Lekcje polskiego w kinie? Czemu nie...

2024-02-24 00:00:00

Zarażanie młodych ludzi pasją do kina, dzięki której kształtują swoje gusta filmowe i mogą konfrontować się z opiniami innych to cele cyklicznych wydarzeń w poznańskim kinie Muza.

Uczniowie klasy medycznej (2g) mieli okazję podyskutować o zawodzie lekarza po obejrzeniu filmu Ł. Palkowskiego „Bogowie”. Fabularyzowana biografia profesora Zbigniewa Religi skłaniała do refleksji na temat przysięgi lekarskiej, pomocy ludziom oraz misji okupionej utratą prywatności. Dodatkowo dyskutujący pod okiem edukatorki filmowej zestawili ze sobą znane w dziedzinie medycyny autorytety z ich literackimi i filmowymi odpowiednikami odpowiadając na pytanie o charakter ich „boskiej” władzy. Sympatykom historii film Ł. Palkowskiego odsłonił rzeczywistość PRL-u, o której słyszą na lekcjach historii.

Z kolei medycy z 3e mieli okazję zmierzyć się z okrzykniętym zaraz po premierze arcydziełem pt. „Chłopiec i czapla”. Prowadzący cykl, sięgając po anime legendarnego zdobywcy Oscara Hayao Miyazakiego, chcą przybliżyć ten rodzaj filmu słynnego japońskiego studia Ghibli europejskiemu widzowi. I choć akcja filmu toczy się w czasie II wojny światowej i bombardowania Tokio, to jest ponadczasową opowieścią o dorastaniu, o radzeniu sobie ze stratą i jak zawsze o miłości.  

A jeśli akurat w dniu projekcji filmu w poznańskiej Muzie przypadną 18. urodziny, to tym przyjemniej spędza się ten czas ..., o czym wiedzą zainteresowani.
 





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,lekcje-polskiego-w-kinie-czemu-nie.html