Euroscola 2020

2020-11-28 00:00:00

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie wzięli udział w międzynarodowym projekcie Euroscola. Chcą brać czynny udział w poprawianiu stanu środowiska naturalnego.

W piÄ…tek, 27 listopada uczniowie klas drugich I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego w Gnieźnie brali udziaÅ‚ w obradach Europarlamentu w ramach projektu Euroscola. W prelekcji wzięły udziaÅ‚ 62 szkoÅ‚y, czyli ponad 2 000 uczniów z caÅ‚ej Europy. Spotkanie dotyczyÅ‚o ogólnoÅ›wiatowego problemu, jakim jest globalne ocieplenie i zanieczyszczenie Å›rodowiska.

Prelekcja rozpoczęła siÄ™ o 9:30 i trwaÅ‚a przez dwie godziny. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii projekt ten odbywaÅ‚ siÄ™ online. FormuÅ‚a w jakiej odbywaÅ‚y siÄ™ obrady pozwalaÅ‚a na zadawanie pytaÅ„ i branie udziaÅ‚u w ankietach. Można byÅ‚o to zrobić używajÄ…c chatu bÄ…dź Å‚Ä…czÄ…c siÄ™ bezpoÅ›rednio z prowadzÄ…cymi obrady, co stanowiÅ‚o niesamowite przeżycie, a zapewne także byÅ‚o źródÅ‚em niemaÅ‚ego stresu. GoÅ›ciem specjalnym wydarzenia byÅ‚a Dita Charanzova – vice prezydent Parlamentu Europejskiego. Polityk staraÅ‚a siÄ™ wyjaÅ›nić jakie dziaÅ‚ania w zakresie ochrony Å›rodowiska naturalnego sÄ… podejmowane przez UniÄ™ EuropejskÄ…, co znajduje siÄ™ w planach na niedalekÄ… przyszÅ‚ość, a także jaka byÅ‚a najzabawniejsza sytuacja w jej pracy. Wszystkie kwestie, jakie poruszaÅ‚a wynikaÅ‚y z wÄ…tpliwoÅ›ci jak i ciekawoÅ›ci mÅ‚odzieży.

NastÄ™pnie to uczniowie przejÄ™li inicjatywÄ™, odpowiadajÄ…c na pytanie odnoÅ›nie zmian jakie musiaÅ‚yby nastÄ…pić w UE, aby zapobiec zmianom klimatycznym, co powinno stać siÄ™ normÄ… w naszym codziennym funkcjonowaniu, a także jakie kary powinny być nakÅ‚adane za nieprzestrzeganie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów. Pomimo, że mÅ‚odzież pochodziÅ‚a z caÅ‚ej Europy, mówiÅ‚a wspólnym jÄ™zykiem, a opinie byÅ‚y niejednokrotnie bardzo zbliżone. WÅ›ród najważniejszych i najpowszechniejszych pomysÅ‚ów znajdowaÅ‚o siÄ™ m.in. rozpoczÄ™cie specjalnej edukacji w szkoÅ‚ach, aby mÅ‚odzi ludzie zachowywali siÄ™ w sposób nienaruszajÄ…cy równowagi ekologicznej. JednÄ… z istotnych idei byÅ‚o zwiÄ™kszenie rygoru kar za Å‚amanie powszechnie obowiÄ…zujÄ…cych przepisów dotyczÄ…cych Å›rodowiska naturalnego, a także wprowadzenie nowych zasad, które pozwoliÅ‚yby, aby nasza planeta przetrwaÅ‚a. Z drugiej strony, wspomniano również o wprowadzeniu „nagród” – dodatkowych przywilejów za utrzymywanie Å›rodowiska w czystoÅ›ci i dbanie o lepsze jutro.

ZajÄ™cia byÅ‚y bardzo pouczajÄ…ce, a opinie uczniów po ich zakoÅ„czeniu pozytywne. Na pewno pozwoliÅ‚y na pogÅ‚Ä™bienie wiedzy w zakresie zmian klimatycznych oraz wpÅ‚ynęły na sposób postrzegania wielkiego problemu jakim jest globalne ocieplenie. PodsumowujÄ…c, pamiÄ™tajmy, że zadaniem nas wszystkich jest dbanie o czystość planety, a jedna plastikowa butelka mniej, to maÅ‚y krok w dążeniu do lepszego jutra.

 

Wrażenia uczniów:





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,euroscola-2020.html