"Złodzieje książek"

2022-10-31 00:00:00

27 października w Instytucie Kultury Europejskiej odbyły się Liberaria Gnieźnieńskie – sympozjum o książkach, bibliotekach i introligatorach. Humaniści z klasy 2D uczestniczyli w jednym z wykładów dotyczącym kradzieży książek.

„Kradzieże książek w bibliotekach europejskich od drugiej połowy XX do początku XXI wieku” to tytuł wykładu wygłoszonego przez pana mgr Jakuba Łukaszewskiego, bibliotekarza Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Prelegent przedstawił zarys stanu badań nad kradzieżami książek wraz z określeniem zjawiska - dlaczego? Przedstawił przykłady kradzieży książek w różnych bibliotekach w wybranych krajach Europy takich jak: Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania.
Niezwykle ciekawym zagadnieniem było przedstawienie fałszerstw oraz  zorganizowanej przestępczości kradzieży książek na wielką skalę we Włoszech, gdzie dyrektor Biblioteki Girolamini w Neapolu był współwinnym największego od 200 lat skandalu na rynku książek antykwarycznych we Włoszech. Dzięki materiałom z monitoringu udało się udowodnić, że De Caro wraz ze współpracownikami wynosili z biblioteki całe kartony z cennymi książkami, które trafiały później do konserwatora w Rzymie, aby ten usunął z nich stemple biblioteczne i inne ślady świadczące o pochodzeniu woluminów. Następnie, przy udziale siatki pośredników, do której zaliczał się m.in. jeden ksiądz, sprzedawali książki na całym świecie. De Caro dał się również poznać jako znakomity fałszerz. Tak dobrze sfałszował dzieło Galileusza, że nie poznali się na nim nawet znani światowi eksperci. Do dzisiaj odzyskano około 2700 woluminów ukradzionych przez byłego dyrektora, los kolejnych 1300 jest nieznany.
To był bardzo ciekawy wykład, pokazujący książkowe skandale w różnych bibliotekach i krajach


Renata Frasz


 





tre zostaa wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/wiadomosc,-zlodzieje-ksiazek-.html