Uczniowie Sherlocka Holmesa

2017-03-17 00:00:00

Udział w warsztatach z chemii kryminalistycznej pozwolił uczniom poznać podstawowe metody detektywistyczne, które wystarczyły m.in. do ustalenia sprawcy otrucia pewnego hrabiego.

W Å›rodÄ™, 15 marca grupa uczniów z klasy 2a oraz 2b, pod opiekÄ… pani profesor D.Seidel oraz pani profesor A.Janas, pojechaÅ‚a na warsztaty z chemii kryminalistycznej zorganizowane przez pracowników naukowych WydziaÅ‚u Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Podczas warsztatów uczniowie pobierali odciski swoich palców (okazaÅ‚o siÄ™ to nie tak Å‚atwe, jak mogÅ‚oby siÄ™ wydawać), dowiedzieli siÄ™ o nietypowym zastosowaniu kleju Super Glue oraz o tym, czego można dowiedzieć siÄ™ ze Å›ladów butów. RozwiÄ…zali też zagadkÄ™ zatrucia hrabiego, niczym w powieÅ›ci kryminalnej.

Odcisk palca - brzmi banalnie – jednak trzeba byÅ‚o wykonać kilka prób, by zebrać odcisk ze zlewki. Najlepiej, gdy palce sÄ… tÅ‚uste - to znacznie poprawia widoczność odcisku. NastÄ™pnie należy delikatnie oprószyć odcisk wÄ™glem za pomocÄ… waty, po czym taÅ›mÄ… przenieść na kartkÄ™. Super Glue sÅ‚uży nie tylko do klejenia – jego opary w wilgotnym Å›rodowisku pozwalajÄ… ujawnić ukryte odciski palców. OdkryÅ‚ to przez przypadek JapoÅ„czyk, Fuseo Matsumur. Może zabrzmi to zaskakujÄ…co, ale przy pomocy Å›ladu buta można oszacować wzrost osoby. Najlepsze sÄ… do tego bose stopy, wtedy dÅ‚ugość stopy stanowi 15% wzrostu jej wÅ‚aÅ›ciciela. Nie zabrakÅ‚o również typowych doÅ›wiadczeÅ„ laboratoryjnych, wykrywania skrobi w Å›mietanie oraz jonów miedzi w wodzie, wódce i winie, by dowiedzieć siÄ™ kto otruÅ‚ hrabiego.

Wyjazd był bardzo udany, a uczniowie wyjątkowo zainteresowani nietypowymi zajęciami w laboratorium.

Weronika Tomaszewska, kl.2B

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,uczniowie-sherlocka-holmesa.html