Kontrowersyjny dokument w Muzie, czyli edukacja filmowa w praktyce

2023-03-07 00:00:00

„Maddy” to powstały w 2020 roku szwedzki dokument opowiadający o pierwszej w świecie profesjonalnej supermodelce z zespołem Downa. Zaczynająca swą karierę jako nastolatka tytułowa Maddy wraz ze swoją matką Rosanne podróżuje po świecie, udowadniając, że integracja i różnorodność mogą funkcjonować w świecie mody. Wyreżyserowany przez Jane Magnusson film wzbudził jednak wiele kontrowersji.

Uczniowie klasy 2f, biorący udział w kolejnej odsłonie projektu NHEF realizowanego w naszej szkole wśród klas humanistycznych, nie kwestionowali potrzeby mówienia o ograniczeniach w modelingu, zwłaszcza wobec osób niepełnosprawnych, jednak z dużą ostrożnością wypowiadali się na temat marzeń obu bohaterek i relacji matka – córka. W czasie prelekcji i w rozmowie po seansie wybrzmiały pytania o przyczyny zainteresowania pokazami mody, o walkę z ograniczeniami i trudnościami w tym zawodzie. Dyskutujący próbowali dociec, dla kogo bycie modelką stało się źródłem radości – dla matki czy dla córki. Padły tez inne pytania: czy w czteroletniej podroży po świecie – od Brisbane do Chin, do Ugandy i Nowego Jorku i z powrotem matka nie realizuje własnych marzeń i ambicji? A może wykorzystuje niepełnosprawne dziecko? Czy osoba z zespołem Downa jest niepełnosprawna?

„Maddy” to film o inności, który może przyciągnąć uwagę, a jednocześnie pozwala spojrzeć na coś z innej perspektywy. Różnorodność zazwyczaj jest sprawczynią rozwoju. Czy w tym przypadku również? Zdecydowanie warto było obejrzeć ten film, by zmierzyć się z podtrzymywanymi  stereotypami i otworzyć na rozmowę o inności.
 





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,kontrowersyjny-dokument-w-muzie-czyli-edukacja-filmowa-w-praktyce.html