Spotkanie rozpoczął Jan Wesołowski, prezes Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Bolesława Chrobrego, który przedstawił zaproszonego gościa – profesora Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka. Naukowiec jest gnieźnianinem i absolwentem liceum z 1976 roku, a obecnie wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był redaktorem naukowym istotnej dla społeczeństwa „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”, wydanej w 2011 roku we współpracy z członkami Stowarzyszenia oraz przedstawicielami poznańskich i gnieźnieńskich instytucji.
W kolejnych słowach Jan Wesołowski przypomniał o wznowieniu cyklu, który został zapoczątkowany podczas święta sportu w 2013 roku, gdy gościem był absolwent naszej Alma Mater – olimpijczyk Mieczysław Łopatka. Wspomniał także wcześniejszych uczestników spotkań.
Sylwetkę obecnego bohatera wydarzenia, w tym część jego dorobku naukowego, zaprezentowano w filmie autorstwa Huberta Lisiaka.
Podczas spotkania prof. Mikołajczak podzielił się swoją pasją do literatury starożytnej, dowodząc, że antyczne teksty wciąż odgrywają istotną rolę w kulturze współczesnej. Zwrócił uwagę na kluczową rolę antyku w kształtowaniu współczesnego świata, podkreślając, że aby zrozumieć dzisiejszą rzeczywistość, warto najpierw poznać fundamenty, na których została zbudowana. Jak zaznaczył, tradycje antyczne wpływają na nas w sposób nieświadomy, a zgłębianie starożytnych tekstów pomaga lepiej pojąć współczesność.
Jako badacz cywilizacji prof. Mikołajczak poruszył również temat transferu idei i dialogu międzykulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem wpływów języka łacińskiego oraz twórczości polsko-łacińskiej i literatury łacińskiej tworzonej w Chinach. Działalność naukowa profesora przyczyniła się do powstania nowej dziedziny badań zwanej sinolatynistyką.
Dzięki spotkaniu młodzież miała okazję uświadomić sobie, jak silnie antyk wpływa na współczesność i jak ważna jest kreatywność.