Niemcy



Wymiany polsko-niemieckie są wspierane i dofinansowywane przez:
Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.





Wymiana Polsko-Niemiecka 2014

W maju udaliśmy się z szesnastoosobową grupą uczniów naszej szkoły do Stade w Niemczech, by spędzić sześć dni ze swoimi niemieckimi rówieśnikami. Po całonocnej podróży, wczesnym rankiem dotarliśmy do celu, gdzie czekali na nas nasi niemieccy koledzy. Weekend spędziliśmy u przydzielonych rodzin. Niektórzy uczniowie pozostali w mieście i jego okolicach, gdzie spotykali się w grupach w celu integracji z niemieckimi partnerami, natomiast inni spędzali czas poza miastem, zwiedzając inne regiony tego kraju. Nasza młodzież miała okazję zobaczyć, jak obchodzony jest w Niemczech Dzień Matki (zawsze druga niedziela maja).
W poniedziałek zostaliśmy serdecznie przywitani przez Dyrektora Szkoły w Gymnasium Athenaeum. Następnie pociągiem pojechaliśmy do Cuxhaven, gdzie mieliśmy spędzić czas nad Morzem Północnym. Niestety ze względu na niesprzyjającą pogodę nasze plany uległy zmianie i pojechaliśmy do Bremerhaven, do „Domu klimatu” (Klimahaus). Przeżyliśmy tam symulację podróży dookoła globu wzdłuż południka 8° 34' długości wschodniej, podczas której mogliśmy przemierzyć wszystkie strefy klimatyczne na nim występujące. W ciągu zaledwie kilku minut mogliśmy zobaczyć czym różni się 30-stopniowy tropikalny upał od arktycznego mrozu.
W kolejne dni zwiedziliśmy szkołę, braliśmy udział w zajęciach lekcyjnych, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z programem nauczania oraz systemem edukacji w Niemczech.
Największą atrakcją wymiany była wycieczka do jednego z największych niemieckich miast – Hamburga, gdzie ciekawą przygodą był rejs po rzece Łabie oraz wizyta w „Hamburg Dungeon”. Jest to połączenie gabinetu strachu, widowiska i wesołego miasteczka, gdzie profesjonalni aktorzy zaprezentowali historię Hamburga.
Nasz pobyt w Stade zakończyło wspólne grillowanie.
Tydzień u naszych zachodnich sąsiadów minął szybko, przyjemnie i ciekawie. Uczniowie nawiązali wiele nowych znajomości i doskonalili praktyczne umiejętności w posługiwaniu się językiem niemieckim. Dlatego też wymianę należy uznać za udaną. Z niecierpliwością oczekujemy na czerwcowy przyjazd naszych niemieckich przyjaciół.
Wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

M. Budnik



 

Wymiana Polsko-Niemiecka 2010

W dniach 26.05- 02.06 2010 roku I Liceum Ogólnokształcące przyjmowało gości z za zachodniej granicy. Piętnastoosobowa grupa młodzieży z niemieckiego miasta Stade przez tydzień zwiedzała okolice Gniezna, poznawała polską kulturę i zwyczaje, mieszkając u uczniów naszej szkoły.
Wraz z zachodnimi przyjaciółmi zwiedziliśmy Toruń, Poznań i oczywiście nasze rodzime Gniezno. Ponadto pokazaliśmy uczestnikom wymiany jak wygląda Polska szkoła i jak przebiegają w niej lekcje. Mieliśmy też okazje sprawdzić naszą wytrzymałość, uczestnicząc w pieszym rajdzie do Cielimowa przygotowanym przez szkolne koło turystyczne. Codzienne zajęcia organizowała dla nas szkoła, natomiast wieczorami i podczas weekendu mogliśmy wykazać się kreatywnością w planowaniu czasu dla naszych gości. Jeździliśmy konno, graliśmy w kręgle, pływaliśmy . Dziewczyny chodziły na zakupy, a chłopcy kibicowali gnieźnieńskim żużlowcom. Piątkowego wieczoru wspólnie zorganizowaliśmy ognisko. Czas spędzany wspólnie z rodzinami pozwolił lepiej poznać zwyczaje i kuchnie naszego regionu. Większość wolnych chwil wszyscy uczestnicy wymiany spędzali razem, zaprzyjaźniając się.
Dzięki tej wymianie polscy uczniowie dowiedzieli się jak jest postrzegany nasz kraj poza jego granicami. Nawiązaliśmy przyjaźnie, które pozostaną w naszej pamięci na dłużej, zaplanowaliśmy wspólne wakacje a ponadto podszkoliliśmy znajomość języków obcych. Ten wspólnie spędzony tydzień pokazał nam, że granice dzielące nasze kraje to tylko umowna linia oraz uświadomił jak bardzo wszyscy, niezależnie od pochodzenia, jesteśmy do siebie podobni.

 







treść została wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/strona,.html