DZIEŃ GEOGRAFA I GEOLOGA

2021-04-28 00:00:00

23 kwietnia klasa 2f miała okazję uczestniczyć w Dniu Geografa i Geologa, którą organizował Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Podczas zająć zostały przybliżone dokładnie szczegóły dotyczące geoparków i ich funkcjonowania.

Rolę tych obszarów oraz korzyści jakie można uzyskać z istnienia geoparku zauważa coraz więcej ludzi, nie tylko w kontekście zrównoważonego rozwoju czy w kontekście ochrony środowiska, ale też i jako szansy na rozwój.

Geoparki nie powinny być ograniczane do aspektów geologicznych, gdyż nazywane są obszarami prezentującymi dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze, kulturowe, niematerialne oraz zrównoważony rozwój. Idea geoparków powstała w 1991 roku podczas Międzynarodowego Sympozjum we Francji, gdzie stwierdzono konieczność ochrony obiektów geologicznych.

Na tą chwilę istnieje 161 globalnych geoparków, choć już niedługo ta liczba ma wzrosnąć. W Europie najwięcej geoparków znajduje się w Hiszpanii, Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii. W Polsce aktualnie są dwa takie obszary: Geopark Łuk Mużakowa oraz Geopark Świętokrzyski.

Rozważania na temat geoparków zostały podsumowane pod kątem szans i zagrożeń w kraju. Zaletą dla Polski jest ogromna różnorodność krajobrazowa, bioróżnorodność związana z różnymi formami powierzchni terenu jak i różnym podłożem geologicznym. Zagrożeniem jest m.in. brak instytucji koordynującej jedynie ideę parków.

Co ciekawe, w procesie rozwoju są aplikacje VR pozwalające na zwiedzanie światowych parków narodowych i geoparków. Jest to sposób promocji, ale także alternatywna forma doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości dostarczająca wielu emocji.

Spotkanie było bardzo ciekawe.


 





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,dzien-geografa-i-geologa.html