Jak czysty może być pokój?

2017-04-19 00:00:00

Uczniowie klas politechnicznych po raz kolejny mieli okazję uczestniczyć w wykładzie otwartym na Politechnice Poznańskiej. Wspólnie z nauczycielkami fizyki 7 kwietnia udaliśmy się na Wydział Fizyki Technicznej, gdzie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „Sekrety fizyki”.

Prezentacje przygotował dr inż. Wojciech Koczorowski, a jej tematem było pytanie „Jak czysty może być pokój?”. Mieliśmy możliwość zapoznania się z pojęciem Clean Roomu, czyli tak zwanej „strefy czystej”. Jest to pewnego rodzaju pomieszczenie, w którym koncentracja cząstek stałych w powietrzu podlega kontroli. Ośrodki badawcze zazwyczaj zawierają w sobie kilka takich pomieszczeń o różnych klasach czystości. W zwyczajnym pokoju przypada średnio aż 100mln cząsteczek na m3  objętości powietrza, natomiast w CR o najwyższej klasie dokładności można osiągnąć wynik poniżej 35 cząsteczek. Jest on możliwy przede wszystkim za sprawą wysokiego przepływu powietrza, wykorzystania zaawansowanych filtrów tudzież utrzymywania nadciśnienia. Istotne są także śluzy z kurtynami powietrznymi, podwójne drzwi oraz ograniczenie powierzchni płaskich. Poza tymi rzeczami, dowiedzieliśmy się także trochę o samej pracy w takich pomieszczeniach, kosztach ich utrzymania oraz zastosowaniach.

Wykładowca niewątpliwie starał się jak najbardziej zaciekawić zebranych w sali licealistów. Fakt, że sam ma możliwość pracy w jednym z takich ośrodków badawczych na pewno mu w tym pomógł. Co więcej, poinformował nas, że jeżeli w przyszłości wybierzemy kierunek studiów na tym wydziale, istnieje prawdopodobieństwo, że sami będziemy mieli możliwość przekonania się jak działa Clean Room.

 

Anna Lągowska, klasa II FG





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,jak-czysty-moze-byc-pokoj.html