Klasy akademickie 16 znowu w chemicznej akcji

2024-03-06 00:00:00

We wtorek 5 marca 2024 r. dwudziestu czterech Chrobrzaków z klasy 1a, 1c oraz 1i pod opieką Pana prof. Krzysztofa Kuśmierczyka oraz Pani prof. Barbary Walewskiej – Siminskiej wyruszyło na warsztaty chemiczne zorganizowane przez Panią dyrektor Agnieszkę Janas na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W przeddzień uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wykładzie wygłoszonym przez Pana prof. Lechosława Łomozika pt. "Sole".

Jak pewnie wszyscy wiedzą, sole to związki jonowe, których kryształy składają się z kationów metali i z anionów reszt kwasowych. Pan profesor opisał budowę, zasady nazewnictwa systematycznego soli, metody otrzymywania oraz występowanie soli w przyrodzie.

Wykład przygotował nas do przeprowadzenia eksperymentów w pracowniach studenckich. Wykonaliśmy aż dziewięć doświadczeń w dwuosobowych zespołach. Najpierw otrzymywaliśmy barwne krzemiany m. in. miedzi(II), niklu(II), kobaltu(II) i żelaza(III). Sole te tworzyły kolorowe roślinki przypominające podwodny ogród. Hodowla chemicznych roślinek opierała się na zjawisku osmozy. W kolejnych eksperymentach otrzymywaliśmy sole różnymi metodami, np. niebieski chlorek miedzi(II) roztwarzając czarny tlenek miedzi(II) w kwasie solnym. Biały chlorek srebra i siarczan baru oraz żółty jodek srebra otrzymaliśmy z odpowiednich rozpuszczalnych w wodzie soli metodą wytrąceniową. W analogiczny sposób uzyskaliśmy osady wodorotlenków miedzi(II), ołowiu(II) i żelaza(III), które następnie przekształcaliśmy w rozpuszczalne w wodzie azotany(V) – działając na nie HNO3. Najfajniejszym jednak było porównywanie aktywności metali. Czy wiecie, że żelazo jest aktywniejsze od miedzi i z tego powodu stalowy gwóźdź zanurzony do niebieskiego roztworu CuSO4 pokrywa się różową powłoką metalicznej miedzi?

Zajęcia były kontynuacją wieloletniej współpracy naszej szkoły z Wydziałem Chemii UAM. Eksperymenty były fascynujące i wszystkie dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Nic więc dziwnego, że na zadane w drodze powrotnej pytanie Czy Wam się podobało? Wszyscy odpowiedzieli TAAAAK, aż szyby w autobusie prawie popękały.
 

Sprawozdanie napisali: Nadia Czerniak i Nikodem Bałtaki





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,klasy-akademickie-16-znowu-w-chemicznej-akcji.html