Medycyna w liceum

2019-04-28 00:00:00

Dnia 2 kwietnia 2019 roku, dwie klasy pierwsze o profilu biologiczno – chemicznym wzięły udział w wykładzie o neurologii, który był prowadzony przez prof. dr. hab. Wojciecha Kozubskiego.

OdbyÅ‚ siÄ™ on w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym UMP przy ul. Przybyszewskiego 37a, rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ o godzinie 10:30. Najpierw byÅ‚o wprowadzenie, a nastÄ™pnie przez niecaÅ‚e 40 minut trwaÅ‚ wykÅ‚ad. OtwieraÅ‚ on dwuletni projekt: III Misja UM im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który jest wspóÅ‚finansowany ze Å›rodków Unii Europejskiej, a jego koordynatorem jest prof. dr. hab. Jolanta Dorszewska. Nasza szkoÅ‚a oraz wiele innych szkóÅ‚ bierze udziaÅ‚ w jednym z kilku zadaÅ„: „Medycyna w liceum – program edukacyjny dla szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych".
W projekcie wzięło udziaÅ‚ kilka szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych, m.in. LO nr I, II, III, V, VI, VIII, LO Å›w. Marii-Magdaleny, XI, Publiczne LO KSW im. bÅ‚. Natalii TuÅ‚asiewicz w Poznaniu oraz LO II w Ostrowie Wlkp., III w Koninie, I w Jarocinie, I w Krotoszynie, II w Lesznie, I w Gnieźnie, II w Gorzowie Wlkp., w Åšrodzie Wlkp., a także International School of Poznan.
 

Drugi wyjazd w ramach tego projektu miał miejsce 25 kwietnia. Wykłady odbyły się na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

WykÅ‚ady zostaÅ‚y przeprowadzone przez Prof. Zw. Dr. Hab. Med. Macieja KrawczyÅ„skiego, a ich tematem byÅ‚o „Dziedziczenie Mitochondrialne-po mieczu, czy po kÄ…dzieli?". ZdobyliÅ›my wiedzÄ™ na temat dziedziczenia mitochondrialnego, otóż dziedziczenie to odbywa siÄ™ tylko po kÄ…dzieli - oznacza to, że mtDNA pochodzi tylko od matki, a plemniki nie maja udziaÅ‚u w przekazywaniu mitochondriów do zygoty. DowiedzieliÅ›my siÄ™ sporo na temat budowy mitochondrium. CzÄ…steczka mtDNA posiada wÅ‚asna polimerazÄ™ DNA, a także, że ma kolisty ksztaÅ‚t i jest bezintronowy. WykÅ‚adowca przedstawiÅ‚ również choroby mitochondrialne, które powstajÄ… poprzez mutacje punktowe lub delecje, a także poprzez wiek, interakcje genów jÄ…drowych czy wpÅ‚yw czynników Å›rodowiskowych takich jak palenie tytoniu.

Choroby mitochondrialne dotykajÄ… tkanek i narzÄ…dów o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, takich jak tkanka nerwowa lub tkanka mięśniowa. Do najważniejszych chorób mitochondrialnych należą LHON Dziedziczna neuropatia nerwu wzrokowego Lebera, MELAS, MERRF czy zespóÅ‚ Kearns-Sayre oraz ataksja Friedreicha. Pierwsza z nich objawia siÄ™ utrata wzroku poprzez zanik nerwów wzrokowych, podobnie jak w przypadku ataksji Fredreicha. NajczÄ™stszymi objawami chorób mitochondrialnych sÄ… ataksja, encefalopatia, miopatia, zwyrodnienie siatkówki, zanik nerwów wzrokowych czy gÅ‚uchota. 

Uważam, że wykÅ‚ad pozwoliÅ‚ nam na zdobycie wiÄ™kszej iloÅ›ci wiedzy niż wymaga podstawa programowa w liceach ogólnoksztaÅ‚cÄ…cych, pozwoliÅ‚ nam poczuć siÄ™ jak prawdziwi studenci, a także poznać charakterystyczne cechy mitochondrium i jego DNA. MyÅ›lÄ™, że to byÅ‚ udany wyjazd pozwalajÄ…cy na poszerzenie wÅ‚asnej wiedzy.

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,medycyna-w-liceum.html