Ogólnie



I Liceum Ogólnokształcące jest najstarszą szkołą średnią w Gnieźnie. Może poszczycić się długą i szczytną historią. Szkoła należy do Klubu Najstarszych Szkół w Polsce.
Historia szkoły sięga 1863 roku, kiedy to władze pruskie zgodziły się na utworzenie w Gnieźnie tzw. Wyższej Szkoły Miejskiej dla Chłopców z niemieckim językiem wykładowym. Szkoła powstała w momencie, w którym  za udział w Powstaniu Styczniowym zlikwidowano gimnazjum trzemeszeńskie. Uroczyste otwarcie szkoły  nastąpiło 15 października 1863r., a trzy lata później szkoła została upaństwowiona. Odtąd nosiła nazwę Królewskie Gimnazjum Gnieźnieńskie. Po tą nazwą szkoła funkcjonowała do 1918 r.
Władze pruskie dążyły do stworzenia ze szkoły silnego ośrodka niemczyzny. Młodzież polska, wyrażając sprzeciw wobec polityki germanizacyjnej w 1894r. założyła konspiracyjną organizację – Towarzystwo im. Tomasza Zana. Pokłosiem jej działalności stał się udział uczniów szkoły w Powstaniu Wielkopolskim.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości szkoła wznowiła działalność jako Gimnazjum i Szkoła Realna w Gnieźnie. W roku szkolnym 1920/1921 nastąpiła pełna jej repolonizacja. W  1921 roku szkoła otrzymała sztandar, w 1929 roku nadano jej imię Bolesława Chrobrego. W tym okresie rozpoczęto także publikację szkolnej gazetki „Brzask”.
Wybuch II wojny światowej przerwał pracę prężnie rozwijającej się w latach międzywojennych szkoły. Wielu nauczycieli i wychowanków liceum zginęło w czasie wojny. Po wyzwoleniu Gniezna spod niemieckiej okupacji w marcu 1945r. szkoła wznowiła działalność jako Gimnazjum i Liceum im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Tragiczne lata stalinizmu pozostawiły trwały ślad w dziejach szkoły. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie podlegali wówczas stalinowskim represjom. W szkole działała antykomunistyczna Podziemna Armia Skautowska. Od roku szkolnego 1951/1952 szkoła stała się koedukacyjna.
Nowy rozdział w dziejach szkoły rozpoczął się w 1978 r. Szkołę przeniesiono wówczas ze starego, zajmowanego od 1863r. budynku do obecnego gmachu. Zamysł jego budowy zrodził się w 1966r. podczas obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.
Począwszy od lat powojennych ważne miejsce w życiu szkoły zajmuje pielęgnowanie tradycji, zarówno szkolnych jak i państwowych. Świadczy o tym odbywający się od 1947r. w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych Apel Pamięci, będący hołdem dla zmarłych pracowników i uczniów szkoły. Również tradycyjną uroczystością jest Święto Patrona szkoły obchodzone corocznie  około 18 kwietnia – w dniu prawdopodobnej koronacji patrona szkoły - pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego. Począwszy od lat 70. elementem obrzędowości szkoły stał się, obok historycznego sztandaru, hymn i kronika szkolna.
I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie wychowało tysiące absolwentów. W wielu przypadkach ukończenie popularnej „16” stało się rodzinną tradycją. O wysokim poziomie nauczania w gnieźnieńskim gimnazjum świadczą kariery osiągnięte przez wielu wychowanków, którym gnieźnieńska Alma Mater dała rzetelne podstawy wykształcenia. Absolwentami szkoły są między innymi takie znakomitości jak naukowcy: prof. Konrad Jażdżewski, prof. Józef Kostrzewski, prof. Witold Hensel, prof. Jerzy Topolski, prof. Bogdan Wachowiak, prof. Wiktor Bross, prof. Jerzy Siepak, prof. Wojciech Stankowski; działacze niepodległościowi – kpt. Paweł Cyms oraz Adam Borys, księża - błogosławiony ks. Marian Skrzypczak, sportowcy – Mieczysław Łopatka i Janusz Centka, poseł na Sejm RP – Paweł Arndt
Obecnie nauka w szkole odbywa się w klasach o profilu medycznym, politechniczno - programistycznym, przyrodniczym z psychologią, dziennikarko- prawnym , Lingua genius oraz matematycznym z informatyką
Uczniowie I LO w Gnieźnie mają możliwość nauki takich języków obcych jak: język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski i hiszpański oraz w ramach zajęć dodatkowych także język włoski i język łaciński .Licealiści biorą udział w licznych konkursach, olimpiadach przedmiotowych, osiągając znaczne sukcesy. Szkoła posiada przestronne sale przedmiotowe wyposażone w nowoczesne środki dydaktyczne (projektory, tablice interaktywne, monitory LCD), 2 nowoczesne pracownie komputerowe, pracownię biologiczną i fizyczną, 2 sale sportowe, salę widowiskową na 450 miejsc oraz supernowoczesną bibliotekę wraz z czytelnią. Jako jedyna szkoła w Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim posiada laboratorium chemiczne oraz nowoczesną pracownię interdyscyplinarną.
Młodzież kształcona jest przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, którą w większości stanowią nauczyciele dyplomowani, będący egzaminatorami maturalnymi. Wielu z nich posiada kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów.
Młodzież szkolna rozwija swoje zainteresowania uczestnicząc w licznych zajęciach pozalekcyjnych. Są to między innymi: warsztaty dziennikarskie, projekt międzynarodowy e – Twinning ,projekt EPAS- Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego, Szkolne Koło PCK,  koło turystyczne „ Włóczykij”, koło plastyczne, koło  informatyczne – koło Naukowe 3D, grupa wolontariuszy „ Pomocni”. Wzorowych uczniów honoruje się na koniec nauki Odznaką Wzorowego Absolwenta.
Szkoła była w ostatnich latach wielokrotnie wyróżniona w rankingu „ Perspektyw ” – Srebrną Odznaką” oraz innymi nagrodami i wyróżnieniami. Objęta jest patronatem wielu uczelni wyższych.
Uroczyście obchodzone są szkolne jubileusze. We wrześniu 2013 r. uroczyście świętowano 150-lecia szkoły a w 2023 r. przypada Jubileusz 160 – lecia. Szkoła posiada monografię p.t. „Z dziejów Gimnazjum i Liceum im Bolesława Chrobrego w Gnieźnie” autorstwa absolwentki i nauczycielki historii szkoły – Ewy Mundt oraz jako jedna z nielicznych szkół w Polsce – opracowane biogramy absolwentów p.t. „Wielka Księga Chrobrzaków.
 







treść została wydrukowana ze strony
http://www.1lo.gniezno.pl/strona,.html