Chrobrzacy uczestnikami XXVII edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

2024-04-24 00:00:00

W dniach 15 – 20 kwietnia 2024 r. odbyła się 27. edycja Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu była sztuczna inteligencja.

W piątek -19 kwietnia – pięćdziesięciu sześciu uczniów naszej szkoły, pod opieką Pani Dyrektor Agnieszki Janas i Pana Profesora Krzysztofa Kuśmierczyka uczestniczyło w wykładach, warsztatach i wystawach festiwalowych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Większość z nas rozpoczęła od wysłuchania fascynującego wykładu Pana dr Sebastiana Golczaka pt. „Zawiłe losy błękitu. Od starożytnych Egipcjan po czasy współczesne”. Poznaliśmy historię niebieskich barwników stosowanych od starożytności, aż po czasy współczesne. W tym samym czasie inni z nas uczestniczyli w wykładzie Pani prof. Agaty Dąbrowskiej pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji w monitoringu zanieczyszczeń środowiska”. W czasie wykładu przeprowadzono pokaz zdalnego sterowania drona z automatyczną kontrolą zanieczyszczeń powietrza.

Pełni wrażeń udaliśmy się na Wydział Biologii gdzie niektórzy od razu przystąpili do obserwacji mikroskopowych przeróżnych preparatów biologicznych, inni stworzyli własny wiszący ogród, a jeszcze inni wkroczyli w podwodny świat podziwiając wystawę pt. ,,Wirtualne głębiny” w strefie VR. Oferta udziału w wystawach, konkursach i warsztatach była bardzo szeroka.

Czując się prawie jak studenci, zasiedliśmy w auli A w celu wysłuchania wykładu prof. Łukasza Kaczmarka pt. „Zastosowanie sztucznej inteligencji w naukach biomedycznych”. Dowiedzieliśmy się, że sztuczną inteligencję stosuje się m. in. w: odkrywaniu nowych leków, edycji genów, radiografii, przetwarzaniu obrazów i zarządzaniu lekami. Dzięki AI, udaje się np. w rolnictwie ograniczyć ilość odpadów, zwiększyć produkcję i skrócić czas potrzebny na wprowadzenie towarów na rynek. Chętni wysłuchali w tym czasie wykładu prof. Michała Antoszczaka pt. „Chemia w słusznej sprawie, czyli o poszukiwaniu nowych kandydatów na leki”. W czasie prelekcji uświadomiliśmy sobie jak skomplikowane są prace nad opracowaniem skutecznych leków przeciwnowotworowych i że przyszłością w leczeniu nowotworów będą prawdopodobnie salinomycyna i inwermektyna.

Wisienką na torcie był nasz udział w wykładzie Pana dr Piotra Jagodzińskiego i Pana dr Roberta Wolskiego pt. „Uczenie się przez odkrywanie praw przyrody” z pokazami efektownych doświadczeń chemicznych. Najefektowniejszy był chyba wybuch nitrocelulozy i mieszaniny piorunującej wodoru z tlenu.

Relację napisała Marianna Młodzikowska z klasy 3b





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,chrobrzacy-uczestnikami-xxvii-edycji-poznanskiego-festiwalu-nauki-i-sztuki.html