Citius-Altius-Fortius

2019-06-17 00:00:00

Chrobrzacy wśród najbardziej usportowionych szkół województwa wielkopolskiego.

Za nami wyjÄ…tkowo intensywny rok sportowy, rok po którym parafrazujÄ…c sÅ‚owa wieszcza mamy prawo czuć siÄ™ zmÄ™czeni, odetchnąć z ulgÄ…, cieszÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie z uzyskanych wyników. Pragniemy podziÄ™kować każdemu z Was za zaangażowanie, udziaÅ‚ w zawodach sportowych, reprezentowanie szkoÅ‚y oraz wkÅ‚ad, który wnieÅ›liÅ›cie do dorobku sportowego Naszej szkoÅ‚y.

Niezwykle uroczysty charakter miaÅ‚a gala wrÄ™czenia nagród dla najbardziej usportowionych szkóÅ‚ województwa wielkopolskiego. Po raz XX zaproszono przedstawicieli szkóÅ‚, które w klasyfikacji koÅ„cowej zajęły miejsca od  I –  VI. WÅ›ród laureatów znalazÅ‚o siÄ™ I Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im. BolesÅ‚awa Chrobrego w Gnieźnie, które z dorobkiem 934 punktów zajęło IV miejsce. PoczÄ…tek roku szkolnego to nie tylko zmagania o jak najwyższe ocen z przedmiotów, ale także nowe wyzwanie sportowe dla wszystkich szkóÅ‚ województwa wielkopolskiego. W tym roku szkolnym do rywalizacji o miano najbardziej usportowionych szkóÅ‚ ponadgimnazjalnych Wielkopolski przystÄ…piÅ‚o aż 267 placówek oÅ›wiatowych. OsiÄ…gniÄ™cie takiego sukces możliwe jest tylko dziÄ™ki peÅ‚nemu zaangażowaniu  caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci szkoÅ‚y. Niezwykle miÅ‚ym akcentem byÅ‚o przyznanie na zakoÅ„czenie uroczystoÅ›ci przez wÅ‚adze Szkolnego ZwiÄ…zku Sportowego „Wielkopolska” w Poznaniu medalu dla I LO W Gnieźnie „Za ZasÅ‚ugi Dla Sportu Szkolnego Województwa Wielkopolskiego”.

Medale mistrzostw województwa, rejonu czy powiatu sÄ… kwintesencjÄ… sportu wyczynowego, sport szkolny stawia przed sobÄ… inne cele. Bogata oferta sprawdzenia swoich umiejÄ™tnoÅ›ci aż w 28 dyscyplinach sportowych sprawia, że sport szkolny staje siÄ™ dostÄ™pny dla wszystkich chÄ™tnych, nawet dla tych, którzy do tej pory wÄ…tpili w swoje sportowe umiejÄ™tnoÅ›ci

W minionym roku każdy miÅ‚oÅ›nik sportu mógÅ‚  sprawdzić swoje umiejÄ™tnoÅ›ci. ByÅ‚ to rok obfitujÄ…cy w emocje, rywalizacjÄ™, dobry humor sukcesy i porażki. Mottem, które towarzyszyÅ‚o nam w czasie caÅ‚orocznej rywalizacji byÅ‚a Å‚aciÅ„ska maksyma „Citius-Altius-Fortius”, ale to przecież nie Rzymianie wymyÅ›lili idee olimpijskie. Hymn Olimpijski, flaga z koÅ‚ami symbolizujÄ…cymi jedność piÄ™ciu kontynentów, sztafeta przemierzajÄ…ca caÅ‚y Å›wiat, której poczÄ…tek daje zapalenie znicza olimpijskiego od promieni sÅ‚onecznych, w murach starożytnej Å›wiÄ…tyni Hery, niesionego przez tysiÄ…ce wolontariuszy do miasta gospodarza igrzysk i zakoÅ„czona  zapaleniem znicza w obecnoÅ›ci kilkudziesiÄ™ciu tysiÄ™cy szczęśliwców, kilkoma miliardami kibiców przed odbiornikami telewizyjnymi, a także przysiÄ™ga mówiÄ…ca o szlachetnej i uczciwej rywalizacji,  skÅ‚adana przez sÄ™dziów i zawodników, to atrybuty wspóÅ‚czesnych Olimpiad .PamiÄ™tajmy jednak że wszystko zaczęło siÄ™ w roku 776 p. n. e. w sÅ‚onecznej Helladzie. Może zatem warto powrócić do źródeÅ‚ i Å‚aciÅ„skie szybciej, wyżej, silniej zastÄ…pić greckim -  καλοκá¼€γαθία.?

Do zobaczenia we wrześniu

 

Nauczyciele wychowania fizycznego

Małgorzata Kolińska

Piotr Brenk

Paweł Gorczyński

 

 





treœæ zosta³a wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,citius-altius-fortius.html