezwykle intensywnym dniu przejechaliśmy autokarem do Otwocka na obiadokolację i nocleg.
Drugi dzieÅ„ rozpoczÄ™liÅ›my od wczesnej pobudki i smacznego Å›niadania. W doskonaÅ‚ych humorach wyruszyliÅ›my do Narodowego Centrum BadaÅ„ JÄ…drowych (NCBJ) w Åšwierku. NCBJ jest jednym z najwiÄ™kszych instytutów badawczych w Polsce. Na jego terenie dziaÅ‚a jedyny w naszym kraju jÄ…drowy reaktor badawczy MARIA.
PracowaliÅ›my w dwóch grupach. Pierwsza rozpoczęła od wysÅ‚uchania dwóch wykÅ‚adów na temat promieniotwórczoÅ›ci, promieniowania α, β i γ oraz zastosowaÅ„ metod jÄ…drowych w technice i w życiu codziennym. W tym czasie, druga grupa w zespoÅ‚ach 3-osobowych wyznaczaÅ‚a zasiÄ™gu promieniowania α w powietrzu oraz promieniowania β w aluminium. Jeden z zespoÅ‚ów analizowaÅ‚ widmo promieniowania γ, a drugi wykonaÅ‚ doÅ›wiadczenie Francka-Hertza z lampÄ… rtÄ™ciowÄ…. ZapoznaliÅ›my siÄ™ także ze zjawiskiem fotoelektrycznym zewnÄ™trznym.
NastÄ™pnie każda grupa udaÅ‚a siÄ™ na obiad, a potem eksperymenty wykonywaÅ‚a grupa pierwsza, a druga wysÅ‚uchaÅ‚a wykÅ‚adów.
W drodze powrotnej do domu nie mogło zabraknąć przystanku na ,,McDonaldzie" (pamiętajcie w ,,McDonald's" pojawił się już wyczekiwany drwal).
Zadowoleni, wróciliÅ›my do Gniezna o godz. 20.30
RelacjÄ™ z warsztatów napisaÅ‚y Martyna Redzik z klasy 3C i Kinga Juszczyk z klasy 2G